logo

reklam

SURİYE GÜNDEMİ

Golanlılar İşgal Dayatmalarına Karşı Grevin 36. Yıldönümünü Kutluyor

KUNAYTRA – İsrail işgali altındaki Golan topraklarında yaşayan yurttaşlarız ve Kunaytra ahalisi bugün; işgal otoritelerinin Suriyeli Golan topraklarını kendine katma kararını protesto eden grevin 36. yıldönümünü kutladı.

İşgal altındaki Golan Topraklarının Mecdeşşem Beldesi meydanında düzenlenen mitingde yurttaşlarımız anavatanları Suriye ve milli kimliğine sımsıkı tutunduklarının bir kez daha altını çizdi. Gaspçı İsrail’in dayatma ve icraatlarını mutlak bir şekilde reddettiklerini vurgulayan yurttaşlarımız, Golanaxdettiler.

Kunaytra ahalisi ise Baas Kenti Meydanında düzenledikleri benzer bir mitingde; Golan’ın şanlı ordumuzun kahramanlıklarıyla er ya da geç mutlaka anavatanı Suriye’ye geri döneceğinin altını çizdiler. Mitingde zafer sancakları altında işgal ve dayatmalara karşı mücadeleyi sürdürme kararlılığı ifade edildi.

—————–

Moskova: Haberler Tamamen Asılsızdır

MOSKOVA – Rusya Dışişleri Bakanlığı; ABD komutasındaki gayrı meşru uluslar arası koalisyon güçlerinin geçen hafta Deyrezzor kırsalının kuzeydoğusunda IŞİD’e karşı savaşan halk güçlerine karşı bulunduğu saldırıda yüzlerce Rus’un öldüğü yönünde ortaya sürülen medya haberlerinin aslı gerçeği olmadığını belirtti.

Bakanlıkta yetkili bir kaynak Sputnik Ajansının aktardığı açıklamalarında; gerçekle hiçbir ilgisi olmayan bu falso haberlerin gerçekleri çarpıtma ve dünya kamuoyunu andırma amaçlı asılsız iddialardan başka bir şey olmadığının altını çizdi.

ABD koalisyonu edat olarak kullandığı ‘Demokratik Suriye Güçleri’ ile birlikte koruyup desteklediği IŞİD’e karşı savaşan Halk Güçlerini 8 Şubat tarihinde bombalamıştı.

—————

IŞİD Yuvalarında Yine İsrail Silahları ve Kimyasal Madde Bulundu

Deyrezzor kırsalında IŞİD’ten kurtarılan bölgelerde devam eden arama tarama operasyonları sırasında IŞİD yuvalarında muhtelif tür silah ve ekipmanların yanı sıra kimyasal maddeler de ele geçirildi. Radikal örgütün yuvalarında bulunan silahlar arasında İsrail silahları ve mühimmatı da bulunuyor.

—————-

Nusra Cephesi Beyaz Miğferliler ile Kimyasal Saldırı Hazırlıyor

LAZKİYE – Lazkiye kırsalı Hmeymim Hava Üssünde bulunan Rus Koordinasyon Merkezi; Nusra Cephesinin ‘beyaz bereliler’ ya da beyaz miğferliler’ adıyla bilinen sözde insani gruplarla işbirliği içinde İdlib İlinde sivillere karşı kimyasal silah kullanma ve Suriye hükümetini suçlama amaçlı pir plan hazırlığında olduğunu belirtti.

Merkez bugün yayınladığı bültende İdlib İlinin Serakib Kentinde bir kişinin Nusra Cephesi ve ‘beyaz miğferlilerin’ kentte sivillere karşı kimyasal silah kullanma ve Suriye ordusunu suçlama planı yaptıklarını bildirdiğini vurguladı.

Kimyasal silah kullanımından sonra medya araçlarında da büyük bir provokasyon hamlesinin yürütülmesinin planlandığına dikkat çekilen bültende; Nusra Cephesinin Serakib Kentine kimyasal madde içerikli 20’den fazla tüp getirdiklerinin altını çizdi.

Bültende ‘beyaz miğferlilerin’ ise sivil vatandaşları kimyasal saldırıdan kurtarma görüntüleri hazırlamak için provalar yaptıklarına dikkat çekildi. Bu görüntülerin televizyoncular tarafından profesyonelce çekildiklerinin belirtildiği bültende, televizyoncuların görüntüler eşliğinde provokatör yorumlar da yaptıklarına da işaret edildi. Bültende görüntülerin çekimleri sırasında mikrofonların Amerikan CNN televizyonu logosunun yer aldığı bir kumaş parçasıyla örtüldüğüne dikkat çekildi.

Bültende provokasyon amaçlı çekimler esnasında uydu telefonu aracılığı ile İngilizce konuşan yabancı bir taraftan görüş ve bilgi alındığına dikkat çekildi.

Haber Merkezi

Share
355 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?