ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Nisan 2017

STAJYERLERİN ÜCRETLERİNE DEVLET DE KATKI YAPACAK

 

6764 sayılı Kanun ile stajyer çalıştıran işletmeleri ilgilendiren önemli düzenlemeler getirildi. Stajyer çalıştıran işverenler açısından stajyer ücretlerine ilişkin yeni düzenleme ile 10 ve daha fazla öğrenciye beceri eğitimi, staj ve tamamlayıcı eğitim yaptırmaları durumunda bir eğitim birimi kurma ve bu birimde iş pedagojisi eğitimi almış usta öğretici veya eğitici personel zorunluluğu düzenlemesi önem taşıyor. Dün konu ile ilgili Samandağ Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi’nde İlçemiz Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo ve Lise Müdürü Süleyman Kayıkçı tarafından katılımcılar bilgilendirildi. Esnaf Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, Berber ve Kuaförler Odası Başkanı Hikmet Tunç, esnaf odasına tabi üyeler ve öğrenciler toplantıya katılım gösterdi.

Kapo: Meslek liselerinin fiziki durumu da iyileşiyor….

Toplantıda konuşan ilçemiz Milli Eğitim Müdürü Kapo, “ilçemizde sürekli meslek liseleri nasıl daha iyi bir konuma getirilebilir konusunda kafa yorduk. Bundan 20 yıl önce meslek liselerinde yaşanan bazı olaylar yüzünden meslek liseleri vatandaşın gözünde itibar kaybetti. Biz bu okullara itibarı kazandırmak ve vatandaşın gözünde saygın bir konuma getirmek için birçok çözüm yoluna gittik. Meslek liselerinde başarı nasıl yakalanabilir noktasında çok kafa yorduk.Okul İdaresi, Öğretmen, Veli ve biz MEB Yöneticileri ne kadar dayanışma içinde olursak sorunlarımızın çözümü o kadar kolaylaşır.

İlçemizde nasıl ki bir doktora, bir avukata ihtiyaç varsa bir fırıncıya, bir tamirciye veya bir kuaföre eş ağırlıkta ihtiyaç vardır. Biz bu ihtiyaç noktasının çözümü için çaba sarf ediyoruz. Devletimizin bu noktada ortaya çıkardığı yönetmelikler bu sorunun daha hızlı çözümünü sağlayacaktır. İlçemizde Meslek Liselerimizin fiziki konumları çok sıkıntılı bir durumdayken bununla ilgili çözüme gidildi. İlçemizde Meslek Liselerimizin fiziki konumlarını iyileştirme çabası içinde olan başta İlçemiz Kaymakamı Sayın Dr. Cahit Çelik’e, Hatay eski Valisi Sayın Ercan Topaca’ya  ve tüm katkı sunanlara teşekkür ediyorum. Toplantının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”dedi.

METEM Müdürü Kayıkçı:

Samandağ Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Süleyman Kayıkçı: 2016-2017 eğitim öğretim dönemi sonuna kadar çırak, aday çırak, stajyer, mesleki ve tamamlayıcı eğitim gören kişilere çalışan sayısına bağlı olmaksızın asgari ücretin net tutarının yüzde 30’undan az ödeme yapılmayacak.

Yeni sistemde neler olacak?

Aday Çırak, Çırak, Mesleki Eğitim Gören Stajyer veya Tamamlayıcı Eğitime Devan Eden Öğrenci Çalıştıran İşverenlere Devlet Desteği

Aday çırak, çırak, mesleki eğitim gören stajyer veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrenci çalıştıran işverenler söz konusu öğrencilere net asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret ödemektedir.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanuna eklenen geçici 12. Madde ile; “2016-2017 eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar uygulanmak üzere aday çırak ve çıraklar ile 18 inci madde hükümleri uyarınca işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere, 25 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında yapılacak ödemeler asgari ücretin net tutarının yüzde otuzundan az olamaz. Ödenebilecek en az ücretin; yirmiden az personel çalıştıran işletmeler için üçte ikisi, yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için üçte biri Devlet katkısı olarak ödenir. Öğretim programı gereği staj yapmak zorunda olmayan yükseköğretim öğrencilerinin yaptıkları stajlar bu fıkra hükmü kapsamı dışındadır.”hükmü getirilmiştir.

 

İlgili Kanun maddesinden de anlaşılacağı gibi;

Düzenlemede, çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınıyor. Bu merkezlerde eğitim gören öğrenciler, haftada bir gün genel meslek derslerini alacak, 5 gün de sektörde çalışacak. Çalışırken öğrencilerin sigortaları yapılacak ve bu öğrencilere asgari ücretin en az yüzde 30’u kadar net maaş ödenecek. Bu maaşın 3’te 2’si devlet, 3’te 1’i özel sektör tarafından karşılanacak. Özel sektör, öğrencilere bu orandan daha yüksek miktarda ücret belirleyebilecek.

Bu maddeye göre, çıraklık eğitimi alan öğrencilerin istemeleri halinde üniversiteye gitme yolları da açılmış oldu. Bu öğrencilere 4 yılın sonunda, ustalık ve iş yeri açma belgesi de verilecek. Öğrenciler, mesleki eğitimlerine devam ederken açık liseden diplomalarını alıp yükseköğretime de devam edebilecek” dedi.

Toplantı soru ve cevaplarla devam etti.

 Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

 

Share
598 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?