SURİYE SAHASINDA YENİ GELİŞMELER « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SURİYE SAHASINDA YENİ GELİŞMELER

Bu haber 08 Mart 2017 - 8:55 'de eklendi ve 246 kez görüntülendi.

 

 

Suriye birlikleri, Deyruzzur’da ilerliyor.

Suriye ordu birlikleri, Suriye’nin doğusunda yer alan Deyrezzur’un çevresindeki “Tellet Alluş” bölgesini IŞİD’in işgalinden kurtarırken, Suriyeli Kürt güçleri de, “Fırat Gazebi” operasyonunda yeni başarılara imza attı.

El-Alem tv kanalının verdiği habere göre, Suriye birlikleri, Deyrezzor’un güneyindeki el-Makbir bölgesinde IŞİD teröristleriyle girdikleri çatışmanın ardından “Tellet Alluş”u işgalden kurtardı.

Suriye birlikleri bu çatışmada ağır ve hafif silahlar kullandı, ayrıca hava kuvvetleri de IŞİD’in ilave güçlerinin desteğini önlemeyi başardı.

Suriyeli Kürt güçleri de, IŞİD unsurlarıyla girdikleri yoğun çatışmanın ardından, Rakka-Deyrezzor caddesinde tam kontrol sağlamayı başardı.

Başka bir habere göre, Irak İslami direniş Nocebe hareketi mensubu olan Abdul-Kerim Zubeydi isimli savaş foto muhabiri Hazret-i Zeynep -sa- Türbesini savunurken Suriye’de şehit oldu.

—-

Suriye ordusu, Palmira bölgesindeki petrol yatağının kontrolünü geri kazandı.

Suriyeli bir kaynak, Suriye ordusunun Palmira’nın batısındaki Cazal petrol yatağının kontrolünü geri kazandığını bildirdi.

IŞİD’in Mayıs 2015’te işgal ettiği Palmira, Rusya’nın hava desteği sağladığı Suriye ordusu tarafından Mart 2016’da geri kazanılmıştı. Ancak IŞİD, Aralık 2016’da antik kente yeniden girmiş ve Cazal ile Şaer ilçelerindeki petrol ve gaz yataklarını yeniden işgal ederek Humus yönünde 90 kilometre ilerlemişti.

Geçtiğimiz cuma, ‘Çölün İncisi’ olarak anılan antik Palmira kenti, IŞİD mensuplarının işgalinden kurtarılarak yeniden Suriye ordusunun kontrolüne geçmişti.

—-

Mısır-Suriye uçak seferleri yeniden başlıyor.

Suriye’nin Mısır’daki hava yolları şirketi ofisi müdürü, 4 yıl aradan sonra Kahire-Halep arasında uçak seferlerinin yeniden başlayacağını bildirdi.

Almanya haber ajansının bildirdiğine göre Suriye’nin Mısır’daki hava yolları şirketi ofisi müdürü Muhammed Süleyman dün bu haberi açıklayarak, Halep hava alanının hazır hale getirtilmesi ardından bu hava alanına ilk uçak seferinin yapılacağını bildirdi.

Suriye’nin Mısır’daki hava yolları şirketi ofisi müdürü, halı hazırda Kahire ile Şam arasında günlük iki uçak seferinin gerçekleştirilmekte olduğunu ve hafta da bir seferin de Kahire -Lazkiye arasında gerçekleştirildiğini söyledi.

Mısır halı hazırda uluslararası çevrelerde Şam yönetiminin önemli destekçilerinden biri olarak biliniyor.

Mısır cumhurbaşkanı Sisi daha önce, teröristlerin yok edilmesi yönünde Suriye ordusunun mücadelesine destek verdiğini açıklamıştı.

—-

Suriye ordusundan Emperyalistlere bir darbe daha

Tekfirci teröristlere karşı önemli zaferlere ulaşmayı başaran Suriye ordusu, Şam’ın doğu eksenindeki “Besatin Teşrin” bölgesine yeniden kontrol sağlamayı başardı.

El Naşre’nin haberine göre, ülkenin farklı bölgelerinde tekfirci teröristlere karşı önemli zaferlere ulaşmayı başaran Suriye ordusu hızlı ilerleyişine devam ediyor.

Halep ve Palmira antik kentinde büyük zaferler kaydeden Suriye ordusu ve müttefikleri, bu sefer de Şam’ın doğu eksenindeki “Besatin Teşrin” bölgesine yeniden kontrol sağlamayı başardı.

Son zamanlarda büyük kayıplara uğrayan DEAŞ terör örgütü bu bölgedeki çatışmalarda da onlarca üyesini kaybederek önemli bir darbe daha almış oldu.

