ÜST REKLAM

logo

reklam
22 Ekim 2018

SURİYE GÜNDEMİ

“Yurt Dışındaki Suriyelilere Büyük Yardımı Oluyor”

Dera kırsalında Ürdün’e açılan Nasib Sınır Kapısında herhangi bir nedenden dolayı resmi belgesi olmayan ya da af kanunundan faydalanmak isteyenler için açılan merkez yoğun çalışmalara tanık oluyor.

Yeni açılan sınır kapısında insanların ve araçların yoğun hareketliliğine tanık olunmasıyla sınır kapısı müdürü Albay Mazin Gandur merkezin görev ve çalışmalarına dikkat çekti.

Gandur yurtdışında herhangi bir nedenden dolayı kimliğini tespit edecek resmi belgelerini kaybedenlerin Ürdün’de Suriye Büyükelçiliğinden alacakları bir tezkere ile sınır kapısından bu merkez aracılığı ile geçebileceklerini belirtti. Merkezde kanun kaçakları ya da askeri firarilerin de af kararından faydalanmaları için gerekli hizmetler sağlandığına dikkat çeken Gandur; merkezin vatanlarına dönmek isteyen Suriyelilere büyük bir destek ve yardımda bulunacağının altını çizdi.

“Ürdün’de Takılan Suriyeli Araçların Sınır Kapısından Geçişleri Başladı”

Dera İl Ulaştırma Müdürlüğü daha önce Ürdün’de takılan Suriyeli araçların yeni hizmete açılan Nasib Sınır kapısından girişleri başladığını belirtti.

Dera İl Ulaştırma Müdürü Muhib el Rifai yaptığı açıklamalarda daha önce Ürdün’de takılan Suriyeli araçların sınır kapısından geçişlerine ve İl Ulaştırma müdürlüğünde kanuni durumlarını yeniden düzenleme icraatlarının başladığını açıkladı.

Rifai söz konusu araların bir yıldan fazla süre önce çıkmış olmaları halinde farklı icraatların alınacağına dikkat çekti. Suriye’nin Teslim Aldığı S 300 Sistemleri Hiçbir Ülkede Bulunmuyor

Rusya Savunma Bakanlığı Suriye’ye teslim edilen S 300 BM2 tipi hava savunma sistemlerinin benzeri diğer füze sistemlerinden farklı olup daha gelişmiş olduklarını ve başka hiçbir devlette bulunmadıklarını belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığında bir kaynak Izvestia Gazetesinin aktardığı açıklamalarında; Suriye’ye teslim edilen hava savunma sistemlerinin gelişmiş radar sistemleriyle donatlı olduklarını ifade ederken, aynı zamanda taşınabilir kontrol sistemine de sahip olduğunu belirtti. Rus kaynak bu sistemlerin uzun menzilli mühimmat kullanma özelliğine sahip olduklarını da açıkladı.

Bu sistemlerin orta menzilli klasik balestik füzelere de karşı koyma özelliğine sahip olduklarını söyleyen Rus kaynak; hava hedeflerini 250 km menzilinde isabet edebildiklerini sözlerine ekledi.

Rus kaynak bu sistemlerin aynı zamanda elektronik savaş koşullarında da uygun çalıştığının altını çizdi. ABD komutasında teşkil edilen kanunsuz uluslar arası koalisyon güçleri ‘IŞİD’e karşı savaş’ bahanesi altında sivilleri bombalamaya devam ediyor.

Yerel kaynakların yaptığı açıklamada; koalisyon güçlerine tabi savaş uçakların gece saatlerinde Deyrezzor Kentinin yaklaşık 140 km doğusuna düşen Suse Beldesinde sivilleri bombaladıklarını belirtti. Kaynaklar saldırı sonucunda birçok vatandaşın şehit ve yaralı düştüklerine dikkat çekti.

Halep’in güneybatı kırsalında yayılan terörist gruplar Halep şehrine yönelik terör saldırılarını yinelemesi sonucunda bir vatandaş şehit düştü bazı evlerde de maddi zararlar meydana geldi.

Bir muhabir, terörist grupların bu akşam Halep şehri el Sebil Semtindeki evlere fırlattığı roketli füze sonucunda bir vatandaşın şehit düştüğüne işaret etti.

Muhabir, terörist grupların Mokambo Sivil Yerleşim Semtine attığı roketli füze sonucunda da maddi zararlara yol açtığını ifade etti.

Muhabir, Halep’te görev yapan Suriye Arap Ordu birliklerinin roketli füzelerin atıldığı yerlere münasip silahlarla cevap verdiğini ve terörist grupları fert ve teçhizat bakımından ağır kayıplara uğrattıklarını açıkladı. Askeri İskan 6. Şubesi, bölgede geçit kapısının hacmi ve önemiyle tam kapasitede yeniden çalışması için Nasib sınır kapısında bir dizi ana bina ve çıkışların tadilatına başladı.

İskan Şubesi Müdürü Muhammed Hadra yaptığı açıklamada, teknik atölyelerin restorasyon işlemelerinin ilk aşamasını uygulamak üzere işe başladıklarını ve bu çalışmaların 2 ay içerisinde bitmesinin beklendiğini açıkladı.

Hadra, söz konusu binaların restorasyonunun tamamlanmasıyla birlikte memurların gelen ve çıkan yolculara hizmet vermek amacıyla temel hizmet binalarına yeniden geçeceklerini ekleyerek, gelecek aşamada sistematik sabotaj eylemlerine maruz kalan sınır kapısındaki diğer binaların (otel binası, yolcu salonu ve tarımsal karantina merkezi) restorasyon çalışmalarının da başlayacağına işaret etti.

Haber Merkezi

 

Share
246 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?