SURİYE SAHASINDA YENİ GELİŞMELER « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SURİYE SAHASINDA YENİ GELİŞMELER

Bu haber 07 Mart 2017 - 8:37 'de eklendi ve 244 kez görüntülendi.

 

Palmira Havalimanı Tamamen İşgalden Kurtarıldı.

Kentin çevresinde DEAŞ terör örgütüne karşı operasyonlarını sürdüren Suriye ordusu tarafından Palmira Havalimanı’nın kurtarıldığı açıklandı.

Alekhbariya sitesinde yer alan habere göre, Palmira kentini terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonunu devam ettiren Suriye ordusu, Palmira Havalimanı’nı mütefiklerinin desteğiyle tamamen özgürleştirdi. Havalimanının 2 kilometre karelik kuzey bölümü ise güvenlik güçlerinin kontrolünde olduğu bildirildi.

—-

Suriye’de teröristlerin sivillere yönelik saldırıları sürüyor.

Nusra Cephesi terör örgütü, Suriye’nin kuzey ve batısında düzenlediği roketli saldırıda 3 çocuk hayatını kaybetti, 8 kişi de yaralandı.

Suriye’nin batısındaki Hama’da bir polis kaynağı yaptığı açıklamada, Nusra Cephesi teröristlerinin “el-Safsafiye” kasabasına düzenlediği roketli saldırıda 3 çocuğun yaşamını yitirdiğini ve 3 çocuğun da yaralandığını bildirdi.

Terörist grupların Haleb’in ez-Zehra bölgesine düzenlediği saldırılarda da biri çocuk 5 kişi yaralandı.

Öte yandan terör örgütü IŞİD,  Şam’ın çevresinde kuşattığı Yermuk kapmpında 4 Filistinli’yi idam etti.

Terör örgütü yaptığı açıklamada, IŞİD’in kontrolündeki bölgelerde Filistin bayrağını taşıyan Filistinliler’in idam edildiği ifade edildi.

Başka bir habere göre, terörist grupları arasındaki savaştan dolayı evlerinden olan ve Dera’nın batısında kuşatılan  bölge sakinlerinden yüzlerce kişi, Suriye ordusuna katıldı.

Öte yandan Suriye ordusu ile IŞİD teröristleri arasında Deyrezzor’un çevresindeki el-Ummal ve er-Reşidiye bölgelerinde çıkan çatışmada çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi, araçları ve silah depoları da havaya uçuruldu.

—-

Yermuk kampında 4 Filistinli IŞİD tarafından idam edildi.

IŞİD teröristleri Suriye’nin başkenti Şam yakınındaki Yermuk kampında 4 Filistinliyi idam ettiler.

terör örgütü IŞİD,  Şam’ın çevresinde kuşattığı Yermuk kapmında 4 Filistinli’yi idam etti.

Terör örgütü yaptığı açıklamada, IŞİD’in kontrolündeki bölgelerde Filistin bayrağını taşıyan Filistinliler’in idam edileceği ifade edildi.

IŞİD terör örgütü son yıllarda Amerika, siyonist İsrail rejimi ve bir takım bölgesel müttefiklerinin desteğiyle bölge ülkelerinde kaos çıkarmış ve binlerce insanın hayatına mal olmuştur.

Siyonist rejim genel kurmay başkanı son yaptığı bir açıklamada IŞİD’in İsrail için bir tehdit ve tehlike olmadığını ve IŞİD’in girişimlerinin bilakis İsrail’in yararına olduğunu bildirmişti.

İsrail askeri istihbarat daire başkanı da IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yenilmesinin İsrail’in zararına olduğunu bildirmişti.

—-

Suriye ordusu Halep’in etrafındaki 3 köyü kurtardı.

Suriye ordusu Halep’in kuzey semtindeki “Ebu Cezin”, “Tel Maez” ve “Resmul Kibar” köylerini teröristlerden kurtarmayı başardı.

SANA Haber Ajansı’na göre, Suriye ordusunun Halep’in etrafı başta olmak üzere bu ülkenin farklı bölgelerindeki ilerleyişi devam ediyor.

Bu ilerlemeler sonucu, Suriye ordusu Halep’in kuzey semtindeki 3 stratejik köyü teröristlerden kurtarmayı başardı.

Resmi haber kaynaklarına göre, “Ebu Cezin”, “Tel Maez” ve “Resmul Kibar” köyleri tamamıyla Suriye ordusunun kontrolü altına alındı. Bu kurtarma operasyonları süresince birçok tekfirci terörist öldürüldü.

—-

Minbeç askeri konseyinin anlaşması üzerine Kürtler Suriye ordusuna katılacak.

Minbeç askeri konseyi 2 Mart günü Rusya ile anlaşarak Özgür Suriye ordusu adlı tekfirci terör çetesiyle savaş hattını Suriye ordusuna bıraktıklarını bildirdi.

Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler hızla değişmekte ve kader belirleyici anlar yaşamaktadır. Türkiye ordusu desteğindeki tekfirci terör çetelerinden oluşan sözde Özür suriye ordusu El-Bab’ı işgal ettikten sonra, Minbeçi de işgal etmeye kalkışmaktadır.

Suriye ordusu, geçen ay sonunda Rusya’nın hava desteğiyle DEAŞ’ın elindeki Bab’ın doğu ve güney kesimlerine ilerlemeye başlamış, geçen pazartesi Münbiç’e ulaşmıştı. Suriye ordusu bizzat Rakka’yı tekfirci DAEŞ canavarlarından temizlemek istiyor. Amerika ile Türkiye hükümeti ve Suudi krallık rejimiyse, Suriye ordusunun Rakka’yi selefi Vahhabi teröristlerden temizlemesini istemiyorlar. Fırat Kalkanı Harekatı’nın da amaçlarından biri Suriye ordusunun bu bölgelere hakim olmasını önlemektir. Bu nedenle güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge ilan edilmesini, Suriye topraklarının bir bölümünün işgal edilmesini planlamış bulunuyorlar. Suriye ordusu ise, TSK’nin Minbeç’i işgal etme girişimini önleme kararını sürdürmektedir. Türkiye cumhurbaşkanı büyük bir kumar oynadı. Beşar Esad hükümetini devirme komplolarına katıldı. Ancak Suriye’deki yıkım ve katliamlara sebep oldu. Bu komplonun olumsuz etkileri Türkiye halkını da vurmaktadır.

 Haber-foto:Haber merkezi