ÜST REKLAM

logo

reklam
27 Ağustos 2018

SURİYE GÜNDEMİ

Fuar Yeni Bir Süreci Başlatacak

Rusya’nın Izvestia Gazetesi 6 ila 15 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Şam Fuarının 60. Dönem faaliyetlerinin Ortadoğu’nun en büyük ve en önemli fuarlarından biri olduğunu belirtti.

Gazete bugünkü sayısında “Mevcut Fırsatlar Fuarı” başlığı altında yayınladığı makalesinde fuarın Suriye ve Rusya arasındaki ekonomi ve ticari ilişkilerde çok sayıda anlaşmanın imzalanması ve iki dost ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sürecin başlangıcına olanak vereceğini ifade etti.

Rusya’nın fuara 500 metre kareden fazla bir alanla katılacağını açıklayan gazete; bu alanda Suriye Rusya işadamları meclisinin de kurulacağını belirtti.

“Fuarda Asil Arap Atları da Yerini Alıyor”

Homs ilinde El Dendeşi Eğitim ve Hayır Kurumu, Telkelah kentinde Mübarek Kurban Bayramı münasebetiyle çocukların gönüllerinde neşe ve sevinci yaşatmak amacıyla muhtelif yaş grubundan yüzlerce çocuğa eğlence girişimi başlattı.

Kent merkezindeki Yermük Okulunda düzenlenen girişimden sorumlu Yusuf Dendeşi’ye göre, girişimin çocukların sevdiği oyun, yüzlere resim çizme, sihirbazların ve çocuklar nezdinde sevilen çizgi film karakterlerinden oluşan eğlenceli muhtelif faaliyetler içerdiğini söyledi. Dendeşi, girişimin Homs ilinin neşe ve hayat kaynağı olarak kalacağının bir kanıtı olduğuna dikkat çekti.

Kendi tarafında girişime katılan bazı gönüllüler, bu faaliyetlere katılmaktan duydukları sevinci dile getirerek, her yerde barış, sevgi ve yakınlaşmanın ekilmesi zorunluluğunu dile getirdi.

Girişime katılan çocuklar ise, bu gibi faaliyetlerin eğlenceli ve faydalı vakit geçirmelerine fırsat verdiğini vurguladılar.

Ortadoğu’nun en önemli ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerinden biri sayılan ve herkesin sabırsızlıkla beklediği 60. Uluslararası Şam Fuarında Suriye’nin tüm dünyaya ün saldığı asil Arap atları da yerini alacak.

Tarım Bakanlığında Asil Arap Atları Departmanı Müdürü Gayyas el Şayib; asil Arap atlarının fuarda asalet ve folklor stadında asil Arap atları severlerine sunulacağını açıkladı.

Şayib Suriye’nin asil Arap atları yetiştiriciliğinde dünya çapında üne sahip olduğunu, Suriyeli asil Arap atlarının soyunun başka hiçbir yerde bulunmadığının altını çizdi.

Suriye, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere’nin bugün çıkardıkları beyanı şekil ve içerik olarak keskin bir dille kınarken; bu ülkelerin Suriye’ye karşı kullandıkları tehdit, ikiyüzlülük ve dezenformasyon hamlelerinin silahlı terörist gruplara muhtelif tür desteklerine devam etmeleri çerçevesinde geldiğini belirtti.

Dış ileri ve Gurbetçiler Bakanlığı’nda yetkili kaynak bugün yaptığı açıklamada: Batılı ülkelerin, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere’nin Suriye Arap Cumhuriyeti’ne karşı bilinen tehdit, nifak ve dezenformasyon hamlesi başlatmaya bir kez daha başvurduğunu, bunu da başta Nusra Cephesi ve ona bağlı gruplar olmak üzere silahlı terör gruplarına alenen verdikleri desteklerini sürdürme çerçevesinde geldiğini vurguladı.

Kaynak, bu 3 ülkenin bugün çıkardıkları ve içerdiği düşmancıl tehditlerle gelen söz konusu yeni hamlenin tamamının Suriye Arap Ordusu, müttefikleri ve ortak güçlerin Suriye topraklarının tümünde sağladıkları başarılar ile Batı ülkeleri teröristlerinin, teröre karşı duruşunun belirtisi olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak için çabalar içinde yönetimi ve ordusu etrafında kenetlenen Suriye halkının iradesi önünde uğradıkları hezimetlerini açık bir şekilde ortaya çıkardığını ifade etti.

Kaynak, Suriye’nin defalarca kimyasal silah kullanımının ahlaki olmadığını, nerede, kim tarafından ve kime karşı olursa olsun kullanılmasını kınadığını belirttiğini ifade ederek, Suriye’nin kimyasal silahlarla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirten uluslararası cihetlere bildiren Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ile bağlılıklarını uygulama çerçevesinde Kimyasal hiçbir silah bulundurmadığını bir kez daha belirtti.

Kaynak, Suriye’nin silahlı terör gruplarıyla en şiddetli çatışmalarında bile kimyasal silah kullanmadığının, bu silahları kullananın doğrudan batılı ülkelerce destekli silahlı terörist gruplar yanı sıra aralarında Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere bölge ülkeleri tarafından kullanıldığını tüm dünya kamuoyunca alenen bilindiğini açıkladı.

Kaynak: Bu ülkelerin terörist grupları desteklemeleri, onlara kimyasal silah sağlaması, Guta, Han el Asel, İdlib, Halep ve diğer yerlerde kullanmaya itmelerinin su yüzüne çıktığını, dünya kamuoyunun, yazıldığı mürekkep kadar değeri olmayan bu saçma beyanatlarla kandırılamayacağını söyledi.

Kaynak, Suriye’nin geçen günler içerisinde uluslararası ilgili cihetlere, silahlı terörist grupların Suriye’nin birkaç bölgesinde zehirli gazlar kullanma hazırlığında olduğunu bildirdiğini, bu ülkelerin beyanlarının bu terörist örgütlerin önümüzdeki günlerde kimyasal herhangi bir saldırılarına destekten başka hiçbir şey olmadığını, bunu aynı 144 Nisan 2018’de yaptıkları gibi Suriye’ye saldırı gerekçesi saymak için çıkardıklarını ifade etti.

Kaynak, Suriye devletinin Suriyelilerin kanlarının akıtılmamasına, silahlıların durumlarının düzeltilmesi, savaş ve yıkımdan uzak ulusal uzlaşmalara varmak kanalıyla güvenlerini ve toprak bütünlüklerini sağlamaya herkesten çok özen gösterdiğini vurguladı.

Kaynak, Suriye’nin bu ülkelerin yayınladıkları beyan ile içeriğini şekil ve içerik olarak şiddetle kınadığını çünkü temel hedefinin silahlı terörist örgütlerin kimyasal silah kullanmalarını örtbas etmek, Suriye’ye karşı savaşı uzatmak ve Suriye Arap Ordusunun son haftalar ve aylarda sağladığı zaferler sonucunda dağılan ve çöken terörist örgütlere destek amacı taşıdığını ifade etti.

Haber Merkezi

Share
471 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?