SURİYE HALA KANIYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE HALA KANIYOR

Bu haber 10 Haziran 2017 - 10:14 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi.

 

 

Suriye Ordusu Stratejik Tepeleri IŞİD’ten Kurtardı

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Şam kırsalı Doğu Ğuta’nın arka taraflarında teröre karşı sürdürdüğü başarılı operasyonlarda onlarca teröristi araç ve ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirmeleri ardından Termal Santralden Dekve Tepesine kadar uzanan tüm bu bölgeyi kontrollerine geçirdiklerini belirtti.

Kaynak operasyonlarda Dekve Tepesinin yanı sıra 8 tepenin daha ordu kontrolüne geçtiğine dikkat çekerken, Doğu Ğuta’nın Badiye Bölgesinden ayrılmasının yanı sıra muhtelif yönlerde teröristlerin kullandıkları ikmal ve destek hatlarının kesilmesinde söz konusu tepelerin büyük önem taşıdıklarına vurgu yaptı. Terör örgütlerin bu tepeleri ellerinde tutmak için krizin başından beri büyük çabalar harcadıklarına işaret eden kaynak, yüksek stratejik önemleri itibarıyla son olarak IŞİD’ten kurtarıldıklarını söyledi.

Suriye Ordusu ABD ve Müttefiklerinin Kolladığı IŞİD’e Karşı Başarılarını Sürdürüyor

Askeri kaynak ordu birlikleri ABD ve müttefiklerinin tehditlerine ve IŞİD’i kollama çabalarına rağmen Homs İlinin doğusu Badiye Bölgesinde bu radikal terör örgüte karşı operasyonlarını azim ve başarıyla sürdürdüklerini belirtti.

Kaynak vatan koruyucuları ordu birliklerinin başarılı operasyonlarında onlarca teröristi araç ve ağır silahlarıyla yok etmeleri ardından Tedmur – Palmira’nın yaklaşık 30 km güneydoğusunda yer alan Antik Zennubya Hamamları ve Abbasiye Bölgesini kontrollerine geçirdiklerini aktardı.

Suriye ordusu 37 Bölgeyi IŞİD’ten kurtardı

Askeri bir kaynak ordu birlikleri destekçi ve müttefik güçlerle işbirliği içinde Halep kırsalının güneydoğusu ve Rakka kırsalının batısında IŞİD’e karşı operasyonlarını sürdürdüklerini belirtirken, operasyonlarda tekfirci terör örgütün sayı, araç ve cephaneleriyle büyük kayıplara uğratılması ardından 37 belde ve mezranın bu çetelerden kurtarılıp kontrole alındığına dikkat çekti.

Kaynak IŞİD’ten kurtarılan belde ve mezraların Karamita, Mıstahat el Mahzum, Hurbat el Hacca, Mahzum, Cveyn, Resm Falih, Miftahiye, Hurbat Muhasan, Hurbat Hassan, Biir el Sebi, Cerrabat, Turkavi, Sleyhiye, Anz Bu Kirdi, Sadisa Mezrası, Bukirdi, Küçük Cerrabat, Muveyli, Buvsa, Biir Hattab, Kadisiye, Remsan, Hurbat Remsan, Bermleyhan, Hrab el Mahzum, Dibsi, Mdeyhar, Dibsi Afnan, Doğu Gazali, Muşrifet el Saab, Gamamiyr, Muşrifet el Gacar, HUrbat el Ays, Umeyrat, Saad, Fhayha ve Dibsi Ferc olduğunu kaydetti.

Ordunun başarılı operasyonlarında aralarında yabancı ve azılı elebaşların bulunduğu 500’den fazla teröristin öldürüldüklerine dikkat çeken askeri kaynak; yüzlerce teröristinde yaralı düşürülüdğünü aktardı. Kaynak aynı zamanda IŞİD’e ait 6 tank, 2 BMB araç ve bombalı 3 insansız hava aracının imha edildiklerini belirtti.

