SURİYE GÜNDEMİ | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE GÜNDEMİ

Bu haber 03 Eylül 2018 - 8:33 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Suriye, terörle mücadelenin, özellikle de “IŞİD” ve “Nusra Cephesi” ile bunlara bağlı diğer terörist gruplara karşı mücadelenin, Suriye Devleti’nin temel sorumluluğunda olduğunu ve İdlib dahil olmak üzere geriye kalan teröristlere karşı savaşın Suriye’ye düşen kaçınılmaz bir görev olduğunu belirtti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’nda yetkili bir kaynak, başta İdlib olmak üzere Suriye’deki durumlarla ilgili 29 Ağustos tarihli Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri sözcüsünden çıkan basın beyanına bugün verdiği cevabında, başta IŞİD ve Nusra Cephesi ile onlara bağlı terörist gruplara yönelik mücadeleyi Suriye devleti, müttefikleri ve ordusuna yardım eden güçlerin üstlendiği temel sorumluluk olduğunu söyledi

Kaynak, Suriye Arap Ordusu ve Müttefik kuvvetlerin, teröre karşı bu savaşta elde edilen başarıların, milyonlarca Suriyelinin “IŞİD” teröristleri ve destekçilerinden kurtulma çağrılarına bir cevap olarak geldiğinin ispatı olduğunu belirtti.

Kaynak, Suriye devletinin görevini yerine getirirken vatandaşlarını teröristlerin suçlarından ve Suriye’ye hayır istemeyen bütün herkesten koruyacağını vurguladı.

Kaynak, Suriye’nin Suriyeli sivillerin hayatını korumaya diğer taraflardan daha fazla özen gösterdiğini, her ne olursa olsun ve her ne başlık altında olursa olsun hiçbir müzayedeyi kabul etmeyeceğini vurguladı.

Kaynak, Suriye hükümetinin BM Genel Sekreteri sözcüsünün beyanına cevabı fırsat bilerek, Suriye’de sivillere karşı kimyasal silahlar kullananın Batının ve batılı ülkelerin medya kanaları desteğiyle terörist örgütlerin olduğunu söyledi.

Kaynak Suriye’nin, BM Genel Sekreterliğinden Suriye çabalarıyla terörle ve batılı propagandaya karşı mücadele talebinde bulunarak özellikle Suriye’nin terörle mücadelede kendisini bağlayan Güvenlik Konseyi kararlarında gelenleri tamamen uyguladığına dikkat çekti.

Kaynak, Suriye Arap Ordusunun bütün başarılarını aralarında aslen bulunmayan kimyasal silahlar dahil uluslararasında yasaklı herhangi bir silahı kullanmadan sağladığına işaret etti.

IŞİD’lilerin ABD Güçlerinin Bulundukları Tenf Bölgesine Kaçma Girişimleri Engellendi

Ordu birlikleri Süveyda Badiyesinde radikal terör örgütü IŞİD’ten arta kalan teröristlere karşı nitelikli operasyonlarını sürdürürlerken; bu teröristlerin ağır kayıpları ardından yaşadıkları dağılma ve çöküş gölgesinde çemberi kırıp ABD güçlerinin bulundukları Tenf Bölgesine kaçma girişimlerini engellediler.

Askeri bir kaynak; ordu birliklerinin Süveyda kırsalında mağaralar, sarp kayalar ve engebeli arazilerden ibaret Tlul el Safa Bölgesinde siperlenen terör gruplarlının yuva ve karargâhlarını yoğun ateşe tutmaları sonucunda çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürüp siper ve karargâhlarını imha ettiklerini ifade etti.

Askeri kaynak; ordu birlikleri Tlul el Safa Bölgesinde bulunan IŞİD’l tekfircileri içine aldıkları çemberi daraltarak kuzey ve batı eksenlerindeki konuşlanmalarını güçlendirmelerine eş zamanlı olarak daha önce kurtardıkları Um Merzah Bölgesi, mağara ve kayalıklar ekseninde yeni noktalarda konumlandıklarını aktardı.

Diğer yandan ordu birlikleri sarp kayalar ve mağaralara sızmaya çalışan bir terör grubunu ağır silahlarla hedef aldıklarını belirten askeri kaynak; sızma girişimin çökertilip tekfircilerin saflarında ağır kayıplara yol açtıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak bölgede IŞİD’ten arta kaln son teröristlerin ağır kayıpları gölgesinde düştükleri zor durumdan kurtulmak için işverenleri olan ABD güçlerinin bulundukları Tenf Bölgesine kaçmaya çalıştıklarını belirtti. Askeri kaynak ordu birliklerinin çemberi kırmaya ve Tenf Bölgesine kaçmaya çalışan radikal teröristleri uygun silahlarla hedef alıp araç ve ekipmanlarıyla birlikte onları yok ettiklerini sözlerine ekledi.

IŞİD ve Nusra Cephesi Yuvalarında İsrail ve ABD Yapımı Silah ve İlaçlar Bulundu

Kunaytra kırsalında terör kalıntılarını yok etme ve halkın güvenliğini temin etme amaçlı arama tarama operasyonları sırasında İsrail’e tabi terör örgütlerin ordu birlikleri tarafından yok edilmeden önce Malaka Köyü ve Cebata el Haşab Beldesinde sakladıkları muhtelif tür silah ve mühimmatı ele geçirdi.

IŞİD ve Nusra Cephesi yuvalarında ele geçirilen büyük miktarca cephane, tıbbi ekipmanlar ve ilaçların bir kısmının İsrail ve ABD yapımı olduğuna dikkat çekti.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films