SURİYE  - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE 

Bu haber 17 Eylül 2018 - 8:50 'de eklendi ve 139 kez görüntülendi.

Suriye: Dünya’nın yarı nüfusuna tekabül eden Ülkelerin siyasi desteği ile Rusya ve İran’ın da askeri desteğini alarak İdlip’te biriktirilen A.B.D.’nin katil sürüleri terörist guruplarından halkını korumak ve toprak bütünlüğünü sağlamak maksadı ile teröristleri topraklarından temizlemek üzere kararlılıkla yapmayı planladığı operasyonu engellemek veya ertelemek üzere A.B.D. ve İSRAİL yalan, nifak ve her türlü şeytani oyunlar dâhil olmak üzere her yolu denemektedirler.

Bu operasyonun ve terörist temizliğinin ertelenmesi en çok Türkiye’nin aleyhine olacağı ve Türkiye’nin telafisi olmayan zararlara uğramasına sebep olacağı çok net gözlemlenmektedir.

Zira; A.B.D.’nin kuzey Suriye’de kurduğu ve ilan ettiği özerk Kürt devletine silah sevkiyatı yapmaya ve yığmaya devam etmekte olduğunu göremeyenler ya kördür ya da A.B.D. müttefikidir.

A.B.D.Kuzey Suriye de ilan ettirdiği özerk Kürt devletini daha da sağlamlaştırmak ve güçlendirmek üzere İdlip’te biriken terör örgütleri ile temaslar kurmakta olduğunu İdlipte Suriye ordusuna karşı yenilgiye uğramaları halinde kuzey Suriye’de kurduğu özerk bölge askerlerinin saflarına katılmaları yönünde ikna etmek üzere para dâhil her yolu deneyeceğini görmek ve bu yönde önlem almak gereksinimi ortaya çıkmaktadır.

A.B.D.Bu vesile ile Kuzey Suriye de yığdığı silah ve mühimmatın yanında taşeron ve lejyon asker sayısını da arttırması neticesinde Suriye ordusunun İdlip’ten sonra kuzey Suriye topraklarında Kürtlerin ilan ettiği özerk bölgeyi geri almak ve A.B.D varlığı dahil teröristlerden temizlemek üzere yapacağı operasyonu en azından uzun sürecek çatışmalara yaymayı bunun neticesinde Kuzey Suriye’deki varlığını daha uzun sürdürmeyi hedeflediği düşünülmektedir.

A.B.D.’nin Kuzey Suriye de varlık gösterdiği sürece Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye müdahale etmeyeceğinin avantajını da kullanmaktadır.

Bu sebeplerle A.B.D.’nin Suriye’deki  varlığını sonlandırmak ile özerk bölgeyi dağıtmak;A.B.D.’ye toprağımdan defol demek sureti ile ancak  Suriye’nin ordusu ile meşru ve etkili olacağını görmek fevkalade ehemmiyet içermektedir.

Bu gelişmeler göz önünde bulundurularak Türkiye’nin ABD ve ABD’nin casusları tarafından yanıltılarak Suriye’ye karşı oluşturulan hasmane süreci bir an önce sonlandırması ve normal barış sürecine dönülmesi Türkiye’yi bölgede ve dünyada daha saygın ve güvenilir kılacaktır

ABD’nin Kuzey Suriye’ye yaptığı silah sevkiyatları ile arttırmak istediği asker sayısı bir devlete mukavemet edebilecek güce ve seviyelere gelmeden bitirilmesi (yılanın başının küçükken ezilmesi)fevkalade önemlidir bu suret ile ABD’nin Ortadoğu’daki nüfuzu bitecektir.

Akabinde Türkiye’nin komşuları ile kuracağı dostluk neticelerinde Avrasya ülkelerine yakınlaşması ve ticaretinin artması BRİKS kulübüne üyeliği ile birlikte doların hâkimiyetinden kurtulması neticesinde dünyadaki saygınlığını arttıracağı ve daha zengin bir ülke konumuna geleceği gibi

Dahilde komşu ülkelerin de yardımı ile terörün bitirilmesi daha erken ve kolay olacağı ve huzurun sağlanacağı nettir.

Ayrıca Suriye’de istikrarın sağlanması neticesinde 4 milyon Suriyeli mültecinin ülkelerine dönmelerinin sağlanacağını

Bu suret ile dâhilde yeni başlayan provoke ve terörize edilmeye müsait vahim seviyelere doğru ilerlemekte olan Suriyeli Türk vatandaşlarının çatışmalarının da önüne geçilmiş dâhildeki huzurumuz temin edilmiş olacaktır.

Türkiye, Suriye, Lübnan, K. Kıbrıs Birliği neticesinde Doğu Akdeniz de mevcut olan petrol ve doğalgaz rezervlerini kontrol etmek meşrulaşacaktır.

Rusya, Çin, Hindistan Pakistan İran Irak Lübnan Suriye K. Kore, Güney Amerika ülkeleri vs. Dünyanın yarı nüfusundan daha fazla nüfus barındıran Ülkeler ile Milli para birimi ile ticaretin önü açılacaktır.

SELİM KAMACI