ÜST REKLAM

logo

reklam
24 Kasım 2016

SURİYE GÜNDEMİ

Suriye Dışişleri Bakanı: Halep’teki halkı birkaç bin teröristin elinde bırakmayacağız.

Gazetecilere yaptığı basın açıklamasında konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim BM’nin Suriye krizine yönelik planının kabul edilemez olduğunu belirterek “ Bizim egemenliğimizi yok sayan ve teröristleri ödüllendiren bir plandır” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Suriye’de barışı sağlamak için tekrar başlatılması istenen müzakerelerin henüz tarihini açıklamadığını belirten Velid Muallim teröristlerin Halep’in doğusundan çekilmesi gerektiğini vurgulayarak “ 275 bin vatandaşımızın birkaç bin teröristin elinde rehin bırakılması akıllıca değildir” açıklamasını yaptı.

terorist

“Suriye için önemli olan şey Halep kentinin tamamen teröristlerden temizlenmesi ve bölge halkının özgürlüklerine kavuşturulmasıdır” ifadelerini kullanan Velid Muallim Halep’in doğu bölgesinin Şam kırsalında bulunan el Mazmiye kenti gibi müzakere yoluyla hal olmasını istediklerini kaydetti.

Türkiye’nin Suriye’de teröristlere verdiği desteğin herkes tarafından bilindiğini belirten Velid Muallim “ Türkiye’nin desteklediği bu teröristlere karşı akıllı hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Son olarak Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim bölgede olumu gelişmelerin yaşandığına işaret ederek Suriye’de siyasi çözümden yana olduklarını belirtti.

——–

Suriye Ordusu, stratejik bölge olan Harasta ilçesinde büyük kapsamlı askeri operasyon başlattı.

Suriye ordusu başkent Şam’ı Humus’a bağlayan karayolunun geçtiği stratejik bir bölge olan Harasta ilçesinde büyük kapsamlı askeri operasyon başlattı.

Suriye ordusunun Harasta’yı Duma’ya bağlayan El Esad yerleşim mahallesi yakınında ilk cephe hattını açtığını belirterek, “Top ve diğer silahların devreye girdiği şiddetli çatışmalar başladı. Suriye ordusu, teröristlerin ön hattını yok etme niyetinde” dedi.

Suriye ordusunun amacı, sivilleri güvenli bir biçimde Harasta üzerinden Şam’a tahliye etmek olduğunu belirten kaynak, “Ordu böylece başkentin kuzeyindeki karayolu yakınlarındaki araziyi kurtararak sivillerin doğrudan başkente ulaşması için yolu kısaltabilecek” diye konuştu.

Şam yakınlarında Suriye ordusu, başta Ceyş’ül İslam olmak üzere çeşitli terörist gruplarla mücadele ediyor.

——–

Suriye’de teröristler gelişmiş silahlarla donatıldı.

Suriye’de teröristlerin Suriye savaş uçaklarına karşı kullanmak üzere omuzdan atılabilen füze sistemiyle donatıldığı bildiriliyor.

Presstv’nin haberine göre, Ortadoğu gözlemcileri sitesinde yayınlanan haberde, Suriye’de teröristlerin savaş uçaklarına karşı omuzdan atılabilen füze sistemlerine sahip oldukları ve bunların Amerika’nın teröristlere karşı sözde mücadeleyi arttırdığı bir sırada sahip oldukları anlaşılıyor.

Bu arada bu silahların ve daha modern silahların Amerika, Türkiye, Ürdün ve Arabistan tarafından teröristlere gönderilmiş olacağı tahmin ediliyor.

 

 

 

 

Share
669 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?