ÜST REKLAM

logo

reklam
19 Şubat 2018

SURİYE GÜNDEMİ

MOSKOVA-Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD güçlerinin Suriye’deki varlığının meşru olmadığını ve uluslar arası kanunlara aykırı olduğunu bir kez daha vurguladı.

Euro News Ajansına demeç veren Lavrov; ABD özel güçleri ve daha başka teşkilatlarının Suriye’de uluslar arası kanun ve kararların yanı sıra BM misakına aykırı bir şekilde varlık gösterdiklerinin altını çizdi. Lavrov bu güç ve teşkilatların Suriye’de meşru hükümetin iznini ya da BM ve BMGK’nin onayını almadıklarını belirtti.

ABD’nin Suriye’de güçlerimi daimi bir şekilde bulundurmak amaçlı bir strateji izlediğinin açık olduğuna işaret eden Lavrov; aynı şeyi Irak ve Afganistan’da da yapmaya çalıştığını ifade etti. Lavrov oysa ki ABD’nin daha önce bu stratejisinin aksine bir dizi vaatlerde bulunduğuna dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Amerikalıların Suriye’nin toprak bütünlüğünü sabote etme ve önemli bir alanı Suriye’den bölme amaçlı planlarına işaret ederken, bunun uluslar arası kanunlar ve Suriye’nin egemenliğine açık bir ihlal teşkil ettiğinin altını çizdi.

————–

RAKKA-Ordu birlikleri ilgili birimlerle işbirliği içinde Rakka kırsalının batısında radikal terör örgütü IŞİD’in yok edilmeden önce infaz ettiği sivil vatandaşlar ve askerlere ait toplu bir mezar buldu.

Rakka’da saha komutanı açıklamalarında; ordu birliklerimizin IŞİD’i yok edip güvenliği sağlaması ardından köylerine ve evlerine dönen vatandaşların Remsan Beldesi yakınlarında toplu mezar bulunduğu ihbarı üzerine uzman ekiplerin bölgeye intikal ettiklerini belirtti. Komutan bölgede toplu mezarın bulunduğunun tespit edilmesi ardından sivil savunma ekiplerinin yardımlarıyla mezarın açıldığını kaydetti.

Sivil savunma ekibinde bir yetkili ise toplu mezarda asker ve sivil vatandaşlara ait 34 şehide ait cenazenin çıkarıldığını belirtirken, kimlik tespiti ve diğer işlemler için Halep’teki askeri hastaneye kaldırıldıklarını belirtti.

Ordu birlikleri daha önce yine Rakka kırsalı Vavi Beldesi yakınlarında 115 sivil vatandaş ve askere ait cenazenin bulunduğu toplu bir mezar bulmuşlardı.

Ordu birlikleri, geçen Temmuz ayının 9’unda Rakka kırsalının batısında yer alan Remsan Beldesi ve onlarca belde ve köyü daha IŞİD’ten kurtarıp ahalinin can ve mal güvenliğini sağlamışlardı.

————–

ŞAM KIRSALI-Şam Çevre Kent İl Emniyet Müdürlüğünde bir yetkili Doğu Ğuta’da bulunan teröristlerin başkent Şam ve civarındaki yerleşim alanlarına füze saldırılarını sürdürerek gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasına ihlallerini tekrarladıklarını belirtti.

Yetkili, eli kanlı teröristlerin Doğu Ğuta kenarlarında yer alan Vafidin Bölgesi ve Esad Banliyösüne bulundukları füze saldırıları sonucunda bir vatandaşın şehit, bir vatandaşın da yaralı düştüğünü aktardı.

Haber Merkezi

Share
333 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?