“SURİYE İLE MASAYA OTURMAK BÖLGEDEKİ ÖNEMLİ SORUNLARA ÇÖZÜM OLABİLİR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“SURİYE İLE MASAYA OTURMAK BÖLGEDEKİ ÖNEMLİ SORUNLARA ÇÖZÜM OLABİLİR”

Bu haber 01 Şubat 2022 - 14:02 'de eklendi ve 310 kez görüntülendi.

Türki-Arabi Dostluk Derneği Başkanı Yuva’dan Açıklama

Türki-Arabi Dostluk Derneği Başkanı ve Aydınlık Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mehmet Yuva, Vatan Partisi İskenderun İlçe Örgütünün düzenlediği kahvaltı programına katılım göstererek bölgedeki gelişmeler üzerine konuştu.

Bölgedeki ve son dönemlerde Suriye Meclisinin “Hatay Suriye’nin” şeklindeki tavsiye kararının ve yine son dönemde Hatay’da tartışma yaratan “Suriye Hatay meselesini uluslar arası mahkemelere taşıyacak”  gibi tartışmalara yanıt arandı.

Prof. Dr.Mehmet Yuva hükümetin ve Cumhurbaşkanın Suriye ile masaya oturulmasının artık yapılması gerektiğinin altı çizildi. Terör örgütü PKK’nın bitirilmesinin Türkiye-Suriye Askeri birlikteliğinden geçtiğini ve Suriye  devleti PKK ve  uzantılarının bitirilmesinde kararlı ve samimi olduğunu söyledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vatan Partisi İlçe Başkanı İbrahim Bedir, Türkiye genelinde partisinin kurultaylar düzenlediğini ve PKK-FETİ terör örgütlerine karşı mücadelede kararlı olduklarını açıkladı. Bedir “Halkın durumu, enflasyon, başını aldı gidiyor. Pazarlarımız, esnafımız sıkıntı içindedir. Biz öncü bir partiyiz her türlü zorlukları aşacağız ve aşmak için şehirlerimizde, köylerimizde Üretim Devrimi Kurultayları düzenleyerek, çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ekonomik bağımsızlığımızı önemsiyoruz ve Amerikan emperyalizminin bu topraklardan kovulmasını sağlayacağız. Bölge devletlerimizden İran, Irak, Suriye, Azerbaycan gibi devletler ana unsur olacaklardır. Batı Asya ve Doğu Asya dünyanın gidişatını belirleyecektir. Partili arkadaşlarımı ve yurtseverleri bu başarı için birlikte çalışmaya davet ediyorum.” Dedi.

Mehmet Yuva; “Amerikan “demokrasisi” Irak’a bölünmeyi, işkenceyi, acıyı, parçalanmışlığı dayatmadı, ülkenin bütün zenginlikleri Amerika tarafından yağmalandı. Müzeler, tarihi eserler, merkez bankası altınları kamyonetlerle taşındı. Bu toprakların iki çekim merkezi vardır, birisi Anadolu, diğeri Şam’dır. Türkiye-Suriye kardeşliği sloganı boş slogan değildir, tarihi önemdedir ve içi doludur. Lübnan, Mısır’ın, Filistin’nin düşmesi bölgeye çok zarar vermez ama büyük zararı Anadolu ve Suriye’nin düşmesi ile gerçekleşir.

Abdullah Gül Ve Ahmet Davutoğlu’nu Propağanda Edenler Utanmıyorlar!

Abdullah Gül ve Davutoğlu’nu demokrat ilan edenler utanmıyorlar. Hele, hele ülkemizin kurucu partisi ve Atatürk’ün partisinin başında olması,  bu tür bir zihniyetin oturuyor olması onur kırıcı ve üzücüdür. Abdullah Gül çekinmeden “Büyük Ortadoğu Projesi içinde hareket ediyoruz” dediği yıl Irak işgali ve Kamışlı’da isyan provaları yapılıyordu. Amerika nasıl Irak’ta bir “Kürt Devleti” inşası yapıldı ise Suriye’yi saldırıda birçok nedeni var ama esas nedeni “Bir Kürt Devletçiği” kurmaktı.

