ÜST REKLAM

logo

reklam
24 Ağustos 2018

SURİYE GÜNDEMİ

“Ordunun Zaferleri Işığında Suriyeliler Vatanlarına Dönüyor”

Halk Meclisi Başkanı Hammuda Sabbağ bugün Suriye’ye iş ziyaretinde bulunan Moritanya Sosyal Demokrat Birlik Partisi genel başkanı Mahfuz Vild Aziz başkanlığındaki parti heyetiyle bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasındaki tarihi derin köklere sahip dostluk ilişkilerine dikkat çeken Sabbağ; Suriye’nin ulusal uzlaşma ve yeniden yapılanma süreçlerine özenle devam etmesine eş zamanlı olarak arta kalan teröristleri yok etme kararlılığının altını çizdi.

Meclis Başkanı Sabbağ ordu birliklerinin teröre karşı zaferleri ve yurdun büyük çoğunluğunu kurtarıp onurlu ve güvenli yaşamı sağlamaları ışığında çok sayıda Suriyelinin vatanına dönmekte olduğuna vurgu yaptı.

Konuk heyet başkanı Vild Aziz Moritanya halkının Suriye ile dayanışmasına dikkat çekerken, Filistin davasının her daim merkezi dava olarak kalacağını belirtti.

Görüşmeden sonra basına açıklama yapan Vild Aziz; ABD ve İsrail’in Suriye ve tüm bölgeye karşı hazırladıkları düşmancı planın Suriye’de defnedildiğine dikkat çekti. Irak hava güçleri Suriye ordusu ile koordinasyon içinde Deyrezzor kırsalında sınıra yakın düşen Heccin Beldesinde radikal terör örgütü IŞİD mevkilerini bombaladı.

İdlib ve Hama Kırsallarında Nitelikli Operasyonlar Devam Ediyor

Ordu birlikleri Hama kırsalının kuzeyi ve İdlib kırsalının güneyinde belli başlı devletlere hizmet eden ve uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütlerin mevki, siper, karargah ve hareketlenmelerine karşı nitelikli ve yoğun operasyonlarda bulundu.

Askeri bir kaynak topçu birliklerinin Hama İlinin kuzeyi Maerkibbe Beldesi kenarlarında ‘Ceyşul İzze’ adlı radikal ve kiralık teröristlerin siper, karargâh ve toplanma yerlerini yoğun ateşe tuttuklarını belirtti.

Kaynak ordu birliklerinin dün Letamina Beldesinin batı ve güney kenarlarında çok sayıda radikal teröristi araç ve ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirdiklerine işaret etti.

Ordu birliklerimizin Um el Halahil, Havvin, Tel Muri, Tel el Şeyh ve İdlib İlinin güneydoğu il sınırları kenarlarında yer alan birçok bölgede Nusra Cephesinin mevki ve hareketlenmelerini dakik bir şekilde tespit edip imha ettiklerini belirten askeri kaynak; nitelikli operasyonlarda kiralık teröristlerin beşeri, araç ve cephane açısından ciddi kayıplara uğratıldıklarına dikkat çekti.

Ordu birlikleri dün İdlib İlinin Serakib, Havvin ve Skik bölgelerinde radikal teröristlere ait ağır makineli silahlarla donatılmış 4X4 çeker birçok araca ilaveten onlarca teröristi etkisiz hale getirmişlerdi.

Rusya Savunma Bakanlığı gelişmiş teknolojiye sahip bir kısım tarafların Hmeymim Hava Üssüne saldırılarda bulunmaları için radikal teröristlere bomba düzenekleri taşıyabilen insansız hava araçları monte etme ve havalandırma olanakları temin ettiklerini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı resmi sözcüsü Tümgeneral Igor Konaşenkov Hmeymim Üssünde düzenlediği basın toplantısında; Hmeymim üssüne yapılan terör saldırılarında kullanılan ve dron olarak bilinen insansız hava araçlarının Rus uzmanlar tarafından incelendiğini belirtti. Konaşenkov bu dronların ancak ve ancak gelişmiş teknolojiye sahip ordular tarafından hazırlanabileceklerinin tespit edildiğine vurgu yaparken gelişmiş kontrol bombalama sistemine sahip olduklarına dikkat çekti.

Konaşenkov bu gibi dronların belirli durumlarda kullanıldığına dikkat çekerken, karmaşık ve gelişmiş teknolojisinin sadece belirli taraflarda mevcut olduğunu ifade etti. Bunun sadece Suriye’de değil, dünyanın farklı bölgelerinde askeri ve sivil hedeflere karşı ciddi bir tehlike teşkil ettiğini belirten Konaşenkov, dolayısıyla bunun ciddi bir suç sayıldığını kaydetti.

Konaşenkov teröristlerin kullandıkları dronların özellikleri hakkında bilgi aktarırken, her birinin 10 adet bomba düzeneği taşıyabildiğini belirtirken; 3500’e kadar yükseklikte 100 km uçabildiklerine de dikkat çekti.

“Dera Kırsalına İnsani Yardım Konvoyları Gönderildi”

Kızılay Örgütü Dera kırsalında terörden kurtarılan bölgelerde vatandaşların temel gereksinimlerini temin etme ve yıllardır yaşadıkları terör acısını hafifletme amacıyla Busra el Şam Kenti ve Zeyzun Beldesine insani yardım konvoyları gönderdi.

Kızılay Örgütü Dera İl Şube Başkanı Ahmet Mesalime; insani yardım arasında farklı tür gıda ve tüketim maddelerinin yanı sıra tıbbi malzemeler ve temel ekipmanlar bulunduğunu açıkladı.

“Fuar Hakkında Her Şeyi Tüm Dünyaya Sunacak Bir Yazılım Hazırlandı”

Uluslararası Fuar ve Pazarlar Kamu Kurumu Uluslararası Bilimsel Teknoloji Kurumu ile işbirliği içinde 60. Uluslararası Şam Fuarının sahip olduğu ayrıcalığın bir sembolü ve tanıtım amaçlı olarak akıllı cihazlar üzerinde fuara has bir yazılımı sunmaya hazırlanıyor.

Kamu kurumunda bilişim dairesi başkanı Mutez Deyyub ‘Uluslararası Şam Fuarı’ adının verildiği yazılımın piyasaya sunulması ardından uluslar arası arama motorları üzerinden de temin edilebileceğini belirtti.

Deyyub söz konusu yazılımın katılımcı şirketler, telefon numaraları, fuar alanının konum ve haritası, gerekli adresler dahil fuara ilişkin her şeyi ve her bilgiyi akıllı cihaz sahibine temin ettiğini dikkat çekti.

Fuarın Ortadoğu’da en önemli ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerden biri sayıldığına işaret eden Deyyub; dolayısıyla yurtdışında Suriyeli gurbetçiler ve herkese fuar hakkında her şeyi aktaracak bu yazılımın ciddi bir önem taşıdığını söyledi.

Deyyub yazılımın fuar açılışından bir hafta önce piyasaya sürüleceğini, dünyanın her yerinden herkesin internet üzerinden bu yazılımı cihazına indirebileceği açıkladı.

Haber Merkezi

 

Share
479 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?