SURİYE GÜNDEMİ | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE GÜNDEMİ

Bu haber 15 Ağustos 2016 - 19:05 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

 

SURİYE GÜNDEMİ

HALEP

Suriye ordusu, hava güçlerinin desteği ile çokuluslu tekfirci teröre karşı sürdürdükleri operasyonlarda bugün dış güçlere hizmet eden bu çeteleri yine büyük kayıplara uğrattı.

Halep’te dış güçlere tabi teröristlere yönelik operasyonların başarıyla devam ettiğini belirten askeri kaynak; Suriye ordusu ile hava güçlerinin Halep’in güneyi ve batısında yer alan Han el Asel, Han Tuman, Etarib ve Sarmada bölgelerinde teröristlere ait karargah ve araçları imha ettiklerini belirtti. Operasyonlarda bir kısmı ağır silahlarla donatılmış, bir kısmı da zırhlı olan cephane ve terörist yüklü onlarca aracın yükleriyle birlikte imha edildiğini aktaran kaynak; oldukça yüksek sayıda teröristin öldürüldüğünü ifade etti.

Askeri kaynak ordu birliklerinin işgalci İsrail desteği ve komutasında Dera’da faaliyet gösteren Nusra Cephesinin yanı sıra müttefikleri olan diğer terör örgütlerin Dera Beled Bölgesinin muhtelif bölgelerinde mevki ve hareketlenmelerini ateşe tuttuklarını belirtti.

Operasyonlarda birçok teröristin öldürüldüğünü ifade eden kaynak, bir havan rampasının da ekibiyle birlikte etkisizleştirildiğini sözlerine ekledi.

Suriye birlikleri ayrıca, Süveyda kırsalının doğusu ve kuzeydoğusuna düşen Alya Tepesinin doğusu ve Büseyna Tepesinin doğusuna ek olarak Hurbat Saad, Masyada, Recm el Devle ve Sakiye bölgelerinde IŞİD mevkileri ve araçlarını hedef aldıklarını aktardı.

Öte yandan askeri kaynak hava güçlerinin Homs kırsalının doğusu Meksar el Hisan’ın güneyi, Batı Habra, Doğu Habra, Unk el Hava, Recm el Kasr’ın doğusu, Um Sahric’in batısı ve Rhum bölgelerinde IŞİD’in araç ve karargahlarını imha muhtevalarıyla imha ettiklerini aktardı.

———————————————————————

Suriye Ordusu Halep Girişlerindeki Üstünlüğünü Elinde Bulunduruyor.

Suriye ordusunun Halep şehrinin giriş kapılarında teröristlerin mevziilerine doğru ilerlemelerini sürdürdüğü bildirilmekte.

El-Alem televizyonunun Suriy temsilcilik ofisi müdürü Hüseyin Murtaza konuyla ilgili yaptığı açıklamada er-Raşidin bölgesinde canlı yayın sırasında Suriye ordusuna bağlı birlikler ile teröristler arasında şiddetli çatışmaların sergilenmesine temasla, genellikle yabancılardan ibaret olan teröristlerden bir çoğunun askeri fakülteler bölgesi el-Kulliyat’ta öldürüldüğünü bildirdi.

Savk’ul Habs bölgesinde de Suriye ordusu ile teröristler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirten el-Alem’in muhabiri, Suriyeli birliklerin er-Raşidin 4 bölgesinde terörist ve tekfiri güçlerin bağlantı yollarını kesmek amacıyla bölgede önemli ilerleme kaydettiklerini açıkladı.

Öte yandan Suriye ordusunun, 5 günlük operasyonun ardından Lazkiye’nin stratejik bölgelerinde kontrolü yeniden ele geçirdiği bildirilmekte.

Ele geçirilen en önemli bölge Kensaba kasabası olurken, militanlardan temizlenen bölgelerin ve yolların Suriye ordusunun İdlib’e doğru ilerlemesini sağlayabileceği belirtiliyor.

———————————————————————

SURİYE  SAVUNMA BAKANI EL-FREYC: Halep Operasyonları Tam Anlamıyla Güvenlik Sağlanana Kadar Devam Edecektir.

Suriye Savunma Bakanı Fahad Casim el-Freyc, Salı günü Halep’teki ordu kuvvetlerini ziyaret etti.

Suriye Silahlı Kuvvetleri yayınladığı bildiride şu açıklamalarda bulundu: “General Fahad Casim el-Freyc, Halep’teki çatışma bölgelerini inceledi ve Halep’teki kuvvetleri ziyaret etti.

Savaş bölgesindeki komutanlar, çatışmaların durumu hakkında General Fahad Casim’e bilgi verdi ve Fahad aynı zamanda ordu kuvvetlerinin teröristlerle mücadeleye hazırlık çalışmalarına da katıldı.

Savunma Bakanı, ordu kuvvetlerine hitaben şunları söyledi: “Silahlı Kuvvetler komutanları, Halep’i kazanmak için operasyonları tamamlamaya, teröristleri ve planlarını yenilgiye uğratmaya kararlıdır.

Halep’te bulunan silahlı kuvvetler; ülkesi, halkı ve liderleri yolunda ve aynı zamanda Suriye düşmanlarına karşı zafer kazanmak ve işgalcilerin komplo planlarını yok etmek için azim ve kararlılıklarını göstermişlerdir.”

 

afdah.info

voir films