SURİYE GÜNDEMİ | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE GÜNDEMİ

Bu haber 10 Ekim 2017 - 8:34 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Harfiyen Sputnik Ajansından Alınmıştır

Suriye’nin Hama kentinde Rus askeri polisinin görev yaptığı gözlem noktasına geçen ay düzenlenen saldırıda, militanların ABD yapımı silahlar kullandığı belirtildi.

Suriye ordusunda görevli Velid Hali başkent Şam’da düzenlenen bir basın toplantısında, Hama’da Rus askeri polisinin görev yaptığı gözlem noktasına 18 Eylül’de saldıran militanların ABD yapımı silahlar kullandığını tespit ettiklerini kaydetti.

Hali, militanlara ülke dışından yasadışı olarak gönderilen ABD, Belçika ve İngiltere yapımı 100 parça silah ve roketatar ele geçirdiklerini de belirtti.

Basın toplantısında, Suriyeli komutan Ali el Ali ise militanların Doğu Guta ve Şam’ın doğu mahallelerinde yabancı ülkelerden gelen silah ve mühimmat kullandığına ilişkin kanıtları olduğunu söyledi.

‘Bu silahlarla düzenli olarak saldırılar gerçekleştirildi’

Silahların seri numaralarının göründüğü bir dizi fotoğraf ele geçirdiklerini belirten Ali el Ali, bu silahlarla Şam ve çevresindeki yerleşim yerlerine düzenli olarak saldırılar düzenlendiğini kaydetti.

Ali el Ali’nin anlattığına göre, Halep’in doğu mahallerinde de, içlerinde ABD yapımı bombaatar M203 de dahil olmak üzere çeşitli yapancı silahlar bulundu.

Militanların ellerine geçen silahların, Pentagon’un müttefiklerine yardım programı kapsamında satın alındığını belirten Ali el Ali, bu silahların deniz yoluyla Ortadoğu’ya ulaştırıldığını, Suriye’ye ise hükümet güçlerinin kontrol etmediği sınır bölgelerinden sokulduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasimi;

 

Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmalarının garantör ülkeleri arasında koordinasyon ve işbirliğinin devam ettiğini belirtti.

Haftalık basın toplantısında Kasimi; garantör ülkeler Rusya, İran ve Türkiye arasında görüş alışverişi, koordinasyon ve işbirliğinin devam ettiğine dikkat çekerken, Suriye konulu Astana görüşmelerinin yeni turunda daha iyi sonuçlar alınmasını umduğunu ifade etti.

Kasimi İdlib İline İranlı gözlemciler gönderilmesi konusunda soruya cevabında bunun tamamen teknik bir mesele olup, uzmanlar düzeyinde kararlaştırılacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim başkanlığında Rusya’nın Soçi Kentinde bugün başlaması beklenen Suriye Rusya karma ekonomi komitesi toplantılarında; Suriye’nin yeniden yapılandırılması konusunda ortak bir protokol imzalanması bekleniyor.

Saha kaynakları ordu birliklerimizin Deyrezzor’da Fırat Nehrinin doğu yakasında IŞİD’i büyük kayıplara uğratmaları ardından Yukarı Hatla ve Aşağı Hatla beldelerinin yanı sıra Siyaset Köprüsü Bölgesini IŞİD’ten kurtarıp kontrollerine geçirdiklerini aktardı.

Rakka Kentinde yerel kaynaklar ABD komutasındaki uluslar arası koalisyon güçleri ve ABD komutasında hareket eden ‘Demokratik Suriye Güçleri’ adlı grupların IŞİD’e karşı savaş bahanesi altında masum sivil vatandaşları bombalamaları sonucunda son dört gün içinde geneli çocuk ve kadın 250 kişinin şehit düştüklerini belirtti.

İdlib kırsalının kuzeyinde sınıra yakın Kfar Lusin Beldesi yakınlarında Nusra Cephesi ile Türk güçleri arasında kesintili çatışmaların yaşandığı aktarıldı.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films