SURİYE GÜNDEMİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SURİYE GÜNDEMİ

Bu haber 17 Mart 2017 - 9:46 'de eklendi ve 226 kez görüntülendi.

 

Teröristlerin Suriye’de Aldığı Ağır Hasarlar Bitmek Bilmiyor.

Suriye ordu güçleri el-Kabun cephesinde ilerleyerek, elektrik tesisatının etrafındaki bir çok noktayı teröristlerden temizlemeyi başardı, bazı haber kaynaklarının belirttiğine göre, Suriye ordusunun Şam’ın kuzey doğusunda gerçekleştirdiği askeri operasyonların başlamasından itibaren 200 terörist öldürüldü.

Elde edilen bilgilere göre, Suriye ordusu Başkent’in kuzey doğusunda yer alan el-Kabun mahallesini geri almak için operasyonlara devam etmektedir, el-Nusra ve diğer terör örgütlerinin mevziileri ve tünelleri bu bölgede defalarca Suriye ordusunun gerçekleştirdiği saldırılarının hedefi oldu.

Suriye ordu güçleri el-Kabun cephesinde ilerleyerek, elektrik tesisatının etrafındaki bir çok noktayı teröristlerden temizlemeyi başardı, bazı haber kaynaklarının belirttiğine göre, Suriye ordusunun Şam’ın kuzey doğusunda gerçekleştirdiği askeri operasyonların başlamasından itibaren 200 terörist öldürüldü.

Öte yandan Suriyeli kaynaklar el-Nusra teröristlerinin Ordunun mevziilerine saldırdıktan sonra Berze bağlarında ilerlediği doğrultusunda mevcut söylentileri reddetti ve ordu güçlerinin saldırıda bulunan teröristlerin bir çoğunu öldürdüğünü ve bir çoğunun da söz konusu saldırılarda ordu güçleri tarafından yaralandığını belirtti.

Suriye’nin güneyinde ise teröristler el-Bünyan el-Mersus başlığı altındaki savaşlarını Suriye ordu güçlerine yönelik şiddetli saldırılar ile başladttılar ancak ordu güçleri anti atakları ile teröristlerin kaçmasına yol açtı, Suriye ordu güçlerinin söz konusu saldırıları sonucunda el-Nusra cephesinin bir çok tanınmış teröristleri öldürüldü. Bu isimler arasında ebu Hamza el-Ensari ve Yusuf İsmail el-Hübbi yer alıyor. Bu çatışmalarda teröristlerin bir bombalı aracı da etkisiz hale getirildi.

Suriye’nin güneyinde bulunan bir askeri haber kaynağının söylediğine göre, Suriye ordu güçleri teröristlerin söz konusu saldırılarını ilerlemelerine izin vermeksizin püskürttü.

Halep’te ise Suriye ordu güçleri IŞİD terör örgütünün Meskene şehrinde yer alan en önemli birliklerini hedef aldı. Bu saldırıda bir çok silah deposu, teröristlerin yerleşim binaları ve 12’yi aşkın araç, bir çok zırhlı araç ve tank imha edildi.

Muhalif bir kaynağın verdiği bilgilere göre, en az 26 IŞİD teröristi Halep’in doğusunda öldürüldü. Bu teröristler arasında Batılı ülkelerden birine vatandaş olan bir terörist de yer alıyor.

Suriye’nin Doğusunda da Deyri Zor askeri hava limanına IŞİD terör örgütü tarafından yapılan ağır saldırılara, Suriye güçleri ağır yanıt vererek, saldırıyı püskürttü ve IŞİD terör örgütüne ağır hasar verdi.

Kefriya ve Fua’dan alınan haberlere göre ise, bu bölgeleri koruyan güçler el-Nusra cephseine üye olan ve koruma güçlerinin mevziilerine sızmaya çalışan teröristlere saldırdı ve bir çoğunu öldürdü. Saldırıda bazı teröristlerin yaralandığı da raporlarda yer alıyor.

—-

Suriye Ordusunun Homs Kırsalındaki Operasyonları Sürüyor.

Askeri kaynak; Suriye hava güçlerinin Homs İlinin doğusu Suhna Kasabası ve Savvana civarlarına ilaveten Erk ve Cbab Hamad Bölgelerinde IŞİD’e ait 3 ana komuta karargahının yanı sıra bir kısmı ağır silahlarla donatılmış, bir kısmı da zırhlı olan onlarca aracı imha ettiklerini aktardı.

—-

Şam’da Teröristlerce Düzenlenen 2 Ayrı Terör Saldırısında Ölü Sayısı 35’e Ulaştı

Suriye Sağlık bakanlığında bir kaynak; intihar eylemcisi bir teröristin Şam’ın Hamidiye Bölgesindeki Adliye Sarayında kalabalık sivil vatandaşların arasında kendini havaya uçurmasıyla son bilançonun 35 şehit, 80 yaralı olduğunu belirtti.

Şam Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak’da SANA’ya açıklamasında; askeri kamuflaj giyen ve havzasında bir silahın yanı sıra bir el bombası taşıyan intihar eylemcisi bir teröristin Adliye Sarayı girişinde Adliye Sarayı tarafından durdurulduğunu belirtti. Kaynak patlayıcı yelek giyen intihar eylemcisi teröristin havzasında bulunan bomba ve silahın güvenlik elemanları tarafından alınması ardından Adalet Sarayının ana kapısından içeriye atarak ana kapıda kalabalık insanların arasında kendini havaya uçurduğuna dikkat çekti.

Dimaşk Hastanesi Müdürü Muhammed heysem el Hüseyni ise gaddar terör eylemi sonucunda hastaneye çok sayıda yaralının kaldırıldığını ve onlara gereken tıbbi müdahalenin yapıldığını belirtti.

Diğer yandan SANA muhabiri özel kaynaklardan naklen; güvenlik birimleri tarafından kovalanan 3 teröristten birinin, Şam’ın Rabve Bölgesinde bir restorana girerek giydiği patlayıcı yelekle kendini restoranda bulunan vatandaşların arasında havaya uçurduğunu aktardı. Restoranda meydana gelen bombalı terör eyleminde birçok sivil vatandaşın şehit ve yaralı düştüğüne dikkat çeken kaynaklar; kurbanların büyük çoğunluğunun çocuk ve kadınlardan ibaret olduğuna dikkat çekti.

Kaynaklar diğer 2 teröristin güvenlik birimleri tarafından canlı olarak yakalandıklarını belirtti.

—-

Caferi: Astana’da Rusya ve İran Heyetleri İle İstişare Toplantıları Yapıldı.

Astana-3 Toplantısında Suriye Arap Cumhuriyeti Heyeti Başkanı Beşar el Caferi; Suriye heyetinin Rusya heyeti ile toplantının başarılı sonuçlar vererek Rusya, İran ve Suriye Arap Cumhuriyetinin harcadığı çabalara yaraşır şekilde geçmesi için yapılan hazırlıkları tartıştığını ifade etti.

Türkiye Astana Görüşmelerini Baltalamaya Çalışıyor

Rusya heyeti ile yapılan toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Caferi; Türkiye tarafının Astana görüşmelerini baltalamaya çalıştığını ve silahlı terör örgütlerini temsil eden heyetlerin gelmemesinin Türkiye’nin toplantıyı baltalama çabalarına hizmet ettiğini dile getirdi.

Caferi; bütün bunlara rağmen Suriye Arap Cumhuriyeti Heyetinin, Rusya ve İran ile birlikte toplantının olumlu bir şekilde sonuçlanması için çabalarını sürdürdüğüne dikkat çekerek gayrı resmi görüşmelerin bugün de devam edeceğini ve çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü belirtti.

Caferi; Suriye Heyetinin, İran Heyeti ile de Astana-3 Toplantısının başarılı sonuçlar vermesi ile ilgili hazırlıklara ilişkin bir istişare toplantısı yaptığını açıkladı.

Haber: Haber Merkezi