ÜST REKLAM

logo

reklam
07 Haziran 2017

SURİYE GÜNDEMİ

 

Katliam Kurbanları Arasında Yine Kadın ve Çocuklar Var

ABD komutasındaki uluslar arası koalisyon güçlerinin Suriye ve halkına karşı katliamları devam ederken dün Rakka Kentinde sivil yerleşim alanlarını hedef alan yeni katliamında 12 sivil vatandaş şehit düştü.

Muhtelif medya kaynaklarının yanı sıra Rakka’da yerel kaynaklar birbiriyle uyumlu haberlerde ABD koalisyonuna tabi savaş uçakların Rakka Kentinin güney kesiminden Fırat nehri üzerinden terk etmeye çalışan sivil vatandaşları bombaladığını belirtti. Haberlerde saldırılar nedeniyle Rakka Kentinin güneyinde bulunan vatandaşların Fırat Nehri üzerinden su botlarıyla ayrılmaya çalıştıkları sırada koalisyon güçleri tarafından bombalanmaları sonucunda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 12 vatandaşın şehit düştüğü kaydedildi.

Rakka Kentinde sivilleri bombalamaları sonucunda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 43 sivil vatandaş şehit düşmüştü.

Askeri bir kaynak; Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalını IŞİD’ten kurtarma operasyonlarında ordu birliklerimizin bugün tekfirci terör örgütü IŞİD’i sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplara uğrattıklarını belirtti.

Kaynak 60’tan fazla teröristin öldürülüp birçok aracın da imha edildiği operasyonlarda Petrol Hattı ekseninde stratejik öneme sahip 6 noktanın tekfirci çetelerden kurtarılarak kontrole alındığını kaydetti.

Suriye’nin Parçalanmasını Değil, Tamamında İstikrarı Amaçlıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, son olarak Astana 4 görüşmelerinde üstüne anlaşılan gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasının Suriye’nin bölünmesini değil, ülkenin tamamında istikrar ve güvenliği sağlamayı hedeflediğini belirtti.

Lavrov, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile Moskova’da düzenlediği ortak basın toplantısında; gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasının geçici bir durum olduğunu ve bir süre sonra iptal edilip tüm Suriye’ye yayılmasının planlandığını birçok kez açıkladıklarına dikkat çekti.

Bir kısım tarafların konuya ilişkin gerçekleri kasıtlı ya da kasıtsız çarpıttıklarına işaret eden Lavrov; gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasının Suriye’nin parçalanmasına yol açacağı yönündeki haber ve iddiaların gerçekle ilgisi olmadığının altını çizdi.

Bu yönde ortaya konulan asılsız iddialar ve provokasyonun daha önce Halep konusunda yapıldığını hatırlatan Lavrov; Halep Kentinin terörden kurtarılması ve şu an on binlerce ailenin kentte evlerine dönmesi konusuna kimsenin değinmediğini kaydetti.

Teröristlerin İhlal ve Saldırıları Devam Ediyor

Belli başlı devletlerin destekledikleri eli kanlı teröristlerin gerilişimi azaltma bölgeleri anlaşmasına ihlalleri ve hizmet kurumlarına saldırıları devam ediyor.

Dera Valiliğinde bir kaynak; Dera Kentinin yaklaşık 4 km doğusunda yer alan Nuayme Beldesinde bulunan teröristlerin bugün Nuayme Elektrik İstasyonunu 2 füzeyle hedef aldıklarını belirtti. Kaynak gaddar saldırılar sonucunda istasyonda bulunan 3 işçinin yaralandığını, istasyonda da büyük maddi hasarların meydana geldiğini ifade etti.

Dera’nın Beled Bölgesindeki teröristlerin dün Dera Kentinin Kaşif ve Şimal el Hat yerleşim semtlerini hedef almaları sonucunda aralarında 2 kadın ve bir bebeğin bulunduğu 11 sivil vatandaş yaralanmıştı.

 Haber Merkezi

 

 

 

Share
629 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?