SURİYE SAHASINDA YENİ GELİŞMELER « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SURİYE SAHASINDA YENİ GELİŞMELER

Bu haber 03 Mart 2017 - 12:20 'de eklendi ve 282 kez görüntülendi.

 

 

Suriye Ordusu Tedmur Şehrine Girdi. Bazı Bölgelerde Yer Yer Çatışmalar Sürüyor. Ölen Terörist Sayısı 450 ‘ye Ulaştı.

Suriye Ordusu İle Hizbullah Mücahidlerinin Homs Şehrinin Doğusuna Düşen Tedmur Şehrine 3 Koldan Girdiği Bildirildi.

Şehrin İçindeki Bazı Mahallelerde Teröristlerle Yer Yer Çatışmaların Halen Sürdüğü Ve Yarına Kadar Kentin Tamamen Teröristlerin İşgalinden Kurtarılmasının An Meselesi Olduğu Bildirildi

Ayrıca Bu Sabahtan Şimdiye Kadar Tedmur Bölgesinde Yaşanan Çatışmalarda 450 Teröristin Öldürüldüğü Açıklandı.

—-

Suriye ordusu, Palmira Kalesi’ni ele geçirdi.

Suriye ordusu ve müttefik güçleri, antik kent Palmira’nın ünlü Palmira Kalesi’ni IŞİD’den kurtardı.

Sputnik’e konuşan Suriyeli askeri kaynak, “Ordu, Palmira Kalesi’nde ve kentin güneydoğusundaki sıradağlarda kontrolü yeniden sağladı. Artık kente saldırı düzenlemek için hazırlık yapıyoruz” dedi.

Kaynak, ordunun kentteki tepeleri ele geçirmesinin ardından IŞİD’çilerin Palmira Kalesi’nin bulunduğu tepelerden çekildiğini kaydetti.

—-

Beşar Caferi: 300 bin terörist Türkiye üzerinden Suriye’ye geldi.

Suriye’nin BM daimi temsilcisi Beşar Caferi, Cenevre’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 300 bin tekfirci teröristi Suriye’yi viran etmek ve Suriye halkını öldürmek için Suriye’ye gönderdiğini söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Caferi, dün Cenevre’de muhabirin Türk diplomatla ne için görüşmediği konusundaki soruya verdiği cevapta, 300 bin cani teröristin Türkiye sınırlarından Suriye topraklarına girdiğini belirterek, Suriye’yi virana çevirdiklerini, kent ve köylerini ateşe verdiklerini ve insanları canlı canlı yaktıklarını söyledi.

Suriyeli yetkili, Türkiye ordusunun da Suriye toprak bütünlüğü ve hakimiyetkini çiğnediğini belirterek Suriye topraklarının bir bölümünü işgal ettiğini söyledi.

Suriyeli yetkili, Türkiye’nin tekfirci teröristlerin Suriye’ye gönderilmesi ve cinayetlerinden sorumlu olduğunu belirterek, Türkiye’nin gerçekte huzur ve güven içinde olan Suriye halkının bugün içinde bulunduğu duruma düşmesinde çok büyük rol sahibi olduğunu söyledi.

Suriye’nin BM temsilcisi, Türkiye’nin İstanbul’da tekfirci muhaliflere iskan verdiğini ve Türkiye’nin yanlış siyasetlerinin bedelini Suriye milletinin ödediğini belirterek, teröristlerin Türkiye tarafından eğitim gördükten sonra Suriye’nin canını okumak için Suriye geldiklerini ve Türkiye yetkililerinin bu durumu artık kontrol etme ve durdurma gücünden de yoksun olduğunu söyledi.

Suriyeli yetkili, Ankara ve diğer şehirlerde terörist saldırıların yanlış olduğunu çünkü bu ülkenin teröristlerin askeri eğitim ile Suriye’ye gönderilmesinde tekfircilerin suç ortağı olduğunu söyledi.

—-

Halep’te bazı okullar 5 yılın ardından açıldı

Suriye’deki savaş üzerinden 5 yıl geçerken, Halep’in doğusundaki bazı okullar yeniden açıldı, öğrenciler ders başı yaptılar.

