ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Ocak 2018

SURİYE

IŞİD Yuvalarında İsrail Yapımı Mayın ve Zehirli Maddeler Bulundu

Deyrezzor kırsalının doğusunda IŞİD’ten kurtarılan bölgelerde yürütülen arama tarama operasyonları sırasında İsrail yapımı mayınların yanı sıra zehirli kimyasal maddeler, muhtelif tür silah ve mühimmat ele geçirildi.

Güvenlik kaynakları Deyrezzor kırsalının doğusu Seyyal ve Hasrat köylerinin yanı sıra Cela Beldesinde özel ve kamu mülkleri IŞİD mayınları ve bomba düzeneklerinden temizleyip ahalinin evlerine ve mülklerine güvenli bir şekilde dönmelerini garantileme çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Kaynaklar operasyonlar sırasında IŞİD’e ait yuvalarda İsrail yapımı mayınların yanı sıra kimyasal zehirli maddeler, silah ve mühimmatlara ilaveten radikal terör örgüte ait ekipman ve dokümanlar ele geçirildiğini kaydetti.

Operasyonların bittiği bölgelerde daha önce IŞİD’ten kaçan binlerce vatandaşın evlerine ve işlerine döndüklerine dikkat çeken kaynaklar; normal bir şekilde yaşamlarını sürdürmeye başladıklarını ifade etti.

Caferi: Soçi Konferansı Suriyeliler Arası Diyalog Görüşmelerinin Sonuçlarını Kapsayacaktır

Viyana görüşmelerinde Suriye heyeti başkanı Beşşar el Caferi 29 ila 30 Ocak tarihlerinde Soçi’de yapılacak Suriye ulusal diyalog konferansının yaklaşmasıyla heyetin BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistıra ile mümkün olduğunca yapıcı görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Caferi Viyana turunun bitiminde bugün yaptığı basın açıklamalarında; görüşmelerin özellikle Soçi Konferansı olmak üzere bir dizi konuya ilişkin soru işaretlerinin giderilmesi açısından fırsat kullanıldığını ifade ederken bu konferansta Suriyeliler arası diyalog görüşmelerinin tüm sonuçlarının görüleceğine dikkat çekti.

ABD’nin radikal terör örgütü IŞİD’i bizzat kendisi teşkil ettiğini ve hala onun lehine Suriye’de savaştığını belirten Caferi; bu durumda ABD’nin Suriye’de siyasi çözümden söz etmesinin mantıklı olmadığını kaydetti. Caferi İngiltere ve Fransa’nın da ABD’nin kör politikasını körcesine izlediklerine işaret ederken dolayısıyla ikisinin de Suriye’de siyasi çözüm için çaba harcadıklarını iddia etmelerinin bile mantıklı olmadığını söyledi.

Suudi Arabistan konusunda ise Caferi; gerici ve yobaz bir rejimin Suriye için nasıl bir anayasa belirleyebileceğine işaret ederken bu rejimin anayasa, demokrasi ya da benzeri kavramlardan anlayamayacağını kaydetti.

Cenevre sürecini sözde canlandırma amaçlı olarak öne sürülen gayrı resmi kağıt konusunda ise Caferi; bunun kesinlikle kabul edilemez olduğunu, yazıldığı mürekkep değerinde bile bir önemi olmadığını ifade etti. Gayrı resmi bir belge hazırlayanın aynı zamanda sorumsuz bir şekilde davrandığını da belirten Caferi, Cenevre sürecini canlandırma yerine onun öldüğünü gösterdiğini ifade etti.

Suriye heyeti başkanı Caferi; Viyana görüşmelerinin yapıldığı zamana denk olarak Suriye’de kanların akıtılması suçunda ortak olan devletlerin ‘Cenevre sürecini canlandırma’ bahanesi altında bu gibi gayrı resmi bir kağıdı kasıtlı olarak sızdırmalarının kesinlikle tesadüf olmadığına dikkat çekti.

Suriyeliler arası yapılan diyalog görüşmelerinde Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da BM binasında bugün ikinci toplantısını düzenlemişti.

Cenevre görüşmelerinin devamı olarak Viyana’da yapılan Suriyeliler arası diyalog görüşmelerinde Suriye heyeti görüşmelerin ilk günü dün ise de Mistura ile yine BM binasında bir toplantı gerçekleştirmişti. Suriye heyeti aynı zamanda Rusya Dışişleri Bakanlığında Ortadoğu ve Kuzey Afrika Departmanı Müdürü Sergey Vershinin ve BM’nin Viyana ofisinin yürütme ofis müdürü Yury Fedotov ile ayrı ayrı iki toplantıda bulunmuştu.

Guterres Sonuçlar Işığında Davete Yanıt Verecek

Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura; Soçi’de yapılması beklenen Suriye ulusal diyalog konferansında olumlu sonuçların sağlanması ve bu sonuçların Cenevre süreci ve Suriye’de siyasi çözümün sağlanmasına katkı sağlaması temennilerinde bulundu.

De Mistura dün Viyana’da düzenlediği basın konferansında Suriyeliler arasında BMGK’nin 2254 sayılı kararı kapsamında sağlanacak herhangi bir katkının dikkate alınacağını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Viyana’da yapılan görüşmelerin sonuçlarını inceleyeceğini ifade eden de Mistura, ardından da bu sonuçlar ışığında Soçi Konferansına katılma konusunda BM’ye gönderilen davete kendisi cevap vereceğini açıkladı.

Guterres’in Viyana görüşmelerine eş zamanlı olarak üst düzeyde bir dizi temaslarda bulunduğuna dikkat çeken de Mistura; BM’nin Suriye’de siyasi yollarla çözüm sağlanmasıyla birlikte Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması önemine dayalı tutumunu bir kez daha kaydetti.

 

 

Share
472 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?