ÜST REKLAM

logo

reklam

SURİYE

 

El Esad: Mücadele Kimlik Mücadelesidir

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad   başkent Şam’da düzenlenen Arap Yazar ve Edebiyatçılar genel sekreterliği konferansına katılan Arap ülkeleri heyet başkanlarını kabul etti.

Milli kültür ve ideoloji ve bunların Arap toplumunda önemli etki ve rolünün ele alındığı görüşmede bölge halklarının yaşadığı sorun ve meselelere de tartışıldı.

Görüşmede el Esad bölge ülkelerinin maruz kaldıkları sorun ve savaşları irdelemek için Arap ideolojisini irdelemek gerektiğini belirtti. El Esad Arap toplumu arasında ideolojik önlem yaratma önemini kaydederken, bunun da adın aralar arasında sistematik diyalog ve yaratıcı ideoloji gerektirdiğini vurguladı. El Esad ayrıca Arap aydınların her şeyden önce kalkınmanın gerekli önceliklerini belirlemeleri ve ardından da insanlarla daimi iletişimde olmaları önemini ifade etti.

Yeni nesillerin radikal ideoloji ya da gurbet yönünde gittiklerine dikkat çeken el Esad; bu konuda aydınların önemli bir rol üstlenmeleri önemini belirtti. El Esad mücadelenin her şeyden önce kimlik ve bağlılığın yok olmasıyla mücadele ideolojisinden ibaret olduğunu ifade etti.

Suriye ve halkına yönelik savaşta ideoloji faktörünün oynadığı role dikkat çeken el Esad; öyle ki bu savaşın ideoloji ve medya savaşı olduğunu belirtti.

Heyet başkanları ise görüşmede Arap ülkelerinin son yıllarda maruz kaldıkları savaşların, kimlik ve kültürüne sahip çıkmayan bir toplum yaratmayı amaçladığına vurgu yaptılar. Asıl büyük ve önemli olan milli kimliği Suriye olmaksızın korumanın mümkün olmadığını belirten heyet başkanları, dolayısıyla Suriye ve halkının dışarıdan hedef alındıkları bu savaşta milli, ideolojik ve mücadeleci kimlik ve misyonunu sabote etmeyi amaçladığının altını çizdiler.

Heyet üyeleri fakat Suriyelilerin bölge halklarının tümünü hedef alan bu savaşta düşmancı planları çökertmeyi başardıklarını ifade ettiler.

Lavrov ve Zarif Suriye’de Çözüme Odaklandı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İranlı Mevkidaşı Muhammed Cevat Zarif bugün aralarında gerçekleşen telefon görüşmesinde Suriye’deki krize Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Konferansı kapsamında çözüm sağlamanın yanı sıra daha başka bir dizi meseleyi görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bültende Lavrov ve Zarif’in telefon görüşmesinde uluslar arası bir dizi meseleyi ele alırlarken, Suriye’deki krize Soçi Konferansı kapsamında çözüm bulma üzerine odaklandıklarını kaydetti.

Füzelerden Biri Kreş Aracına Düştü

Suriye ve halkına düşman devletlerin ‘ılımlı muhalifler’ adını verip edat olarak kullandıkları terör örgütleri gerilimi azaltma bölgeleri anlaşması ve sivillere yönelik saldırılarını bugün de sürdürdü.

Halep İl Emniyet Müdürlüğünde bir yetkili açıklamalarında Halep Kentinin batı kenarlarında siperlenen teröristlerin Halep Kentini bir dizi füzeyle hedef aldıklarını belirtti.

Yetkili füzelerden birinin Nil Caddesinde çocuk kreşine ait bir taşıma aracının üstüne düştüğüne dikkat çekti. Gaddar terör füzesi sonucunda araç şoförünün şehit düştüğünü ifade eden yetkili, 3 kadın ve küçük bir kız çocuğunun da yaralandıklarını aktardı.

Yetkili teröristlerin sivil yerleşim alanlarına gelişi güzel saldırıları sonucunda vatandaşların evleri, işyerleri ve araçlarında büyük maddi hasar meydana geldiğine de dikkat çekti.

İran ABD’yi Yıkıcı Politikasına Son Vermeye Çağırdı

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasimi ABD’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda silahlı gruplar teşkil etme ilanının Suriye’nin içişlerine açık bir ihlal ve ülkedeki krizi daha da tırmandırma niteliği taşıdığını belirtti.

İranlı IRNA Haber Ajansının aktardığı açıklamalarında Kasimi bugün; ABD’nin bu ilanının bölge ülkelerinin içişlerine müdahale ve durumları daha da tırmandırma niteliğinde olduğunun altını çizdi. Kasimi ABD idaresinin bu adımının, Suriye ordusunun müttefikleriyle işbirliği içinde IŞİD ve Nusra Cephesine karşı büyük ve önemli başarılarına eş zamanlı geldiğine dikkat çekti.

Rusya, İran ve Türkiye’nin Suriye’de çözüm sağlamak için çaba harcadıklarını ve önemli bir mesafe kaydettiklerini belirten Kasimi; ABD’nin yıkıcı politikasına son vermesiyle birlikte tüm güçlerini Suriye’den çekmesi çağrısını yineledi.

Haber Merkezi

Share
429 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?