logo

reklam
09 Ağustos 2017

SURİYE DURUMLAR

 

 

“İstisnasız Her Karış Toprakta Egemenlik Sağlanacak”

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat; Suriye hükümeti ve halkının vatanın bir karış toprağından bile ödün vermesinin hiçbir koşul altında mümkün olmadığını, 185 bin kilometre karelik vatan topraklarının tamamında egemenliği sağlama kararlığında olduğunun altını çizdi.

Bakan Yardımcısı Mikdat; ordu birliklerinin Homs İlinin doğusu Suhne Kentini terörden kurtarmalarının, uluslar arası toplumun sessizliği içinde aç, susuz ve ilaçsız olarak mücadele eden Deyrezzor Kenti ve ahalisini kurtarmakla birlikte daha başka bölgeler yönünde kapıları açacağını belirtti. Mikdat insan hakları, insani durumlar ve benzeri ilkeleri savunduklarını iddia eden bir kısım devletlerin radikal terör örgütü IŞİD’in Deyrezzor ve ahalisine insanlık dışı kuşatması karşısında sessiz kalmalarını eleştirdi.

ABD koalisyonunun Suriye ordusuna saldırıları konusunda ise Mikdat; terörle gerçekten mücadele eden bir tarafın teröre karşı en ciddi ve en etkin savaşı veren Suriye ordusunu hedef almasının kesinlikle mümkün olmadığını vurguladı. Mikdat söz konusu koalisyonun asıl amacının IŞİD’le savaşmak olmadığının gün ışığı gibi ortada olduğunu ifade etti.

ABD’nin Suriye’de terör örgütlere askeri silah desteğinde bulunması konusunda da Mikdat; Suriye’nin özellikle bu koşullar içinde dünyanın hiçbir ülkesi ile düşman olmak istemediğini, fakat ABD’nin terör örgütlere kimyasal madde dâhil muhtelif tür silah ve mühimmat temin ettiğine işaret etti. Mikdat fakat medya araçlarında duyulduğu kadarıyla ABD’nin teröristlere askeri destek temin eden gizli programını durdurduğu öne sürüldüğünü, bunun da mutlu edici bir durum olduğunu söyledi.

İngiltere ve İngiliz yetkililerin de teröre desteklerine dikkat çeken Mikdat; İngiliz yetkililerin terör örgütleri ve elebaşlarıyla ilişkilerinden aleni olarak övündüklerine işaret etti. Mikdat takdim edilen görüntülerde Batılı devletlerin radikal teröristlere kimyasal maddeler dâhil muhtelif tür destek temin ettiklerini açıkça kanıtladığını ifade etti. Bakan Yardımcısı Mikdat bu devletlerin kimyasal maddeleri teröristlere temin etmeleri ardından Suriye hükümetine kimyasal silah kullanma suçlamalarında bulunup propaganda yürüttüklerine vurgu yaptı.

Suriye ve Rusya arasında günübirlik olarak muhtelif düzeylerde koordinasyon bulunduğunu belirten Mikdat; Suriye’nin toprak ve halk bütünlüğünün yanı sıra egemenlik bağımsızlığının korunmasına en çok Rusların özen gösterdiğine dikkat çekti.

Bir kısım tarafların Suriye’nin bir kısım bölgelerinde ‘yerel meclis seçimleri’ düzenleme niyetleri konusunda ise Bakan Yardımcısı Mikdat; “bir kısım taraflar mevcut koşulları fırsat kullanmaya çalışıp hayallerinde uçmaya çalışıyorsa hata yapıyor. Bizler bunların akil davranmalarını umut ediyoruz. Çünkü Suriye ve Suriyeliler ancak ve ancak Suriye hükümetinden türeyen meclisleri tanıyacaktır. Özel durumların yanı sıra uzun zamandan beri bir kısım meclisler mevcut olsa da Suriye ne bunları ne de başkalarını hiçbir şekilde kabul etmedi etmeyecektir. Fakat vatandaşların yaşam ve işlemlerini kolaylaştırma amacıyla bir kısım icraatlar alınması mümkün olsa da şu ana dek böyle meclisler teşkil edilmedi. Suriye bu konuda hala inceleme ve görüşmelerde bulunmaktadır..” ifadelerini kullandı.