Kurtarılan bölgelerde arama tarama operasyonlarının başlatıldığına dikkat çeken askeri kaynak, IŞİD’in özel ve kamu mülklere yoğun bir şekilde yerleştirdikleri bubi tuzakları ve mayınların etkisizleştirilmekte olduğunu söyledi.

Ağır Kayıplarının Öfkesini Sivillere Kusuyorlar

Ordu birlikleri karşısında sayı ve ekipmanlarıyla ağır kayıplara uğratılan tekfirci ve hain terör çeteleri bu kayıplarının öfkesini masum sivillerin üstüne kusmaya çalışıyorlar.

Deyrezzor Valiliğinde bir kaynak; radikal terör örgütü IŞİD’in kuşatma altında tuttuğu Deyrezzor Kentinin Kusur ve Cura semtlerini füze ve insansız hava aracının taşıdığı bombalarla saldırdığını belirtti. Kaynak vatandaşların evlerine düşen bomba ve füzeler sonucunda 1 vatandaşın şehit, 3 vatandaşın da yaralı düştüklerini aktarırken, evlerde yıkımların meydana geldiğine dikkat çekti.

IŞİD çeteleri son bir ay içinde Deyrezzor’da askeri mevkilere ilaveten sivil bölgelere ve vatandaşlara karşı hırçın saldırılarda bulunuyor. Kuşatma altında tuttuğu sivil vatandaşlara yönelik gaddar saldırılarında çoğu kadın ve çocuklardan olmak üzere onlarca sivil vatandaş şehit ve yaralı düştü.

Koalisyon Güçleri Sivillere Karşı Beyaz Fosfor Bombaları Kullandı

ABD komutasındaki uluslar arası koalisyon güçleri son 24 saat içinde Rakka Kentinin muhtelif sivil yerleşim alanlarına 25 hava operasyonunda bulunurken, yerel kaynaklar ve sosyal paylaşım sayfalarında aktivistler sivillere karşı bu saldırılarda uluslararasınca yasaklanmış beyaz fosfor bombalarının kullanıldığını aktardı.

Yerel kaynaklar ve muhtelif medya araçlarının aktardıkları birbiriyle uyumlu haberlerde; uluslar arası koalisyon güçlerinin Rakka Kentinin batı kısımlarına ilaveten Meşleb ile Sanayi semtleri arasındaki bölge ve Sebbahi Semtini bombaladıklarını aktardı. Haberlerde hava saldırılarında 17 sivil vatandaşın şehit düştükleri ifade edilirken, bunların 12’sinin Fırat Nehrine yakın Cizre Semtindeki bir internet kafenin havaya uçurulmasıyla şehit düştüklerine dikkat çekildi.

Sosyal paylaşım sayfaları ve muhtelif medya araçlarında ABD koalisyonunun Rakka Kentinin doğusu ve batısını hedef alan hava saldırılarına ilişkin görüntüler paylaşılırken, bu saldırılarda uluslararasınca yasaklanmış beyaz fosfor bombalarının kullanıldığına dikkat çekildi.

Son Otuz Yılda En Büyük Hava Operasyonları Yapılacak

İran Ordusu Kurmay Komutanı Tümgeneral Ali Bakiri; ülkesinin yakın bir süre içinde IŞİD’e karşı son otuz yıl içinde görülen en büyük hava operasyonlarını başlatacağını belirtti.

RT web haber sitesinin aktardığı açıklamalarında Tümgeneral Bakiri; İran hava güçlerinde fantom (Hayalet) ve Sukhoi tipi savaş uçaklarının dünyanın son otuz yılı içinde görebilecekleri en büyük hava operasyonlarını IŞİD’e karşı başlatmak için askeri emir beklediklerini kaydetti.

Bakiri düşmanın, İran tarafından belirlenecek yerlerde en katı ve kesin cevabı göreceğinin altını çizdi.

İran Şura Meclisi (Parlamento) ve İmam Haminei’nin Anıtkabrini hedef alan iki terör eyleminde 16 kişi şehit, 40 kişi de yaralı düşmüştü. Terör eylemleri IŞİD tarafından üstlenilmişlerdi.

Haber Merkezi