ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Mart 2017

SURİYE SAHASINDA GELİŞMELER

 

 

IŞİD Mevkileri Hedef Alınıp Ağır Kayıplara Uğratıldı.

SANA’nın Deyrezzor muhabir; Suriye ordu birliklerinin Deyrezzor Kentindeki Teym İlköğretim okulu yolunda IŞİD terör örgütüne tabi bir tank ve bir yakıt deposunu yükleriyle birlikte tamamen imha ettiklerini ifade etti.

Deyrezzor kırsalında da Suriye hava güçlerinin Ayyaş, Bğayliye, Hüseyniye, Serda civarı, Makabir ve Cünit Kolordusu bölgelerinde IŞİD’in toplanma yerleri ve komuta karargahlarını yoğun ateşe tutuklarını aktaran muhabir; çok sayıda teröristi suç edatlarıyla birlikte tamamen yok ettiklerini belirtti.

—-

Suriye: Türkiye askerini topraklarımızdan çeksin.

Suriye hükümeti, Birleşmiş Milletler’e “Türkiye askerlerini Suriye’den çeksin” çağrısı yaptı.

Reuters’ın Suriye devlet ajansından aktardığına göre; Suriye hükümeti, Birleşmiş Milletler’e bir yazı göndererek çağrıda bulundu.

Bakanlık resmi mektubunun bitiminde; Türkiye yönetiminin Suriye’ye yönelik bu açık saldırıları ve ihlallerinin herhangi bir şekilde örtbas edilmesinin bölgede gerginlik ve alevlerin tırmandırılması çabalarından başka bir şey olmayacağının altını çizdi. Bunun da sadece ve sadece tekfirci terör örgütlere ilaveten onları destekleyen Türkiye yönetimine ek olarak Suudi Arabistan ve Katar gibi rejimlere hizmet edeceğini belirten bakanlık, BM ve Güvenlik Konseyinin yanı sıra uluslar arası toplumu bu konuda bir kez daha göreve çağırdı.

Bakanlık Türkiye yönetiminin bu düşmancı ve kör politikaları sonucunda Türkiye ordusunun Suriye’de daha fazla toprakları işgal ettiğini belirtti. Türkiye ordusunun Buveyhic, Bugar, Amyane ve 543 Tepesine saldırılarına dikkat çeken bakanlık, burada Suriyeli yüksek sayıda sivil vatandaşı katlettiklerini belirtti.

Suriye toprakları üzerinde uluslar arası kanunlar, kararlar ve meşruluğa aykırı olarak bulunan Türkiye ordusunun 09 Mart Perşembe günü Halep kırsalı Menbic Kenti yakınlarında Suriye ordusu ve alternatif güçlerin mevkilerini top ateşi ve füzelerle hedef aldıklarına vurgu yapan bakanlık; sınır koruma güçlerini hedef alan bu düşmancı saldırılarda birçok kişinin şehit ve yaralı düştüklerini kaydetti.

—-

Humus’ta valilik binasına roketli saldırı düzenlendi

Suriye’nin Humus ilinde valilik binası ve çevresine roket saldırısı düzenlendi.

Humus’tan bildirildiğine göre, valilik binası ve yakınındaki stadyum roketlerle hedef alındı.

Vali Talal el-Berrazi, rejime yakın haber sitesi Dimeşk el-An’a yaptığı açıklamada, kendisinin hayatını kaybettiğine ilişkin bazı basın organlarında yer alan haberlere açıklık getirdi. Sağ olduğunu ancak iki korumasının yaralandığını bildirdi.

Geçen ay sonunda da Humus’taki istihbarat binalarına bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırıyı “Şam’ı Özgürleştirme Heyeti” (Tahrir eş-Şam) grubu üstlenmişti.

—-

Siyonist Rejimin Golan’ın Kurtarılması İçin Bir Ordu Oluşturulmasından Duyduğu Endişe

Irak En-Nuceba Hareketi tarafından Golan tepelerinin kurtarılması için bir ordu oluşturulduğuna yönelik çıkan haberlerin ardından, İsrail televizyon kanallarından Kanal 10, bu haberin İsrail güvenli çevrelerinin endişelenmesine neden olduğunu açıkladı.

Irak En-Nuceba hareketi Sözcüsü Haşim El-Musevi iki gün önce şu açıklamalarda bulundu: “Son terörist Suriye’den çıkana kadar biz Suriye’den çıkmayacağız. Biz Suriye’de çeşitli mezhepler ve etnik gruplar için savaşıyoruz ve asla demografik bir değişikliğin peşinde değiliz. Son zaferlerden sonra Golan Tepelerini Kurtarma Ordusu kurduk. Bu ordu eğitim görmüştür ve elinde çok önemli ve hassas haritalar ve planlar bulunmaktadır. Eğer Suriye Hükümeti talep ederse, müttefikimizle Golan tepelerini kurtarma operasyonlarına katılmaya hazırız.”

haber merkezi

Share
700 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?