SURİYE SAHASINDA YENİ GELİŞMELER « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SURİYE SAHASINDA YENİ GELİŞMELER

Bu haber 06 Mart 2017 - 9:19 'de eklendi ve 262 kez görüntülendi.

 

 

Suriye Ordusu Halep doğusunda 10 köyü kontrol altına aldı.

Suriye Ordusu; Halep’in doğusunda ilerleyişini sürdürürken, Menbiç il idari sınırlarına girerek geniş bir alanı kontrol altına almayı başardı.

Suriye Ordusu’na bağlı Kaplan Kuvvetleri; IŞİD teröristlerine karşı devam eden operasyonlar sonucunda Halep doğusundaki Um Miyal, Abu Kehf, Za’raya, Tel Za’raya, Es-Sufari, Manfukhat, Abu Tavil, ‘Alasat, Am Talatil, Barlin ve Am ‘Amad köylerini kontrol altına aldı.

Ordu güçlerinin bu başarılı operasyonları sonucu Esad Gölü yakınlarındaki Khafsa su pompasına ulaşmasına 17 km mesafe kaldığı bildirildi.

—-

Homs Kırsalında Çok Sayıda Terörist Etkisiz Hale Getirildi.

Suriye Ordu birlikleri müttefik güçlerle işbirliği içinde IŞİD ve Nusra Cephesine karşı operasyonlarını yoğun ve amansız bir şekilde sürdürürken, bugün de bu çeteleri ciddi kayıplara ve hezimetlere uğrattı.

Askeri kaynak ordu birliklerimizin Homs İlinin doğusunda yer alan Tedmur Kentinin doğu civarı Tahıl Siloları yönünde arta kalan IŞİD’li teröristlerin mevkilerine karşı nitelikli operasyonlarını sürdürdüklerini belirtti. Kaynak operasyonlarda ordu birlikleri tarafından bölgede ağır hezimete uğratılan terör örgütünün saflarında yer alan çok sayıda teröristi araç ve ağır silahlarıyla etkisiz hale getirdiklerini kaydetti.

Ordu birliklerine tabi bomba imha ekiplerinin dün IŞİD’ten kurtarılan Tedmur Kenti ve Antik Palmira Kentinde tekfirciler tarafından yerleştirilen patlayıcı düzeneklerini etkisiz hale getirme çalışmalarını dakik ve yoğun bir şekilde sürdürdüklerini ifade eden kaynak; tekfirci çetelerin yok edilmeden önce Tedmur Kenti ve Palmira Kentinde yüksek sayıda patlayıcı düzenekleri yerleştirmiş olduklarına dikkat çekti. Kaynak tekfircilerin aynı zamanda Palmira Kentinde oldukça büyük bir sabotaja yol açmış olduklarını belirtti.

—-

Beşar el Caferi: Tüm Dünyayı Antik Palmira Kentini Ziyarete Davet Ediyorum.

Beşar el Caferi BM’nin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile birlikte katıldığı konferansta devam eden Cenevre görüşmelerine işaret ederek “ Cenevre görüşmelerin devam etmemesi Riyad heyetinin ( Muhalifler) sorumluluğundadır” ifadelerini kullandı.

“Antik Palmira kentinin Suriye ordusu tarafından teröristlerden kurtarıldığını sizlere duyuruyorum” ifadelerini kullanan Suriye BM temsilcisi Beşar el Caferi tüm Suriye topraklarının terörden temizleneceği güne kadar mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.

“ Bugün Staffan de Mistura ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede bugünkü konuşmasının cevabını yarın vereceğimizi belirttik” diyen Beşar el Caferi bazı Riyad heyetinin Suriye’deki terör örgütlerine bağlandığını vurgulayarak “ Bunların bir kısmı Suriye’nin kuzeyine giren Türkiye’nin saflarında savaşırken bir kısmı ise Siyonist İsrail rejimi tarafından idare edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Cenevre görüşmeleri için Riyad heyetini beklemenin yanlış olacağını vurgulayan Suriye’nin BM temsilcisi Beşar el Caferi “ Riyad heyeti diplomasiden yana olan organize bir muhalif grup Suriye’de istememektedir. Bundan önceki Cenevre görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının nedeni de yine Riyad heyeti olmuştur” açıklamasını yaptı.

Konuşmasının devamında Amerika’nın IŞİD’i Palimira kentinin işgalinde desteklediğini belirten Beşar el Caferi “ Amerika, IŞİD Palmira kentine saldırırken Suriye ordusunun Deyrezor’da yer alan askeri üssünü hedef almıştı. Bunun sonucunda IŞİD rahat bir şekilde Palmira kentine girdi” ifadelerini kullandı.

Son olarak Beşar el Caferi Riyad heyetinin Suriye hükumeti tarafından terör örgütü olarak kabul edildiğini vurguladı.

—-

Direnişçi Suriye Halkının Düşmanlarından Mısır Rejimi Suriye Konusunda Çark Etti.

Mısır Cumhurbaşkanı Kahire’nin Suriye Ordusunun teröristlere karşı savaşını desteklediğini açıkladı.

Abdülfettah Sisi perşembe günü Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Kahire’de gerçekleştirdiği görüşmede, Mısır’ın Suriye’nin yeniden yapılandırılması ve krizin hallolması için siyasi bir çözüm yolu ve müttehit bir Suriye istediğini söyledi.

Sisi aynı zamanda Kahire’nin Suriye ordusunu, radikalleri yok etme ve aynı zamanda bu ülkenin topraklarını geri alma konusunda desteklediğini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı ayrıca bölgede terörizmi destekleyenlere karşı şeffaf ve kararlı bir tutum sergilenmesi gerektiğini vurgulayarak, ‘biz Suriye halkını teröristlerin ellerine bırakmak istemiyoruz’ dedi.

Geçen yıl ekim ayında Şam hükümeti bölgede terörizme karşı savaşta Mısır’dan kendilerini desteklemesini istedi.

Suriye Ulusal Güvenlik Teşkilatı Başkanı Ali Memlük geçen yıl 16 Ekim’de Kahire’ye gerçekleştirdiği resmi ziyarette Mısır İstihbarat Teşkilatı Başkanı Halit Fevzi gibi Mısır’ın üst düzey istihbarat yetkilileriyle görüştü ve terörizmle mücadele konusunda görüşmelerde ve görüş alışverişinde bulundu.

Bu görüşmede iki taraf ta siyasi yaklaşımları koordine etme ve terörle mücadeleye karşı karşılıklı iş birliklerini iyileştirme konusunda anlaştılar.

Haber-foto:Haber merkezi