SURİYE GÜNDEMİ | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE GÜNDEMİ

Bu haber 30 Ağustos 2016 - 11:53 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

Suriye Ordusunun Dera Bölgesindeki Operasyonları Hız Kazandı.

Suriye Ordusunun Dera kırsalı Nuayme Beldesinin batısında Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi ve çatısı altındaki terör örgütlere ait bir komuta karargahını hedef aldıkları bildirildi. Kaynak; operasyonlarda komuta karargahını imha etmeleriyle içinde bulunan tüm teröristlerin öldürüldüğüne dikkat çekti.

suriye

Dera Mahatta’da ise ordu birliklerinin Tulaybi Meydanında siper ve barikat kurmaya çalışan iki terör grubunun toplanma yerleri ve hareketlenmelerini yoğun ateşe tutuklarını aktaran kaynak; iki terör grubunun tüm üyelerini ölü ve yaralı düşürdüklerini söyledi.

Dera Beled’in muhtelif yerlerinde yine terör mevkileri ve hareketlenmelerinin hedef alındığını kaydeden kaynak, burada da radikal çetelerin saflarında ciddi kayıplara yol açıldığını sözlerine ekledi.

——————————————————————–

Haseke’de Tutuklu ve Kaçırılan Kişilerin Mübadelesi Yapıldı.

Haseke Kentinde çatışmaları durdurma anlaşması kapsamında bugün resmi devlet kurumlarında bulunan tutuklu ve gözaltı altındaki kişiler ile Kürdistan İşçi Partisinin askeri kanadı ‘asayiş güçlerinin’ kaçırdıkları kişilerin mübadelesi yapıldı.

Güvenlik kaynağı SANA’ya açıklamasında güvenlik birimlerinin bugün tutuklu 10 kişiyi serbest bırakırken, ‘asayiş güçlerinin’ daha önce Haseke Kentinin sivil bölgeleri ve muhtelif alanlarına saldırıları sırasında kaçırdıkları tüm kişileri teslim aldıklarını kaydetti.

Anlaşma kapsamında daha önce şehit cenazeleri ve yaralı mübadelesi yapılmış, Haseke – Kamışlı yolunun da açılmasıyla devlet kurumları Haseke’de yeniden faaliyet başlamıştı.

——————————————————————–

Suriye Ordusu Lazkiye’nin Kuzeydoğusundaki Operasyonlarına Hız Verdi.

Suriye Ordusu, Çöl Şahinleri, Deniz komandoları, Kabbani ve Kabbani tepelerine doğru taarruza başladı.

Yoğun topçu ve füze bombardımanı örtüsü ile kuvvetler bölgede ilerlemeye başladı. Bölgede çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. İlk bilgilere göre çok sayıda nokta teröristlerden temizlendi.

——————————————————————–

Suriye ordu birlikleri, yeni başarılara imza attı.

Suriye ordu güçleri, stratejik öneme sahip bir noktayı, Kuneytra’da teröristlerin işgalinden kurtardı.

Suriye ordu birlikleri, ülkenin güneyinde yer alan Kuneytra bölgesinin stratejik öneme sahip kasabalarından Han Ernebe’nin yakınındaki el-Acref köyünü işgalden kurtarmayı başardı.

Suriye güçleri iki gün yoğun mücadele ve çatışmanın ardından bu köyü teröristlerin işgalinden kurtardı.

Suriye birlikleri, bu ilerleyişinin ardından etraftaki köylerde bulunan teröristlerin mevzilerini top atışlarıyla hedef almaya başladı.

Öte yandan Şam’ın batısında yer alan Darya kentinin teröristlerin işgalinden kurtarılmak üzere olduğunu ve yüzlerce teröristin kentten çıkıp güvenlik güçlerine teslim olmaya hazır olduğu bildirildi.

———————————————————————-

Suriye’den Türkiye’ye egemenlik tepkisi.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye tarafından Suriye’nin egemenlik hakkının ihlalinden sorumlu olduğunu belirtti.

Caferi yaptığı açıklamada, “ABD liderliğindeki koalisyon geçen 2 senede Suriye’nin egemenliğini ihlal etmeseydi bugün Türkiye ülkenin egemenliğini ihlal edemezdi” açıklamasına bulundu.

Caferi, Suriye’nin egemenliğini askeri yolla ihlal eden ilk ülkenin ABD olduğunu, Türkiye’nin de ABD’ye uyarak, müdahaleleri ve teröristleri kendi sınırlarından sokarak, Suriye’nin egemenliğini ihlal ettiğini kaydetti.

Suriye’nin BM Temsilcisi, ayrıca Türkiye’deki IŞİD bitirilmedikçe, Suriye’de bitirilmesinin imkansız olduğunu belirtti.

Caferi, Şam’ın doğusundaki Guta bölgesine 21 Ağustos 2013 tarihinde yapılan kimyasal saldırının Fransa tarafından organize edildiğini söyledi.

Dün Suriye Dışişleri Bakanlığı da, Türkiye’nin Cerablus operasyonuna gösterdiği tepkide, bu harekatı, Suriye’nin egemenliğinin ihlali olarak niteleyip, Suriye topraklarında terörizmle mücadele edecek herhangi bir tarafın Şam ile koordinasyon sağlaması gerektiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

afdah.info

voir films