İRİB haber ajansının verdiği habere göre, Halep’in doğusundaki bir okul öğrencileri, savaşın yıkıntıları arasında, su ve elektrik gibi imkanlardan yoksun olarak eğitimlerine başladı.

UNİCEF’in raporuna göre, Suriye’de yaklaşık bir milyon 700 bin öğrenci okula gidemiyor.

—-

Beyaz Baretliler: Terörün propagandacısı

  1. Oscar ödülünü alan “Beyaz Baretliler” filmi en iyi belgesel olarak seçilmesiyle Suriye’de yaptığı kuşkulu faaliyetlerini bir kez daha gözler önüne sermeyi başardı.

Oscar töreninin en iyi belgesel film ödülünü almayı başaran “Beyaz Baretliler” filmi, aynı isimle Suriye’de faaliyet gösteren bir grubun çalışmalarını ekrana taşıyor. Önceden “Suriye Sivil Savunma Örgütü” olarak bilinen bu grubun asıl faaliyet alanı ise Nusra Cephesi gibi terör örgütlerinin aktif olduğu bölgelerdir.

2013 yılında emekli bir İngiliz Askeri İstihbarat Memuru Jamez Lowe Mujerers tarafından kurulan örgütün tarafsız olmasına kuşkuyla bakılıyor.

Görünüşte sivil savunma amacıyla bir araya gelen gönüllülerden oluşan Beyaz Baretliler, büyük kısmının çalışanlarının ihtiyaçları ve maaşlarına tahsis edilerek yıl başı 30 milyon dolarlık bir bütçeye sahiptir.

Ayrıca İngiltere’deki bir gazetede yer alan habere göre, bu örgütün donanmasını asıl Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı yapıyor ve buna ilave Suriyeli muhaliflerle daha uyumlu hareket etmesi için İngiltere devletinin de destekleri göz ardı edilmemelidir.

Halep’teki çatışmalar süresince Batılı-tekfirci medyasının kaynağına dönüşen Beyaz Baretliler, teröristlere ait cephanelerin bombalanmasının yerine sürekli siviller ve yerleşim bölgelerinin hedef alındığını aktarıyordu.

Örgüt üyelerine ait sosyal medayalarla ilgili yayınlanan bilgiler ve görüntüler silahlı ve terörist örgütlere bağlı olup hiçbir şekilde bağımsız olmadıklarını ispatlıyor. Buna en açık örnek, özellikle Suriye ordusuna karşı Halep’te yaptıkları terör propagandasıdır.

Böylece Batı medyasının tarafsız ve sivil olarak tanıtmaya çalıştığı Beyaz Baretliler’e ait onlarca fotoğraf ve görüntü, bu örgütün teröristlerle yakın bir ilişkiye sahip olmasını açık şekilde ortaya çıkarıyor ve örgütün twitterdaki resmi sayfasında yer alan tarafsızlık ilkelerini bir kenara bırakıyor.

Bu yönde sosyal medyada izleyicilerini şoke eden olay ise, Beyaz Baretliler’in Nusra teröristleri tarafından idam edilen bir sivilin sahnesinde bulunmalarıydı. Bu video yayınlandıktan kısa bir süre sonra silindi!

Beyaz Baretliler’e Oscar ödülünün verilmesi beklenmedik bir olay değil. Nitekim bu örgüt 2016 Barış Ödülü’ne de aday olmuştu. Halep’i terör işgalinden kurtarmak için uğraşan Suriye ordusunun kötü olarak gösterildiği belgesel filmde, teröristler kahraman ve kurtarıcı şeklinde ekranların karşısına çıkıyor.

Suriye krizini tamamen ters göstermek için yalan dolan hiçbir yöntemi ihmal etmeyen Beyaz Baretliler’e Oscar ödülünün verilmesini, El Kaide destekli terör örgütlerinin Suriye’deki yenilgilerinin telafi edilmesi yönünde propagandacı koluna atfedilen bir umut olarak değerlendirmemiz gerekiyor.

Haber merkezi