ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Mart 2017

SURİYE SAHASINDA YENİ GELİŞMELER

 

Suriye Ordusu, SDG kontrolündeki bölgeye ulaştı!

Halep’in doğusunda IŞİD’e karşı geniş çaplı taarruzunu sürdüren Suriye Ordusu, 6 köyü daha IŞİD’den temizledi ve Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki bölgeye ulaştı.

Bu sabah saatlerinde taarruza geçen birlikler, Cub el Kafi köyü üzerinden SDG kontrolündeki bölgeye ulaşmayı başardı.Öğle saatlerinde de devam eden taarruzda 6 köy IŞİD’den temizlendi.

Bu hamle ile birlikte, yıllar sonra Kamışlı’daki ordu birlikleri ile bağlantı kuruldu.Ayrıca, Bağdat ile Şam arasında bir yol da açılmış oldu.

—-

IŞİD Teröristleri Gece Operasyonlarıyla Hedef Alındı.

Sana ajansına açıklamada bulunan Askeri kaynak Suriye hava güçlerinin Deyrezzor’da Hmeydiye Semtine ilaveten Serda Dağı civarı, Mühendisin ve askeri havalimanı civarlarında terör örgütü IŞİD’in karargah ve hareketlenmelerini gece operasyonlarıyla imha ettiklerini belirtti.

Kaynak gece operasyonlarının gayet başarılı geçtiğine dikkat çekerken, aralarında saha komutanlarının bulunduğu yüksek sayıda teröristle birlikte bir kısmı ağır silahlarla donatılmış birçok aracın da imha edildiğini aktardı.

—-

Laricani: İran, Irak ve Suriye’ye her zaman yardım ediyor.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı, İran’ın Irak ve Suriye’ye yardımına vurgu yaparak, bu yardımların İran İslam Cumhuriyetinin iktidarı ve mektebini korumak için olduğunu belirtti.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani bugün Tahran’da düzenlenen İslami Şura Meclisi koruma birliği şehitlerini anma merasiminde yaptığı konuşmada, günümüz dünyasında teröristlerle mücadele eden gruplar olduğunu, ancak mücadelelerinin mektep kaynaklı olmadığı için sonuçsuz olduğunu vurguladı.

Laricani, İran İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’nun uyanıklığı ve girişimleriyle düşmanın komplolarını boşa çıkardığını ifade etti.

Harem savunucusu şehitlerini rahmetle anan İslami Şura Meclisi Başkanı,bugün Irak ve Suriye’ye haremleri korumak için gidip, canlarını feda edenlerin, mektepleri yolunda bunu yaptıklarını ifade etti.

—-

Suriye ordusu Palmira yakınındaki en stratejik tepeyi ele geçirdi.

Suriye ordusunun, IŞİD’e karşı Palmira kenti civarındaki ilerleyişinin sürdüğü açıklandı.

Suriye ordusunun, müttefik milis güçlerin desteği ile, antik Palmira kentinin güneydoğusunda stratejik öneme sahip bir tepeden IŞİD militanlarını püskürtmeyi başardığı bildirildi.

SANA haber ajansının askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Suriyeli askerler, Palmira kentinin dağlık bölgesinde bulunan ve stratejik açıdan büyük öneme sahip olan tepenin kontrolünü dün akşam ele geçirdi. Haberde IŞİD’li birçok militanın öldürüldüğü ve çok sayıda zırhlı aracın imha edildiği belirtildi.

Sputnik’e konuşan askeri bir kaynak da, Palmira kentinin 5 kilometre uzağındaki stratejik tepelerin çoğunun Suriyeli askerlerin kontrolünde bulunduğunu bildirdi. Askeri yetkili, “Tüm Hiyan sıradağlarının ordu kontrolünde olduğunu söylemek için henüz erken, ancak IŞİD militanları çoğu stratejik tepelerden püskürtüldü. Bu nedenle Suriye ordusu kısa sürede Palmira hükümet otobanının kontrolünü ele geçirebilecek” diye konuştu.

Yetkili, onlarca militanın etkisiz hale getirildiğini, çatışmaların aralıksız olarak devam ettiğini sözlerine ekledi.

Suriye ordusu geçen hafta Palmira’dan 5 kilometre mesafede yer alan çok önemli bir kavşağın kontrolünü ele geçirmiş ve oradan militanlara karşı operasyonlar düzenlemeyi devam etmişti. Suriye ordusu ve müttefik güçler daha önce de, kent yakınındaki stratejik önemi olan Hiyan gaz sahasını kontrol altına almıştı.

—-

Suriye ordusu Şam’ın Kabun Beldesini kurtarma operasyonu başlattı.

Lübnanlı El Mayadin televizyonu, Suriyeli askerlerin Şam’ın doğusundaki Kabun yerleşimini kurtarmak üzere askeri operasyon başlattığını duyurdu.

Habere göre Suriye ordu komuta merkezinin emriyle 2 hafta önce askeri uçaklardan Kabun’daki militanlara silah bırakma çağrısı içeren bildiriler dağıtıldı.

Çağrıya uyulmaması halindeyse askerlerin operasyon başlatma hakkı saklı tutulmaktaydı.

​Şam’ın doğusundaki Kabun ve iki yerleşim daha, Ahrar’uş Şam ve eski ismi El Nusra olan Fetih el Şam Cephesi militanlarının kontrolünde bulunuyor.

 HABER-FOTO :HABER MERKEZİ

 

Share
641 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?