ÜST REKLAM

logo

reklam
10 Nisan 2017

SURİYE GÜNDEMİ

 

Abdullahiyan: ABD’nin Suriye aleyhindeki askeri eylemi bölge ve dünyanın zararınadır

İslami Şura Meclis Başkanı Uluslararası İşler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD’nin Suriye saldırısının bölge ve dünya güvenliğinin zararına olduğunu belirterek, ‘’ABD’nin Suriye saldırısı siyasi çabaları göz ardı ederek ABD önceliğinin IŞİD ile mücadele olmadığını gösterdi’’ dedi.

Abdullahiyan, ABD eyleminin uluslararası hukuka ve BM kurallarına aykırı olduğunu belirterek bu eylemin bölgede radikalizm ve terörizmi desteklediğini söyledi.

ABD’nin Suriye saldırısı mesajının terörizmi teşvik olduğunu ifade eden Abdullahiyan, ‘’Suriye daha önce kimyasal silahlardan arındırılmıştır ve Suriye tarafından kimyasal silah kullanım ithamı Kimyasal Silahların Önleme Kurumu ve BM’nin dikkatli incelenmesini gerektirir’’ dedi.

ABD bu sabah 59 füze ile bir Suriye hava üssünü hedef aldı.

—-

Şam’da ilerleyen Suriye ordusu, ÖSO komutanını yakaladı!.

Geçtiğimiz ay başkent Şam’da yer alan Kabun ve Barzeh kuşatmasını kırmak için Cobar’dan büyük bir saldırı başlatan terörist grupları püskürten Suriye ordusu, Barzeh semtinde ilerlemeye devam ediyor.

SANA muhabiri, hükümet güçlerinin bugün Barzeh içlerinde önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtirken, bir ÖSO komutanının da sağ ele geçirildiğini bildirdi.Yakalanan komutanın, Suriye ordusunun kara taarruzu öncesi yapılan topçu saldırılarından dolayı ÖSO’ya ait bir merkezde saklandığı öğrenildi.

Bugün yapılan operasyon sırasında ÖSO’nun karakol ve askeri üs olarak kullandığı bölgeyi ele geçiren ordu birlikleri, bölgede ilerleyişini sürdürüyor.

—-

Yunanistan: Suriye’ye Herhangi bir Askeri Müdahaleye Karşıyız

Yunanistan; ABD’nin Suriye ordusunun askeri bir hava üssüne saldırmasına karşı tutumunu ifade ederken; Suriye’ye karşı herhangi bir askeri müdahaleyi güçlü bir şekilde reddettiğini vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığında yetkili bir kaynak Sputnik Ajansının aktardığı açıklamalarında; Yunanistan’ın Suriye’ye herhangi bir askeri müdahaleye kesinlikle karşı olduğunu ve Suriyeliler arası diyalog ile Suriye’de barışın sağlanmasından yana olduğunu belirtti. Kaynak ABD’nin bu gibi saldırısının, Suriyeliler arası diyalogu sabote edebileceğini ifade etti.

—-

Beşşar Esad: Suriye’ye yapılacak bir askeri müdahale, işgal sayılacak.

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad Hırvat Vecernji List Gazetesi ile röportajında Suriye’ye karşı yürütülen muhtelif yönlü savaşa son verme umudunu iki pratik eksenle gerçeğe dönüştürmenin mümkün olduğunu belirtti.

SANA’nın haberine göre; El Esad, bu eksenlerin ilkinin terörle mücadele, ikincisinin ise silahını bırakıp vatan kucağına dönmek isteyen herkes ile uzlaşma sağlamak olduğunu ifade etti. Gerek terörle mücadele gerekse uzlaşma çabalarında önemli ilerlemelerin sağlandığına dikkat çeken el Esad; dolayısıyla günümüzde bu umudun geçen tüm zamanlardan çok daha büyük olduğunu söyledi.

Suriye Halkının Büyük Çoğunluğu Federal Yönetimi Reddediyor

Suriye’de federal yönetim konusunda ise el Esad; bu mevzunun tamamen anayasaya bağlı olduğunu, anayasanın da halkın oylamasına sunulacağının altını çizdi. El Esad federal yönetimin bölünmenin ilk adımı olması itibarıyla Suriye halkının büyük çoğunluğunun böyle bir idareye karşı olduğunu vurguladı. Suriye’de federal bir idareye gerek olmadığını ifade eden el Esad; bu yöndeki söylem ve planların kasıtlı olup amacın Irak’taki duruma benzer bir durum oluşturmak olduğunu kaydetti.

