ÜST REKLAM

logo

reklam
26 Aralık 2016

“SURİYE İLE TÜRKİYE İKİ DEVLET MASAYA OTURMALI”

bilal-ve-harmali-gogus

Rus Büyükelçisinin Ankara’da bir silahlı saldırı sonucu öldürülmesi vatandaşlarımızı üzdü. Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’un bir suikast sonucu hayatını kayıp etmesi bölgemizdeki komşularımızla yeni sorunların yaratılması ve bunun sonunda krize dönüşmesini Hatay’da sokaktaki vatandaşa sorduk.

Hatay’da sokaktaki vatandaş Rus Büyükelçisinin silahlı saldırı sonucu öldürülmesini üzüntü ile karşıladıklarına ve aynı zamanda Rus-Türk ilişkilerinin çıkmaza girmesi için tezgahlandığını belirtiyorlar. Yeni Türkiye-Suriye krizinin aşılması noktasında yani Türkiye-Suriye devletinin masaya oturmaya hazırlandığı bir dönemde yapılması ise Amerika ve onun kullandıkları piyonlar tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Hataylı vatandaşın önerisi ise Madem Amerika saldırıyor ve komşularımızla ilişkimizin bozulmasını istiyor o zaman bizim hükümetimiz ise Suriye ile hemen masaya oturarak, barış ilan etmesi ve bölge sorunlarının ortak çözümünü gündeme getirmelidir. Hatay halkı Suriye krizi ile terör belasından çok çekmiştir. Yine ekonomik olarak bütün iş yerleri ya iflas etmiş, ya da iflasın eşiğine gelmiştir.

Vatandaşlar ne dedi?

Vehbi Kunt (Eğitimci) : Hataylı bir vatandaş olarak diyorum ki, Rus büyükelçisine yapılan bu saldırı bir suikast ve provokasyondur. Biz bir an evvel Suriye ile masaya oturup, görüşmelerimizi yapalım. Barışı hemen tesis edelim ve Ruslarında olduğu bir masada gerçekleştirelim.

Şeref Karaşahin (Bürokrat) : Biz devlet olarak katillerin bir an evvel yakalanmasını istiyoruz. Rusya ile hiçbir problemimiz yoktur, onlar bizim kardeşlerimiz. İki ülkenin yararına olur. İkinci mesele komşumuz Suriye devleti ile masaya oturulmasını arzu ediyoruz. Aramızda ne varsa iki devlet arasında çözülmesi son derece önemlidir.

Celal Sağdıç (Emekli memur): Büyük elçinin ölümü büyük bir skandaladır. Elçiliğin bir barış görevi vardır. Ülkelerin arasını bulmak için çalışırlar. Suriye’deki isyan basit bir isyandı kısa sürede bastırılabilinirdi. Ama 85 ülkeden oraya terörist, militan taşıdılar. Bu iç savaşa dönüştü. Bu suikast ile hesaplanın Rusya ve Türkiye ilişkilerinin bozulması için yapılmıştır. Bakın Suriye de barış istemektedir. Barış için istikrar için Suriye bütün geçmişi silebilir. Ben öyle biliyorum.

Osman Kurt (Emekli kamu çalışanı) : Bu Rusya ve Türkiye ilişkilerini bozmak için yapılan bir ihanettir. Suriye ve Türkiye barışmalı ve savaşı istemiyorum.

İsmet Küçük Karasu (İşçi) : Bunların hesabı bellidir. Rusya-Türkiye ilişkisini bozmaktır. Bunun arkasında FETÖ örgütü vardır. FETÖ’nün arkasında Amerika vardır. Türkiye-Rusya arasındaki son zamanlardaki ilişkilerini baltalamak adına bu polis memuru kullanılmıştır. Ama Türk milleti bu oyuna gelmeyecektir. Rusya aklıselim hareket edecektir, Türkiye ile ilişkilerini daha sıcak tutacaktır. Türkiye-Suriye çözümünde Rusya büyük bir fedekarlık göstermiştir, bunun sonucunda emperyalist güçlerin bu ilişkiyi bozma adına yapmışlaradır. Rusya Halep katliamının durdurulmasında büyük etkisi vardır. Türkiye, Suriye ile ilişkilerini düzeltmek için yeniden gözden geçirmelidir.

Faruk Kömürcü (İşçi) : Türkiye-Rusya ve İran ortak bir toplantı yapmasının öncesinde Rus büyükelçisinin vurulması manidardır. Bu durum ise Türkiye-Suriye barış durumunu etkileyecektir. Ben bir Hataylı olarak resmi olarak Türkiye-Suriye devletinin masaya oturması, barışması Amerika’nın bölgeden defolup gitmesini sağlayacaktır. Suikastların, bombaların patlamasının sona ermesi anlamına gelir.

Bilal Gögüş (Emekli) : Bu bir vahşettir. Çevre ülkelerle aramızın bozulması iyi bir şey değildir. Biz İran, Suriye ve Rusya ile kötü olmak için bir nedenimiz yoktur. Bölgemizde can güvenliğimiz kalmamıştır. Komşularımız ile sıfır sorundu, ama şimdi her gün canlı bombalarla, suikastlarla öldürülmektedir. Milletimize ve vatanımıza yazık, biz neden Suriye ile savaşa girmek istiyoruz ki, Suriye ile ticaretimiz, ilişkilerimiz son derece düzgünken bu hale geldik. Suriye ile ilişkilerimiz yeniden düzeltilmelidir. Millet ve halk olarak talebimiz budur.

Hameli Gögüş (Esnaf) : Tam Türkiye-Suriye ilişkileri düzelmek üzeri iken elçinin vurulması buna bir darbe olsun girişimidir. Ortamı yeniden gerginleştirdiler. Olacak bir şey değildir. Bu insanlık değil, insanlık dışı bir şeydir. Kısaca Rusya-Türkiye-İran ve Suriye ile masaya oturulmalı ve sorunlar çözülmelidir. Halkımız ve geleceğimiz için bu gereklidir.

Share
753 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?