SURİYE GÜNDEMİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

SURİYE GÜNDEMİ

Bu haber 10 Mart 2017 - 15:28 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi.

 

 

Suriye Ordusu Halep’in Doğusunda İlerliyor.

Saha kaynakları Suriye ordu birliklerinin Halep kırsalının doğusunda IŞİD’e karşı önemli başarılarını sürdürdüklerini belirtirken, çok sayıda tekfirci teröristin araç ve cephaneleriyle etkisizleştirildikleri operasyonlar sonucunda bugün Suhna, Büyük Aruda ve Küçük Hafsa beldelerini kontrollerine aldıklarını aktardı.

—-

Seyyid Haşim el Musevi: Golan Tepelerini İşgalden Kurtarmak İçin Özel Bir Kolordu Teşkil Ettik.

Irak’ta Nüceba Hareketinin resmi sözcüsü Haşim el Musevi, Suriye hükümetinin istemesi halinde İsrail işgali altındaki Golan topraklarını kurtarmaya hazır olduklarını ilan etti.

İran’ın başkenti Tahran’da bugün basın toplantısı düzenleyen Musevi; hareketin, Suriye’nin Golan topraklarını İsrail işgalinden kurtarma hedefiyle yüksek düzeyde eğitilmiş bir kolordu teşkil ettiklerini ilan etti. Musevi teşkil edilen kolordunun dakik planlar hazırladığını, özel eğitim alan mücahidlerin de gelişmiş silahlara sahip olduklarını söyledi.

Hareketin, bölge devletlerinin İsrail karşısında küçük kantonlara ayrılmasına izin vermeyeceğini belirten Musevi; Suriye’de terör bulunduğu sürece ve Suriye hükümetinin kendilerinden istemediği sürece teröre karşı savaşını sürdüreceğinin altını çizdi.

Musevi, hareketin Suriye’de teröre karşı savaşında Suriye’yi ve muhtelif bileşenleri ile tüm Suriyelileri savunmaya çalıştıklarını söyledi.

—-

Arap Birligi genel sekreteri Suriye’nin düşmanlarıyla ortak hareket ediyor.

Arap Birliği genel sekreteri Ahmed Ebulgayt, Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden döndürülmesine dair Irak dışişleri bakanlığının çağrısına olumsuz cevap verdi.

İSNA’nın haberine göre, Arap Birliği genel sekreteri, dün Mısır’da yaptığı açıklamada, Suriye’nin birliğe dönmesi için zamanın uygun olmadığını iddia etti.

Irak dışişleri bakanı İbrahim Caferi, dün Kahire’de Arap Birliği dışişleri bakanları oturumunda yaptığı açıklamada, Suriye’nin Arap dünyasının beyni olduğunu ve bundan daha fazla Suriye’nin Arap Birliği içinde olmamasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Irak dışişleri bakanlığı da yayınladığı bildiride, Suriye’nin birliğe kabul edilmesinin Suriye buhranının çözümüne katkısı olacağını bildirdi.

Arap Birliği kasım 2011’de, Suriye’de çatışmaların başlamasından bir kaç ay sonra Suriye ile yaşadığı ihtilaflardan dolayı Suriye’nin Arap Birliği üyeliğini askıya almıştı.

—-

İran Şehitleri Kurumu Başkanı Muhammed Ali Şehidi: Irak Ve Suriye’de 2100 İranlı Şehid Oldu.

İran Şehitleri Kurumu başkanı Muhammed Ali Şehidi dün yaptığı konuşmada, ‘Resmi rakamlara göre Irak ve Suriye’de şehid olan İranlı savaşçı sayısı 2 bin yüzdür’ dedi.

6 yıllık süre içerisinde bu kayıbı verdiklerini söyleyen Ali şehidi, şehid olanlar hakkında fazla detaylı bir bilgi vermedi.

—-

AB İran’ı Suriye zirvesine davet etti.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Macid Tahti Revançi, AB İran’ı Suriye ile ilgili düzenlenecek zirveye davet ettiğini açıkladı.

FHA- Gazetecilerin AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Mogherini’nin İran’ı Suriye zirvesine davet edip etmediği ile ilgili sorularına cevap veren Dışişleri Bakanı Yardımcısı Tahti Revançi, İran’ın davet edilmesi gündeme geldiğini belirtti.

Tahti Revançi, ancak bu zirvenin hangi düzeyde olduğu ve İran’ın katılıp katılmayacağı konularını araştırdıklarını kaydetti.

AB Suriye gibi bölgesel konularda aktif olduğunu belirten Tahti Revançi, AB ile müzakerelerde Suriye’nin yanı sıra Yemen krizi gibi konuları da görüştüklerini ifade etti.

Haber merkezi