ÜST REKLAM

logo

reklam
10 Mayıs 2017

SURİYE, KANIYOR!

Birleşmiş Milletlerden bir heyet; İsrail işgali altındaki Golan topraklarının kurtarılmış bölümü Kunaytra kırsalının Hadar Beldesinde incelemelerde bulundu.

Kaynak BM ekibinin, bölgede daha önce bulunan BM barış güçlerinin görevlerine dönmeleri amaçlı incelemeler yaptığına dikkat çekildi.

BM barış güçleri daha önce bölgede İsrail ile ateşkes hattını denetlerken, birkaç yıl önce İsrail destekli Nusra Cephesi ve ‘ÖSO’nun saldırıları nedeniyle bölgeden ayrılmıştı.

Başkent Şam’ın güney kenarları Yermük Bölgesinde bulunan Nusra Cepheli teröristlerin ikinci bölümü tahliye edildi.

Kaynaklar bir kısmı aileleriyle birlikte olmak üzere yüzlerce teröristin otobüslerle İdlib’e gönderildiklerine dikkat çekti.

Şam Valisi Buşr el Sabban, Şam’ın kuzeydoğu kenarları Berze Semtinden otobüslerle İdlib kırsalına gönderilen terörist sayısının 568 olduğunu açıkladı.

İdlib kırsalının kuzeyinde Türkiye ve Suudi Arabistan rejimlerinden aldıkları destek ve talimatlarla faaliyet gösteren teröristlerin kuşatması altındaki Fua ve Kefrayya beldelerinde terör saldırıları sonucunda sağlık durumları kötü olan 5 vatandaş 15 refakatçi ile birlikte Kızılay ambulansları çıkarıldı.

Kabun Cephesi Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Şam’ın kuzeydoğu kenarları Kabun Bölgesinin %85’inden fazlasını Nusra Cephesinden temizleyip kontrollerine aldıklarını belirtti.

Geriye kalan bölümün önümüzdeki kısa süre içinde terörden arındırılacağını ifade eden kaynak; sıkı çember içinde bulunan teröristlerin teslim olma ya da ölmelerinden başka hiçbir seçenekleri olmadığına dikkat çekti.

Büyük Miktarda Cephane Yüklü 4 Araç

Güvenlik birimleri Şam kırsalı Doğu Ğuta’da bulunan teröristlere büyük miktarda silah ve mühimmat taşıyan 4 aracı yakaladı. Güvenlik kaynağı; güvenlik birimlerinin dakik bir soruşturma ve takip ardından kurduğu pusuda Güney Bölgesinden Şam kırsalının Doğu Ğuta Bölgesine hareket eden 4 aracı çevirdiklerini belirtti. Araçlarda büyük miktarda silah ve mühimmatın ele geçirildiğini ifade eden kaynak; ele geçirilen füzelerin arasında Fransız yapımı füzelerin de bulunduğunu kaydetti.

Teröristler Berze’den Tahliye Ediliyor

Başkent Şam’ın kuzeydoğu kenarlarında Kabun Bölgesine yakın Berze Semtini terör ve teröristlerden arındırılması ve tüm devlet kurumlarının yeniden hizmete dönmesi amacıyla sağlanan anlaşma kapsamında semtte bulunan ve silahlarını teslim etmeyi reddeden teröristlerin bir bölümü İdlib’e gönderildi.

Semtte silahlarını teslim etme ya da uzlaşmayı reddeden teröristleri tahliye etme çalışmalarının önümüzdeki günler içinde de devam edeceğini belirten bir kaynak, semtte kalmak isteyen ve silahlarını teslim edenlerin ise 2016/15 sayılı af kararından faydalanacaklarını belirtti.

 

 

 

 

Share
854 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?