SURİYE GÜNDEMİ | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE GÜNDEMİ

Bu haber 19 Ağustos 2016 - 15:01 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

 

 

Süveyda Kırsalında Onlarca Terörist Öldürüldü.

Suriye Ordusu Süveyda kırsalının doğusu Güney tel Eşhiyb Bölgesinde ağır silahla donatılmış IŞİD’li bir aracı terörist ekibiyle birlikte imha etti

Süveyda kırsalının güneybatısı Sammad bölgesinde de tekfirci teröristlerin Suriye Ordusu tarafından yoğun ateşe tutulduklarını söyleyen kaynak; 3 aracın tamamen imha edildiğini, bir kısım araçların sabote edildiği ve çok sayıda teröristin de öldürüldüğünü sözlerine ekledi.

———————————————————————

IŞİD, Halep’te zehirli bomba kullandı.

Terör örgütü IŞİD’in Suriye’nin Halep kentine düzenlediği saldırıda zehirli maddeler içeren toplar kullandığı bildirildi.

Presstv’nin el-Beşayer internet sitesine dayanarak dün verdiği habere göre IŞİD’in Halep’in 40 km kuzeyindeki Mari ilçesine yönelik zehirli gaz içeren havan toplarıyla saldırdı.

Yayılan gazdan etkilenen ve görme bozukluğu, kusma ve nefes darlığı görülen 4 kişi, ilçedeki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

sur

Kullanılan zehirli gazların hardal gazı olduğu bildirildi

Atılan havan topu mermileri, imha edilmek üzere sivil savunma ekiplerince toplandı.

Suriyeli yetkililer, IŞİD terör örgütünün şimdiye kadar defalarca Mari ilçesine yönelik kimyasal gazları içeren hava topları kullandığını belirtti.

İlçenin üç semtten IŞİD’in muhasarası altında olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Suriye-Amerika tabipler derneği, terörist IŞİD’ın şimdiye kadar Suriye’de 160’ı aşkın zehirli kimyasal silahlar kullandıklarını açıkladı.

Bu kimyasal saldırılarda toplam olarak 1500 kişinin yaşamını kaybettiği belirtilmiştir.

———————————————————————

Çinli Askeri Bir Heyet Şam’a Gitti.

Birkaç gün önce Şam’a giden Çin’in üst düzey askeri bir yetkilisi Pekin Hükümetinin Suriye Hükümeti ve Ordusuna askeri ve insani yardım yapacağını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirileceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Şam’a ziyarette bulunan Çin’in üst düzey bir yetkilisi, Suriye Ordusunun askeri eğitiminin geliştirilmesi olmak üzere, Suriye Hükümetine askeri ve insani yardım yapılacağı sözünü verdi.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua News’in haberine göre, Çin’in Merkez Askeri Komisyonu Uluslararası İşbirliği bölümü Başkanı Guan UV başkanlığındaki bir heyet, geçtiğimiz Pazar günü Şam’a bir ziyarette bulunarak Suriye Savunma Bakanı Fahad Casim el-Freyc ile Suriye Ordusunun askeri eğitim programlarının geliştirilmesi hakkında konuştu ve Çin Ordusundan Suriye’ye insani yardım yapılması yönünde anlaştılar.

Çin’in resmi haber ajansı ayrıca, yapılacak olan bu yardımların, Pekin’in Ortadoğu’daki rolünü güçlendirmek üzere attığı yeni bir adım olduğunu belirtti.

Xinhua News aynı zamanda Guan Uv’un Şam’a gerçekleştirdiği ziyarette şu ifadelerde bulunduğunu belirtti: “Pekin Suriye ile güçlü askeri ilişkilerde bulunmak istemektedir. Suriye ve Pekin Ordusu’nun samimi bir ilişkisi vardır ve Çin iki ülke arasındaki ilişki ve işbirliğinin artmasını istemektedir.”

Suriye Savunma Bakanı da bu görüşmede Çin hükümeti ve ordusunun yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Edinilen bilgilere göre Tuğamiral Guan Şam’a gerçekleştirdiği bu ziyarette çatışan taraflar arasında uzlaşma sağlamak için Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov ile bir araya geldi.

 

 

 

afdah.info

voir films