—-

Suriye Ordusunun Stratejik İlerleyişi Türkiye’yi Hareketsiz Bıraktı.

Türkiye’nin el Bab kentindeki ilerleyişi devam ederken, Suriye ordusu bölgeye dair geliştirdiği tüm strateji ve ileriye dönük hamleler ile Türkiye’nin el Bab’daki saha genişliğini engellemiş ve hareket alanını daraltmıştır. Suriye ordusunun El Bab’ın doğusuna doğru ilerlemesi Ankara’nın tüm stratejik hesaplarını yeniden gözden geçirmesine neden olmuştur.

Suriye ordusu sahada elde ettiği başarılar neticesinde El Bab kentine değil el Bab’ın doğusuna doğru ilerleyerek Türkiye’yi el Bab’da kazandığı zafer ile baş başa bırakmak istemiştir. Türkiye’nin tüm stratejisini alt üst ederek el Bab’ın doğusuna ve Menbiç’e ilerleyen Suriye ordusu, Ankara uyurken Ankara’nın hedeflediği tüm bölgelerde kontrolü sağlamış olacaktır. Çünkü Suriye ordusu Fırat Kalkanının önemli bir ayağı olan El Bab’ın doğusuna ilerleyen hattın önünü almış olacak.

Suriye ordusu bu hamlesiyle Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki ilerleyişini engellemekle birlikte PYD ve Türkiye’nin Fırat Kalkanında desteklediği silahlı gruplar ile de temasa geçerek Rusya’nın sağladığı destek neticesinde Menbiç’in batısında 50 km. bir alana konuşlanmıştır.

Suriye ordusunun PYD ve Fırat Kalkanına katılan silahlı gruplar arasına Rusya ile anlaşarak konuşlanmasının stratejik vurgulanması gereken bazı noktaları bulunmaktadır.

Türkiye, El Bab çevresinde Suriye ordusu ile olası bir çatışma veya karşı karşıya gelme ihtimalline soğuk bakarak bunun ağır zararları olacağını öngörmektedir.

Suriye ordusu Kürt bölgelerine girerek Türkiye’nin Fırat Kalkanında desteklediği silahlı grupları Cerablus, Azez ve el Bab üçgeninde hareketsiz bırakmıştır.

Suriye’nin IŞİD’in kalesi olan Rakka’yı bölgedeki Arap aşiretleri ile birlikte kuşatma ihtimali artmış ve Türkiye’nin stratejik öneme sahip Menbiç kentine ilerlemesini engellemiştir.

Suriye ordusunun Menbiç ve Halep arasında yer alan 50 km. alana sahip olması iki bölge halkını da olumlu anlamda etkilemiştir. Çünkü tarım alanı ve petrol anlamında zengin olan Menbiç kentinin zaruri birçok temel ihtiyacı Halep üzerinden sağlanmaktadır.

Tüm bu gelişmeler Ankara’da büyük bir şok etkisi yaratmış ve Türkiye’yi el Bab kırsalında hareket edemez hale getirmiştir. Ancak Yeni Şafak gazetesinin iddiasına göre bu ay içerisinde Rusya’ya gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Cumhurbaşkanı Putin ile bir araya geldikten sonra Suriye’nin kuzeyinde geniş çaplı bir operasyon başlatacaktır. Hiç kuşkusuz Suriye krizi iki lider için öncelikli konu başlığı olacaktır.

Türkiye El Bab’tan sonraki hedef olarak koyduğu Menbiç kentine özel kuvvetler ve Fırat Kalkanında kullandığı silahlı gruplar dışında el Har militanlarının kullanacağını duyurdu. Türkiye desteklediği silahlı grupların el Bab’ta bırakılmasına ilişkin IŞİD tehdidini gösterirken askeri kaynaklar asıl nedenin Suriye ordusu ile karşı karşıya gelmenin getireceği ağır kayıplar olduğunu ifade etmekte.

Türkiye için yeni bir tehdit haline gelen Suriye’nin kuzeyindeki PYD’nin komutanlarından Abdulkerim Saruhan Ankara’yı tehdit eden açıklamalarda bulunarak “ Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarına devam ederse kuzeyde yeni bir cephe açılacaktır” ifadelerini kullandı.

Tüm gelişmelerle birlikte Suriye ordusu Halep çevresinde bulunan tüm köy ve kasabaları teröristlerden tamamen temizlemeye devam ederken ordu el Bab’ın güneyinde bulunan Deyirhafer kentine 4 km. yakınlaşmıştır.

haber merkezi