Bakan Yardımcısı Mikdat; Suriye’nin meşru hükümet tarafından kurulmayan ve çalışmalarını denetlemediği hiçbir meclisi kesinlikle tanımadığını ve tanımayacağının altını çizdi.

Suriye halkının bir kısım bileşenlerinin bazı taleplerde bulunduklarına işaret eden Mikdat; bu taleplerin Suriye’de ulusal egemenliğin yanı sıra toprak ve halk bütünlüğü çerçevesinde ilgili kurumlar ve taraflarca tartışılıp görüşülmekte olduğunu belirtti. Mikdat bir kısım hayalperestlerin şeytani hayallerine son vermeleri gerektiğini, aksi halde daha fazla ölüm, kan ve yıkıma yol açacaklarının altını çizdi. Bakan yardımcısı Suriye hükümetinin de kesinlikle daha fazla kanların dökülmesi ve yıkımın olmasından yana olmadığını, aksine bunlara son verme özeni ve çabasında olduğunu vurguladı.

“Dış Güçler Bölge ve Halklarına Karşı Planlarını Sürdürecek”

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad; Tunus’ta bir dizi siyasi partiyi temsil eden ve Mübareke el Berahmi başkanlığında Suriye’yi ziyaret eden parlamenter bir heyeti kabul etti.

Görüşmede el Esad; kardeş Tunus’tan Suriye’yi ziyaret eden parlamenter ve halk heyetlerinin Tunus’un içindeki hareketlilik ve canlılığı ifade ettiğine işaret ederken diyalog ve Suriye’de yaşananları yakından görme açısından önem taşıdığını belirtti.

Arap ülkelerindeki zayıflık noktaların benzerliğine dikkat çeken el Esad; dış güçlerin de Arap ülkelerine karşı olan ve hedeflerinin de bir olduğunu kaydetti. El Esad fakat bu plan ve hedeflerin muhtelif başlıklar ve adlandırmalar altında hayata geçirilmeye çalışıldığını ifade etti. Bölge halklarının söz konusu plan ve hedeflere ilişkin bilincinin arttığını dikkat çeken el Esad; dolayısıyla deneyim alışverişi, koordinasyon ve işbirliğinin büyük bir önem kazandığını, parlamenter ve daha başka düzeylerdeki ziyaretlerin de bu konuda önemli rol oynayacağını vurguladı.

El Esad bu ziyaretlerde sadece mevcut duruma ilişkin değil, geleceğe ilişkin diyalogun yapılması önemine dikkat çekerken, öyle ki dış güçlerin tüm bölge ve halklarını hegemonyaya alma, zenginliklerini sömürme, zayıflatma ve parçalama planlarına devam edeceklerini belirtti.

Konuk heyet üyeleri ise Suriye ziyaretlerinden amacın, bunca yıldır dış güçlerden sınırsız destek alan teröre karşı onurlu bir mücadele veren Suriye ile dayanışmakla birlikte Tunus halkının Suriye’ye desteklerini ifade etmek olduğunu belirttiler. Suriye hükümetinin terörle mücadeleye eş zamanlı olarak ulusal uzlaşmalara verdikleri önemi öven heyet üyeleri; iki kardeş ülke parlamentoları arasında tüm alanlarda koordinasyon ve işbirliğini pekiştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

“Teröre Karşı Savaşımız Devam Edecektir”

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim Tunuslu parlamenter heyet ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki tarihi ilişkileri yeniden canlandırma olanaklarını görüştü.

Görüşmede Muallim Suriye’nin, Batılı ve bölgesel devletler tarafından desteklenen teröre karşı savaşını azim ve kararlılıkla sürdüreceğinin altını çizerken, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünden ödün vermesinin hiçbir şekilde mümkün olmadığını vurguladı.

Haber Merkezi

Share
409 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?