SURİYE GÜNDEMİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE GÜNDEMİ

Bu haber 17 Mart 2018 - 7:59 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

 

Lavrov: ABD ve Koalisyonu Radikal Teröre Desteklerini Kesmeliler

MOSKOVA – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD ve komutasında teşkil edilen uluslar arası koalisyon güçlerinden başta Şam kırsalı Doğu Ğuta’da olmak üzere Suriye’de radikal terör örgütlere desteklerine son vermelerini talep etti.

Moskova’da ‘Olanakların Ülkesi Rusya’ sloganı altında düzenlenen forumda konuşan Lavrov; gerek Şam kırsalı Doğu Ğuta’da ya da gerekse Suriye’nin başka bölgelerinde en önemli ve temel şeyin ABD ve komutasındaki uluslar arası koalisyon güçlerinin Nusra Cephesi ve diğer radikal terör örgütlere desteklerini kesmeleri gereğinin altını çizdi. Lavrov ABD ve uluslar arası koalisyonun ‘ılımlı muhalifler’ olarak nitelendirdikleri terör örgütlerin uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi ile ortak komutaya sahip olduklarını, tümünün aynı taban ve radikal ideolojiye sahip olduklarını vurguladı.

Suriye’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve selametinin korunmasının yanı sıra kendi geleceğini kendisinin belirlemesi gereğini öngören 2254 sayılı BMGK kararına dikkat çeken Lavrov; Rusya’nın bu karar çerçevesinde çabalarını sürdürme kararlılığını kaydetti.

Lavrov Rusya’nın Doğu Ğuta ve Suriye’nin başka bölgelerinde radikal teröre karşı savaşan Suriye ordusuna desteğini sürdüreceğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Doğu Ğuta’dan çıkmak isteyenler için insani yardım ve çabalarının da devam edeceğini belirtti.

Diğer yandan Lavrov Astana sürecinde garantör ülkeler dışişleri bakanlarının toplantılarında Suriye hükümeti ve muhalifler için öneriler takdim edeceklerini açıkladı.