ÜST REKLAM

logo

reklam
25 Temmuz 2017

SURİYE HAFTA SONU KISA KISA

 

Nusra Cephesi Böyle Yok Ediliyor

Suriye ordusu Şam kırsalının kuzeyi Kalemun Dağlarında Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesine karşı operasyonlarını sürdürürken, Lübnan direniş güçleri de Lübnan tarafından bu bölgenin mukabilinde yer alan Ersal Dağlarında aynı radikal terör çetelere karşı operasyonlarında başarıyla ilerliyor.

Radikal terör örgütü Nusra Cephesinin hem Suriye hem de Lübnan’da sayı ve araçlarıyla oldukça ağır kayıplara uğratıldıkları operasyonlarda ordu birlikleri ve direniş güçleri birçok önemli bölgeyi kontrollerine geçirdi.

Birkaç Saat içinde Bölgeyi Kontrolüne Geçirdi

Lübnan’ın kuzeydoğusunda Suriye sınırlarına yakın Ersal Dağlarını Nusra Cephesinden kurtarma operasyonlarında Lübnan Ulusal Direniş Güçleri bugün Hayl Vadisinde geniş çaplı operasyonlarını başlatmasından birkaç saat sonra vadinin tamamını radikal teröristlerden kurtardı.

Menar Kanalı direniş güçlerinin vadide birçok eksenden operasyon başlatıp birkaç saat sonra vadinin tamamına ek olarak Husn el Hurba Bölgesini Nusra Cephesinden kurtardıklarını aktardı. Haberde direniş güçlerinin aynı zamanda Ersal Dağlarının Maruf, Kheyl, Zarur, Dem ve Dakaik vadilerinin tamamını da Nusra Cephesinden kurtardıklarına dikkat çekildi.

Lübnan Ulusal Direniş Güçleri Suriye’nin Kalemun Bölgesi mukabilinde düşen Lübnan’ın Ersal Dağlarını Nusra Cephesi ve IŞİD’ten kurtarma amaçlı olarak dört gün önce geniş çaplı bir operasyon başlatmıştı. Bu operasyonlara eş zamanlı olarak ordu birliklerimiz de Kalemun Bölgesinde söz konusu radikal terör çeteleri sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplara uğratarak stratejik öneme sahip bir dizi tepe ve bölgeyi kontrollerine geçirdi.

Koalisyon Uçaklarının Sivil Evleri Bombalamalarında Onlarca Şehit ve Yaralı

IŞİD’e karşı savaştıkları iddiasıyla Suriye halkıyla birlikte ekonomik ve hizmet kurumlarına vahşi saldırılarını sürdüren ABD koalisyonu Deyrezzor İlinin Meyadin Kentinde sivil vatandaşların yoğun oldukları bir bölgeyi bombaladı.

Meyadin Kentinde yerel kaynaklar; ABD komutasındaki koalisyon uçaklarının bugün sabah saatlerinde Deyrezzor Kentinin yaklaşık 45 km doğusunda yer alan Meyadin Kentinde sivil vatandaşların yoğun olarak hareket ettikleri bir bölgeyi vahşice bombaladıklarını aktardı. Kaynaklar düşman saldırıda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu onlarca vatandaşın şehit ve yaralı düştüklerine dikkat çekerken, ev ve işyerlerinde de büyük hasarların meydana geldiğini kaydetti.

Askeri bir kaynak ordu birlikleri Deyrezzor Kentinin güney ve güneybatı eksenlerine ilaveten askeri havalimanı yakınlarında radikal terör örgütü IŞİD çeteleri ile aralıklı çatışmalara girerek aralarında IŞİD’in Buömer Beldesindeki elebaşı Halit Nasır’ın bulunduğu birçok teröristi etkisiz hale getirdiklerini belirtti.

Askeri kaynak çatışmalara eş zamanlı olarak hava güçlerimizin Kennamat, Kennamat Geçidi, Huveycet Sakır ve Panorama, Bğayliye ve Serda bölgelerinde IŞİD’in siper, karargah, araç ve top rampalarını muhtevalarıyla imha ettiklerini aktardı.

IŞİD’in ordu birliklerimiz karşısında verdiği ağır kayıplar sonucunda saflarındaki moral çöküşü ve paniği örtbas etme amacıyla Deyrezzor Kentinin Kusur, Muavzzafin ve Cura Semtlerinde sivil evleri füze ve havan roketleriyle hedef aldığına dikkat çeken askeri kaynak, gaddar terör saldırılarında şans eseri sadece maddi hasarların meydana geldiğini ifade etti.

 

Haber Merkezi

 

 

 

Share
582 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?