SOWT El ZARÜB, YILDIZLARIN ALTINDA - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SOWT El ZARÜB, YILDIZLARIN ALTINDA

Bu haber 20 Haziran 2017 - 9:41 'de eklendi ve 209 kez görüntülendi.

 

 

Atölye Sokak Ekibi kültürel faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. İlçemiz gençlerin bir araya gelerek kurdukları Sokak Ekibi Sowt el Zarüb, doğal ortamıyla gençlerin vazgeçilmez mekânı olan Harabi Cafe’nin de ortak çalışması sonucu geçtiğimiz hafta sonunda 21.00 sularında Harabi Cafe’de kültürel değerlerimizi yansıtan konser düzenlediler. Yoğun bir katılımın olduğu konser öncesinde Min Qadim adlı kısa belgesel gösterimi yapıldı. Gerçekleşen konser etkinliğinde özellikle sanal medyada yayınladıkları Arapça şarkılar ve sokak müziği ile on binlerin sevgisini kazanan SOWT al ZARÜB sahne aldı.  Yoğun katılımın olduğu konser SOWT al ZARÜB Arapça şarkıları ve grubun güler yüzleriyle şenlendi.

Konser başlamadan önce İşletme Sahibi Melis Küçük, Atölye Sokak Ekibinden Seçkin Yaktın ve Cumhur Özen konuşmalarını yaptıktan sonra “Min Qadim” isimli kısa metrajlı belgesel gösterimi katılımcıların beğenisine sunuldu.

Kültürel yaşantımızı gözler önüne seren kısa film büyük ilgi gördü. Harabi Cafe işletme sahibi Melis Küçük düzenlenen gece ile ilgili konuşmasında, “bu geceyi düzenlememizin amacı kültürümüzü unutmamak ve unutturmamak, size biraz da olsa eskileri yaşatmak. Umarım bugün güzel bir gece geçirirsiniz. Bugün ki gecemiz Atölye Sokak ekibi tarafından hazırlandı. Bu anlamda Atölye Sokak Ekibine teşekkürü borç biliyoruz. Biz Harabi Cafe olarak ev sahipliği yapmaktan gurur duyduk. Böyle etkinliklere her zaman açığız kültürümüzü unutmamak adına böyle etkinliklerin daha sık yapılması bizi çok sevindirir”dedi.

Atölye Sokak adına konuşan Seçkin Yatkın, “Merhaba dostlar hoş geldiniz. Böyle güzel bir etkinlikte bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize çok teşekkür ederiz. Sizlere biraz Atölye Sokak ekibinden bahsetmek isterim. Bizim ekibimizin kuruluş amacı sanatsal anlamda birçok çalışma yapmak ve bu çalışmaları sokağa taşımaktır. Şuan da Atölye Sokak ekibimizde bir sinema ekibi ve bir de ’Sowt-al Zarüb isimli müzik grubumuz yer almaktadır. Süreç içerisinde sanatın birçok alanında da çalışmalar yaptık. Ekiplerimizin çoğalacağına inanıyoruz. Bir konuya da değinmek isterim. Bizler bu etkinliği dört duvar arasında, konser salonlarında, kültür salonlarında yapmak istemedik. Eski günlerdeki gibi dedelerimizin, nenelerimizin yaptığı gibi açık alanda ağaçların altında yapılmasını istedik. Eskileri hatırlamak ve hatırlatmak adına buradayız. Bu kadar yoğun bir katılım beklemiyorduk. Katılımınız bize heyecan verdi. Tekrardan hoş geldiniz”diyerek sözü Cumhur Özen’e bıraktı.

Özen, katılımcılara Arapça hitap ettiği konuşmasında “hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle büyüklerimiz dedelerimiz ve nenelerimiz sonra anne ve babalarımız en son olarak siz gençler hepinizin başımızın üstünde yeri var hepiniz tekrardan hoş geldiniz. Seçkin, size Atölye Sokak Ekibinden bahsetti ben size programdan bahsedeceğim. Şimdi bu akşam öncelikle kısa bir film izleyeceğiz, bu filmin adı Min Qadim. Sonrasında Sowt-al Zarüb adlı müzik grubumuzu dinleyeceksiniz. Kısa filmimizin çekimini 6 ay içerisinde bitirdik. Bu kısa film eski yaşantımızın kültürümüzün nasıl olduğunu, insanların eskiden nasıl yaşadığını anlatıyor. Yaşadığımız coğrafyada geçmiş yaşamın huzur, samimiyet ve doğallığına özlem duyan, bu anlamda duygu ve düşüncelerini çeşitli sanat dalları ile ifade etme, sanatı sokaklara, insanlara ulaştırma çabasında bir avuç insanın bir araya gelmesiyle kurulan sanat atölyesidir ‘’Atölye sokak’. Bir sinema ekibi olan atölyenin ‘’Sowt-al Zarüb (Sokağın Sesi) isimli bir müzik grubu vardır ki onlara bir köyün meydanında, sokakta, mahallede rastlayabilirsiniz. İşte bu renkli ekibi insanlarla kültür ve sanat noktasında buluşturmak istediğimiz için böyle bir etkinlik düzenledik. Bu etkinlik hem kültürümüz hem de insanlarımızın birbirine daha çok kenetlenmesi noktasında önemlidir. Min Qadim’’ isimli Arapça belgeselini de yaşadığımız ülke coğrafyası ve Orta Doğu’dan ezgilerle eski günlere keyifli bir yolculuğa davet ediyoruz insanımızı. Bu etkinliğin amacı tamamen kültürlerdir eskileri unutturmamak ve elimizden geldiğince yaşatmaktır ki şuan ki neslin tamamen uzak kaldığı eskileri hatırlamak ne olduğumuzu unutturmamaktır” dedi.

Sözden sonra müziğin katılımcılarla buluşması sırasında Ermeni Cemaatinden Vakıflı Köyü sakinlerinden Panos Çapar, sahnede bir parça seslendirdi. Panos amcanın renk kattığı etkinlikte Çapar, ‘bu tür değerlerin yaşatılması gurur verici. Bu gençleri tebrik ediyorum. Onlara iyi bakın. Kökünden ayrı bir ağaç ölmeye mahkumdur“dedi.

Harabi Cafe sahibi Melis Küçük’ün Annesinin de sahne aldığı etkinlikte çoşku, hüzün, mutluluk ve alkışlar yıldızlar altında ayrı bir keyif verdi.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı