ÜST REKLAM

logo

reklam
09 Haziran 2017

SURİYE GÜNDEMİ

 

 

Askeri kaynak hava güçlerimizin Halep kırsalının doğusunda Rakka il idari sınırlarına yakın Büyük Vehibe Beldesinde IŞİD’in toplanma yerlerini imha ettiklerini belirtirken, operasyonlarda tekfirci çetelerin birçok araçla birlikte imha edildiklerini kaydetti.

Ordu birliklerimiz Halep kırsalının doğusunda IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonlar kapsamında son birkaç gün içinde onlarca belde ve bölgeyi radikal örgütten kurtarıp kontrolüne aldı.

Yeni Tur Tarihi 20 Haziran Olarak Planlandı

Rusya Başkanının Ortadoğu ve Afrika ülkeleri özel temsilcisi Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov; 12-13 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan Suriye konulu Astana görüşmelerinin yeni turunun başlangıç olarak 20 Haziran tarihinde yapılmasının kararlaştırıldığını ilan etti.

Bogdanov bugün Moskova’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada; Astana görüşmelerinin yeni turunun 12-13 Haziran tarihinden 20 Haziran tarihine ertelenmesi kararı alındığını belirtti. Erteleme kararının garantör ülkeler Rusya, İran ve Türkiye’nin yanı sıra ev sahipliği yapan Kazakistan arasında temaslar ardından alındığına dikkat çeken Bogdanov, yeni tur gündemine ilişkin yoğun çabaların devam ettiğini söyledi.

İdlib’e Tahliye Edilen Aileler Geri Dönüyor

Terör örgütleri ve onları destekleyen devletlerin yalanlarına kanarak silahlarını teslim etmeyen ve aileleriyle birlikte İdlib’e tahliye edilen silahlıların bir kısmı gittikleri yerlerde verilen tüm vaatler ve yalanların asılsızlığını irdelemeleri ardından geri dönmeye devam ediyor.

Son olarak geçen Ocak ayında Şam kırsalının Tel Kentinde uzlaşma çabaları ile silahlarını teslim etmeyi reddeden silahlılar ve ailelerinden 8 aile dün Hama’ya geri döndü.

Söz konusu aile fertleri, İdlib’te gittikleri ve terör örgütlerin bulundukları bölgelerde karşılaştıkları durumları anlatırlarken, gerek sağlık gerekse başka hizmet koşullarının tamamen bulunmadığını, teröristlerin sivillere karşı keyfi muamelede bulunduklarını belirtti. Teröristlerin istedikleri şeyi gasp ettiklerini ve sivil vatandaşlara dayatmalarda bulunduklarına dikkat çeken aileler, tekfirci ve terör ideolojilerini de insanlara dayattıklarını vurguladı.

Uzun zamandır saflarında yer aldıkları terör örgütleri ve onları destekleyen güçlerin gerçeğini net bir şekilde irdelediklerini ifade eden aileler, bu terör örgütlerden kurtulmaları ve yeniden evlerine dönmelerine yardımcı olan güvenlik birimlerine minnettar kaldıklarını söylediler.

Bu arada Hama Valiliğinde bir kaynak ilgili birimlerin söz konusu ailelerde bulunan silahlıların 2016/15 sayılı af kararından faydalanmalarıyla birlikte evlerine ve normal yaşamlarına dönmeleri için gerekli her kolaylığı sağladıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi telefonla arayarak, dün Tahran’da meydana gelen terör saldırılarında şehit düşenlerden dolayı İran hükümeti ve halkına taziyelerini takdim etti.

Telefon görüşmesinde el Esad; Suriye’nin bu gibi gaddar ve vahşi terör eylemlerini keskin ifadelerle kınadığını, terörle mücadelede İran ile tam bir dayanışma ve saf birliği içinde olduğunu belirtti.

Terör örgütleri ve efendilerinin bu gibi alçak yöntemlere başvurmalarının İran ve halkını herhangi bir şekilde alt etmede başarısız kalmalarından kaynaklandığına dikkat çeken el Esad; başarısızlıkları ardından bölge ve halklarına karşı politikalarını hayata geçirmek için var ettikleri terör örgütleri edatlarını kullandıklarını belirtti. El Esad bu savaşta zaferin hırçın teröre karşı savaşan Suriye ve İran’ın olacağını kaydetti.

Telefon görüşmesinde İran Cumhurbaşkanı Ruhani; meydana gelen terör saldırılarının hükümet ve halk olarak İran’ı teröre karşı mücadele etme azmini pekiştirdiğini, terörün yok edilmesi gereğini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

Ruhani Suriye ve İran’ın terör ve işverenlerine karşı savaşlarını azimle sürdüreceklerini, hiçbir dayatma ya da koşul altında caymayacaklarının altını çizdi. Suriye ordusu ve müttefiklerinin teröre karşı üstün başarılarına değinen Ruhani, zaferin mutlaka Suriye ve İran’ın zaferi olacağını kaydetti.

Haber Merkezi

Share
639 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?