ÜST REKLAM

logo

reklam
12 Nisan 2017

SURİYE GÜNDEMİ

 

 

Amerika halkı, ABD’nin Suriye’ye füze saldırısına karşı.

ABD’de yapılan yeni anket sonuçları, Amerikan vatandaşlarının yaklaşık yarısının Suriye’ye karşı füze saldırısına destek vermediğini ortaya koydu.

Amerikan haber sitesi The Hill’in haberine göre, Huff Post ve You Gov’un yaptığı ortak anket sonuçları, Amerikan vatandaşlarının yüzde 49’u, Başkan Trump’ın Suriye’ye füze saldırısı kararına destek vermediğini gösterdi.

Ankete katılanların yüzde 44’ü de, Suriye’ye saldırının Trump’ın Suriye ile ilgili daha önceki sözleri doğrultusunda olmadığını bildirdi.

Öte yandan Almanya’da yapılan bir anket sonuçlarına göre, Alman vatandaşlarının yüzde 60’a yakınının, ABD’nin Suriye’ye füze saldırısına karşıdır.

Ankete katılanların yüzde 80’i de, Suriye topraklarına daha fazla saldırı yapılmaması gerektiğine inanıyor.

—-

Suriye ordusunun ülkenin güneyindeki başarıları sürüyor

Suriye ordusu ve silahlı kuvvetlerine bağlı birlikler, terör örgütü Nusra Cephesi’nin ülkenin güneyindeki mevzileri ve toplanma noktalarına saldırı düzenledi.

Suriyeli bir askeri kaynak yaptığı açıklamada, Dera bölgesine bağlı el-Menişe’nin çevresinde bir okul ve askeri karakollara saldırıya geçen terörist gruplarla çatışan Suriye birliklerinin teröristleri geri püskürtmeyi ve bazılarını etkisiz hale getirmeyi ve askeri teçhizatını havaya uçurmayı başardı.

Aynı kaynak, ordu birliklerinin bölgedeki teröristlerin güçlendirilmiş mevzilerini hedef alarak, teröristleri etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Suriye güçleri dün de, aralarında Suudi ve Ürdün vatandaşları da olduğu Nusra Cephesi üyesi 75 kişiyi, el-Menişe bölgesinde etkisiz hale getirdi, teröristlere ait iki komuta merkezi ve füze fırlatma sistemlerini de imha etti.

Suriye savaş uçakları da, Hama’nın çevresindeki tekfirci teröristlerin mevzilerini defalarca bombaladı.

—-

Suriye: Türkiye, İran’da gizli toplantı için talepte bulundu.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Türkiye’nin, gelecek Astana görüşmesi için İran’ın başkenti Tahran’da bir gizli toplantı talep ettiğini açıkladı.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Türkiye’nin, gelecek Astana görüşmesi için İran’ın başkenti Tahran’da bir gizli toplantı talep ettiğini açıkladı.

Sputnik’e konuşan Mikdad, görüşmeyle ilgili olarak “Türk hükümeti, muhtemelen pozisyonunun bilinmemesi için görüşmeyi organize edenlerden basının içeri alınmamasını istedi” ifadelerini kullandı.

İran, gizli toplantının, Kazakistan’ın başkenti Astana’da 3-4 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan görüşme öncesinde 18-19 Nisan’da yapılmasını planlıyor.

 ‘ABD, ŞAYRAT SALDIRISIYLA İTİBARINA ZARAR VERDİ’

ABD’nin Suriye ordusuna ait Humus yakınlarındaki Şayrat hava üssüne yönelik saldırısını da değerlendiren Mikdad, (ABD Başkanı Donald) Trump yönetiminin bu saldırıyla itibarına zarar verdiğini belirtti.

—-

ABD’nin vurduğu Suriye hava üssünde tam kapasite hava operasyonları başladı.

Geçtiğimiz cuma günü, Trump’un kararının ardından ABD füzeleri tarafından vurulan Şayrat hava üssü, bugün itibariyle tekrar tam kapasite operasyonlara başladı.

ABD’nin saldırısından birkaç saat sonra tekrar operasyonlar başlatılsa da hava üssündeki ikinci pist 3 gündür kullanılamıyordu.Hasarlı pistin bugün tamamen onarılmasıyla beraber ve üste bulunan pistler tekrar tam kapasite çalışmaya başladı.

Şayrat üssünde bulunan bir kaynak, tam kapasite çalışmaya başlayan Şayrat hava üssünden kalkan uçakların; Palmira, kuzey ve doğu Hama kırsallarında bulunan radikal dinci gruplara ait hedefleri vurduğunu aktardı.

Haber Merkezi

Share
704 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?