SURİYE GÜNDEMİ | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE GÜNDEMİ

Bu haber 05 Ekim 2017 - 9:56 'de eklendi ve 34 kez görüntülendi.

Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalında IŞİD’e karşı devam eden operasyonları kapsamında ordu birliklerİ dün Ebu Hbeylat Beldesini kurtardı.

Askeri bir kaynak bölgede IŞİD’in verdiği büyük kayıplar ardından saflarında ciddi çöküşlerin yaşandığını, ordu birliklerimiz karşısında teslim olanların yanı sıra bir kısmının kaçtıklarını ifade etti.

Askeri bir kaynak hava güçlerimizin Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalının da doğusunda yer alan Cub Ayid Beldesine ilaveten Güney mekser ve civarlarında IŞİD’in toplanma yerleri ve hareketlenmelerine yoğun operasyonlarda bulunduklarını belirtti.

Operasyonlarda bir kısmı ağır silahlarla donatılmış bir kısmı da zırhlı onlarca aracın imha edildiklerini vurgulayan kaynak; öldürülen yüksek sayıda teröristin arasında bariz ve tehlikeli saha komutanlarının bulunduğuna dikkat çekti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Deyrezzor kırsalının güneybatısı Kebacib Bölgesinde askeri noktalara büyük bir saldırıda bulunan IŞİD çeteleri ile şiddetli çatışmalara girdiklerini belirtti. Kaynak aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu onlarca teröristin öldürülmesi, araç ve silahlarının imha edilmesi ardından saldırının çökertildiğini vurguladı.

Hava güçleri ise Yukarı Bukras, Cdiyd Ukeydat ve Buleyl beldelerine ilaveten Meyadin Kentinde IŞİD mevkilerini bombaladıklarını belirten askeri kaynak; hava operasyonlarında yüksek sayıda teröristle birlikte zırhlı ve ağır makineli silahlarla donatılmış araçlar, karargah, siper ve top rampalarının yok edildiğini sözlerine ekledi.

Meyadin Kenti yönünde ilerleyen ordu birlikleri operasyonları konusunda ise askeri kaynak, radikal örgütün beşeri ve askeri büyük kayıplara uğratılmaları ardından önemli mevkilerin kurtarılıp kayda değer ilerleme kaydedildiğini aktardı. Kaynak büyük miktarda ve şiddetli etkiye sahip patlayıcı ile donatılmış 3 aracın yanı sıra ağır silahlarla donatılmış birçok aracın da imha edildiklerini kaydetti.

Kaynak Haşşam Hatla, Yukarı Haşşam Hatla, Hüseyniyei Salo, Islah Tayyıba, Buleyl ve Salihiye beldelerine ilaveten Muhasan ve Meyadin kentlerine ek olarak Deyrezzor Kentinin Cbeyle, Kennamat, Urdi ve Hassarat semtlerinde radikal terör örgütü IŞİD’in yine sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplara uğratıldıklarını aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Suriye’deki krizin siyasi yollarla ve BMGK’nin 2254 sayılı kararı kapsamında çözülmesinde Rusya’nın çağrısını yinelerken, Suriye ve halkının geleceğinin sadece Suriyeliler tarafından belirlenmesi gereğinin bir kez daha altını çizdi.

Lavrov bugün yayınlanan basın demecinde; Rusya’nın ilk baştan beri Suriyedkei krizin diyalog aracılığı ile siyasi yollarla çözülmesi gereğine vurgu yaptığını belirtti. Teröre muhtelif tür desteğin kesilmesi önemini bir kez daha kaydeden Lavrov; Suriyelilere yardım ve desteğin arttırılması çağrısını yineledi.

Rus Dışişleri bakanı Lavrov; ülkesinin uluslar arası teröre karşı mücadeleyi sürdürme azim ve kararlılığını vurgularken, bu bağlamda dar çıkarların peşinde koşmadığının altını çizdi.

ABD’nin Suriye’de terörle mücadele iddialarının soru işaretleriyle dolu olduğuna dikkat çeken Lavrov; IŞİD’e karşı en etkin savaşı veren Suriye ordusunun mevkilerini de hedef aldığına vurgu yaptı. Lavrov ABD’nin radikal teröristleri kurtarılan bölgeleri geri almak için provoke ettiğini, bazen de Rus güçleri tehdit ettiğini ifade ederken, iddialarına göre yanlışlıkla hedef aldıkları sivil bölgelerde de yüzlerce kişinin kurban gittiğinin altını çizdi.

Anne Şehit, Tüm Aile de Yaralı

Deyrezzor Valiliğinde bir yetkili radikal IŞİD çetelerinin Deyrezzor Kentinin yerleşim alanlarından Villat Semtini füze yağmuruna tuttuklarını aktardı. Yetkili füzelerden birinin bir eve düşmesi sonucunda evde bulunan annenin şehit düştüğünü, eşi ve 3 çocuğunun da yaralandıklarını aktardı.

Yetkili füze saldırıları soncunda vatandaşlara ait birçok evde de maddi hasar meydana geldiğine dikkat çekti.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films