Karadan yada Havadan İşgal ve Saldırı Sayılacak

Suriye’de meşru hükümetin izin ve ya da talebi olmaksızın ferdi ya da toplu olsa bile Suriye’ye yönelik herhangi bir askeri müdahalenin kelimenin tam anlamıyla işgal ve saldırı olacağının altını çizen el Esad; bunun karadan ya da havadan olması durumları için de geçerli olduğunu belirtti.

Suriye’ye yönelik altı yıldan fazla süren savaş ardından bu savaşın sona erme umuduna ilişkin soruya cevabında el Esad; kuşkusuz umut olmadan iradenin de olmayacağını ifade etti. El Esad umut ve irade olmadan da dünyanın en güçlü ve en zengin ülkelerinin aralarında bulunduğu onlarca devletin desteği ile yürütülen bu savaşta bunca zamandır bu mücadeleyi vermek ve bu başarıları kaydetmenin mümkün olmayacağını ifade etti.

Siyasi görüşmelerde karşı tarafta ‘silahlı cihatçıların’ bulunduğu ve Suriye’de iddia edildiği gibi ‘ılımlı muhaliflerin’ bulunup bulunmadığına ilişkin bir soruya cevabında el Esad; ılımlı muhaliflerin olmadığı ve bunun tamamen bir hayal olduğunun bizzat ABD eski başkanı Barrack Obama ve diğer batılı yetkililer tarafından açıkça itiraf edildiğine dikkat çekti.

Büyük Çoğunluğu Anlam ve Gerçeğinden Çarpıtılmış Cihatçılardan İbarettir

El Esad; Suriye’de mevcut silahlı grupların büyük çoğunluğunun anlam ve gerçeğinden çarpıtılmış cihatçılar olduğunu, başka bir değimle radikal ideolojiye sahip teröristler olduğunun altını çizdi. Bunların diyalog mantığına sahip olmadıklarını belirten el Esad, bunların tek yönteminin terör olduğunu, dolayısıyla onlarla siyasi çözüme varmanın mümkün olmadığını kaydetti.

El Esad aynı zamanda bunların tümünün dış güçlerin ajandalarına bağlı olduklarını belirtirken, Suriye’de halk akımına tabi olmadıklarını kaydetti. Silah taşımayan sözde siyasi grupların da bulunduğuna dikkat çeken el Esad; bunların da Türkiye, Suudi Arabistan ve Batılı ajandalara bağlı olan terör destekçileri gruplar olduğunun altını çizdi.

Suriye Onları Deşifre Etmek İçin Görüşmeleri Kabul Etti

Radikal düşünceye sahip olanlarla neden görüşmelerin yapılmasının kabul edildiğine ilişkin soruya cevabında ise el Esad; birçok insanın bunların asıl amaçlarının demokrasi, reform ya da benzeri ilkeler olmadığı ya da siyasi çözümden yana olmadıklarına inanmadığına işaret ett.

El Esad Suriye’nin, bunların herhangi bir siyasi çözümü reddettiklerini, dış güçlere tabi olduklarını ve terörden başka bir şeyden anlamayıp siyasi çalışmalarda bulunmalarının mümkün olmadığını deşifre etmek amacıyla görüşmeleri kabul ettiğini vurguladı.

Teröre Karşı Savaş İlan Edenler, Kendileri Terörü Destekliyor

Dünyanın teröre karşı savaş ilan ettiği ve buna ne derecede inandığına ilişkin soruya cevabında el Esad; bugün teröre karşı savaş ilan eden devletlerin, temelde terörü destekleyen Batılı devletlerin bizzat kendileri olduğunu belirtti.

El Esad dünyanın birçok ülkesinin teröre karşı olduğunu ve bu yönde söylemlerde bulunmadan pratik olarak terörle mücadele ettiğini, direk ya da dolaylı olarak da Suriye ile işbirliğinde bulunduklarını ifade etti.

Teröre karşı savaş ilan eden ve bunun propagandasını yapan devletlerin şu ana dek terörü desteklediklerinin altını çizen el Esad; bunun sadece kendi halklarını kandırma amaçlı medya propagandası olduğunu vurguladı.

Haber Merkezi

 

Share
613 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?