Çin, Suriye’nin Alt Yapısı İçin 150 Milyar Dolar Bütçe Ayırmıştır.

Suriye, Çin’in bir yol, bir kuşak projesine üye oldu. Çin devleti ile resmi bir sözleşme imzaladı. Çin buna mukabil Suriye altyapısını yeniden inşa etmesi için 150 milyar dolar bir bütçe hazırladı. Çin bu ülkeye 150 milyar dolar yatırım olarak ayırıyorsa, yine sanayi, ticaret ve fabrikalar düşünülüyorsa, o zaman Suriye’de iyi bir gidişat vardır. Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyin, Suudi Arabistan gibi ülkeler Şam’a giderek Beşar Esad’dan özür dilediler. Yanıldıklarını söylediler. Suriye’de Büyük Elçiliklerini açtılar. Bütün bunlar gösteriyor ki; Suriye yakın zamanda yeniden bir toparlanma dönemine girecektir. Çözüm olarak Türkiye’de Kurtuluş Savaşını başlatan Mustafa Kemal ile Suriye Kurtuluş Savaşını başlatanlar birlikte hareket etmişlerdi. Yani Türklerle, Arapların emperyalizme karşı mücadele konsepti anlaşması vardır. Bu günde Türkiye ve Suriye aynı yolu izlemelidir.

Prof.Dr.Mehmet Yuva son dönemdeki Suriye meclisinin aldığı “Hatay bizim” kararı ve yine Dörtyol ve Erzin ilçelerinin Osmaniye iline bağlanması arkasından Türkiye-Suriye arasında kurtuluş savaşı sonrası bir sözleşme olmadığı bunun da Hatay’ın yeniden uluslar arası bir tartışmayla ayrılacağı gibi iddialar soruldu.

Cüneyt Arkın Suriye’de Ne Demişti?

Cüneyt Arkın bir ödül töreni için Suriye’de bulunuyor. Ödül töreninden sonra Suriyeli gazeteciler Cüneyt Arkın’ın etrafını sarıyorlar. Bulmuşken soralım hareketi ile gazeteciler “Sayın Arkın, Sayın Arkın Hatay ile ilgili ne düşünoyorsunuz?” demişler. Arkasından Hatay için “bizim değil mi? Arkın “bir dakika yani Adana, Ankara ve İstanbul bile sizin” demiş ve “Nasıl ki, Halep, Şam bizimse” diyerek soruna bakış açısını değerlendirmiş.

Hatay Meselesi Türkiye-Suriye Sorunu Düzelir, Hatay Meselesi Rafa Kalkar.

Hatay kimsenin oyuncağı değil, Hatay raftan indirilip, bir yemek değildir. Ayrıca Hatay kimin, sorusunu sormak abesle iştigaldir. Hele bu dönemde hele ki, Suriye’nin onbin parçaya bölünme tehlikesi ile karşı, karşıya kaldığı dönemde, yine Türkiye’nin bölünmesi sorunu olduğu dönemde bu tartışmalar tehlikelidir. Hatay bu gün Türkiye Cumhuriyetinin bir vilayetidir. Hatay’da yaşayan bütün milliyetler, dinler mensupların hepsi Türk Milletinin ferdidir.

Suriye meclisinin aldığı “Suriye bizim” karar değildir. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmamıştır. Tavsiye niteliğindedir. Kararname ile yayınlanması gerekir, bu olmadı bu da gösteriyor ki, duygusal bir tepkiden ileri bir şey değildir. Bu tür çıkışlar doğru değildir.

Doğru Hatay meselesinde misaki milli sınırların çizildiği dönemde dışarıda kalmıştır ama bu gün bu ilimiz Türkiye’nin topraklarıdır. Böyle bilinmelidir.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı