SURİYE GÜNDEMİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SURİYE GÜNDEMİ

Bu haber 16 Mart 2017 - 10:01 'de eklendi ve 247 kez görüntülendi.

 

 

Suriye ordusunun operasyonunda çok sayıda terörist öldürüldü.

Suriye ordusunun Halep’in doğu bölgesine yaptığı hava saldırılarında çok sayıda terörist öldü.

Alınan haberlere göre, hava saldırısında onlarca teröristin öldürüldüğü bildirilirken, Suriye ordusu kara birliklerinin de, karadan teröristlerle şiddetli çatışmaya girdiği ve çok sayıda teröristi öldürdüğü ve yaraladığı bildirildi.

Bu arada Suriye ordusunun bir çok bölgede teröristlere karşı ilerlemesi devam ediyor.

(Öte yandan Suriyeli askeri bir kaynak; ordu birliklerinin Deyrezzor Askeri Havaalanı civarı ve Te’min Tümenine sızan IŞİD’li terör gruplarıyla şiddetli çatışmalara girerek radikal saldırganların büyük çoğunluğunu ölü ve yaralı düşürdüklerini belirtti.

Kaynak; Deyrezzor kırsalının doğusunda da topçu birliklerinin desteğiyle ordu birliklerimizin Cafra Köyü, Kerpiç Fabrikaları, Mekebbat ve Makabir bölgelerine ilaveten Elektrik Şirketinin civarı, Te’min Tümeni ve Havaalanı civarında IŞİD’in toplanma yerleri ve komuta karargahlarını imha ettiklerini aktardı.

Bu arada Dera Beled’te ırkçı İsrail’e bağlı Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütlerin dudullu escort siper ve hareketlenmelerini yoğun ateşe tutan ordu birliklerimiz; 3 aracın yanı sıra 2 siper noktası ve 2 top rampası terörist ekipleriyle birlikte yok edildi.

Diğer yandan askeri kaynak; ordu birliklerimizin destekçi güçlerle işbirliği içinde Homs İline tabi Tedmur kırsalının Sabha el Movh Projesi ve Elektrik Şalt Sahası bölgelerini IŞİD’ çetelerinden temizlemeleri ardından kontrollerine aldıklarını ilan etti.)

Palmira’da Çok Sayıda Bölge, IŞİD’den Temizlendi.

Dün erken saatlerde Palmira şehri çevresini güvene almak için 3 eksenden geniş çaplı bir taarruz başlatan Suriye Ordusu, birçok kritik noktada kontrolü sağladı.

Sabah saatlerinde şehrin güney eteklerinde bulunan güç tesislerini kontrol altına alan birlikler, öğle saatlerinde şehrin güneyini tamamen çevreleyen Sabkhat gölü çevresinde kontrolü sağladı.

Al Masdar’ın haberine göre, diğer eksenlerden de taarruzu sürdüren birlikler, şehrin doğusundaki silolalar bölgesini ve kuzeydoğusundaki Savame kontrol noktasını kontrol altına aldı.Son olarak şehrin kuzeyinde yer alan el Kobab bölgesinin de kontrol altına alındığını duyuran askeri kaynaklar, operasyonun Palmira tamamen güvenli hale gelene kadar devam edeceğini duyurdu.

Halepliler: IŞİD Teröristleri Suyumuzu Kesti, Çamurlu Kuyu Suyu İçmek Zorunda Kaldık.

Halep’te yaşayan halk, Suriye Ordusunun el-Hafsa bölgesini kurtararak su dağıtım merkezini teröristlerden temizlemesinin ardından, uzun bir süre sonra bölgelerine tekrar içme suyu verilmesi nedeniyle duydukları sevinci gizlemiyorlar.

iran Haber, Fırat Nehrin çevresinde bulunan el-Hafsa bölgesinin kurtarılması ve ordu birliklerinin su idaresini kurtarması karşısında Halep halkının duyduğu sevinç ile ilgili röportaj yaptı.

Tesnim Muhabir, Haleplilerden birine şu soruyu yöneltti; şuan en çok ihtiyaç duyduğunuz şey nedir?

Halepli vatandaş: Suya ihtiyacımız var, suyumuz çok az ve bizim su bulma imkanımız bulunmamaktadır.

Halepli vatandaş, Halep’in Doğusunda bulunan el-Hafsa bölgesinin kurtarılmasının ardından Halep’e suyun tekrar gelmesinden dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Tesnim Muhabiri başka bir vatandaşa ise şu soruyu yöneltti: Su olmadan yaşamak nasıldı? Halepli vatandaş yaşadığı sıkıntıları ve zorlukları şu sözlerle ifade etmektedir: Biz benzeri görülmemiş bir su sıkıntısı yaşadık, çamurlu kuyu sularını içtik, ancak Allah’a şükürler olsun ki şuan daha iyi durumdayız.

Suriye Ordusu güçleri stratejik öneme sahip ve su dağıtım merkezinin burada bulunması sebebiyle 5 milyon Haleplinin içme suyunun karşılandığı el-Hafsa bölgesi kurtardıktan sonra Fırat Nehri dolaylarına ulaştı.

Caferi: Muhaliflerin Astana-3’e katılmamasından garantör ülke Türkiye sorumlu.

Suriyeli taraflar arasında Astana’daki barış görüşmelerinde Suriye hükümet delegasyonuna liderlik eden Beşar Caferi, Suriyeli muhaliflerin Astana-3 görüşmelerine katılmamasından garantör ülke Türkiye’nin sorumlu olduğunu söyledi.

Sputnik’in bildirdiğine göre bugün başlayan Astana-3 görüşmeleri kapsamında basına açıklamalarda bulunan Caferi, “Üç garantörden biri, yükümlülüğünü ihlal ettiğinde – Türkiye’yi kastediyorum-, bunun anlamı, silahlı grupların katılım sağlamamasının Türkiye’den sorulması gerektiğidir” dedi.

Caferi, Astana’da Rus heyetiyle yaptıkları görüşmenin yapıcı geçtiğini de kaydetti. Rus temsilcilerle görüşmelerin gündemini ele aldıklarını söyleyen Suriyeli diplomat, bugün akşam saatlerinde Rus tarafıyla bir görüşme daha yapacaklarını belirtti.

Bu arada Caferi, Rus heyetiyle herhangi bir belge hazırlanması konusunu istişare etmediklerini, bu konuyu daha sonra masaya yatıracaklarını vurguladı.

Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörlüğünde düzenlenen Suriye görüşmelerinin 3. turu, bugün BM ve Rusya heyeti arasındaki ikili görüşmeyle başlamıştı.

Astana görüşmelerinin ilk turu 23-24 Ocak 2017, ikinci turu ise 15-16 Şubat’ta düzenlenmişti.

Haber Merkezi