"SORUNLARIMIZI BİRLİKTE ÇÖZECEGİZ" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“SORUNLARIMIZI BİRLİKTE ÇÖZECEGİZ”

Bu haber 30 Eylül 2019 - 9:26 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

TGF’den BİK Genel Müdürüne Ziyaret

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca,  TGF heyeti ile  birlikte Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu.

2 Saat süren ziyarette gerek TGF heyeti, gerekse BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran ziyaret sırasında Anadolu Basınının çözümü noktasında hep birlikte güç birliği sağlanmasının şart olduğu vurgulandı.

Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran ziyaret nedeniyle TGF Heyetine teşekkür ederek “Anadolu basınının güç durumda olduğunu biliyorum hep birlikte sıkıntıların aşılması için var gücümüzle çalışacağız, kapımız herkese açık birlik ve beraberlik içinde sıkıntıların giderilmesi için var gücümüzle çalışacağız” dedi

Anadolu basınının son dönemde büyük zorluklar içinde olduğunu kaydeden TGF Genel Başkanı Karaca, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’a başarı diledikten sonra Basın İlan Kurumu ile ilgili taleplerini şu şekilde dile getirdi:

– Gazete ve işletmelerin vergi ve SGK yapılandırmaları dahil tüm borçları 31 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenmelidir.

– Basın İlan Kurumu’nun zorunlu kıldığı “Borcu yoktur yazısı” uygulaması da en az 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmalı.

– Resmi ilan tarifesinin yenilenmeli, yüzde 50 artırılmalıdır.

– Basın İlan Kurumu komisyon oranı yüzde 15’ten yüzde 8’e düşürülmeli.

-Bayramoğlu’ndaki Basın İlan Kurumu tesislerinin işletmeciliği özel bir şahsa verildiği için gazeteci meslektaşlarımız tesisten yararlanamamaktadır. Bu tesislerin yeniden Anadolu basınına açılması gerekirse, işletmeciliğinin TGF veya Basın Vakfı’na devredilmesini talep ediyoruz

– Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de değil tüm Anadolu basınının gazete sahiplerine kredi sağlanmalı.

– Meclis kararları resmi ilana dahil edilmeli, başta İzmir olmak üzere birkaç ilde uygulanan belediye meclis kararı yayınlarının tüm illere yayılmasının sağlanması

– Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin alım-satım ihaleleri de BİK tarifesi kapsamına alınmalı.

Medyanın Sorunları Dosyası

TGF Genel Başkan Karaca, Genel Müdür Duran’a ayrıca medyanın diğer sorunlarını da içeren bir dosya da sundu. Bu dosyada da kağıtta dışa bağımlılığının kalkması, SGK primlerinin yüzde 50 indirilmesi, gazete aboneliklerinin desteklenmesi, İcra ilanlarının yerel gazetelerde yayınının iptali yönündeki çalışmalarının durdurulması, yerel basına KOSGEB kolaylığı sağlanması, yıpranma payı hakkının geri verilmesi, yerel merkezli televizyonların uydu bedellerinin düşürülmesi, internet medyası yasasının yürürlüğe girmesi ve Basın meslek odasının kurulması gibi konu konular yer aldı.

Genel Müdür Duran’dan Destek Sözü

Basın İlan Kurumu’nun yeni Genel Müdürü Rıdvan Duran, Anadolu basınının sorunlarını dile getiren TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve beraberindeki heyete teşekkür ederek bu sorunları not aldı.

Anadolu basınının önemine vurgu yapan Duran, iki kurumun karşılıklı işbirliği ile sorunların çözüleceğine inandığını kaydetti.

Haber Merkezi