SORU ÇEŞİTLERİ | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SORU ÇEŞİTLERİ

Bu haber 28 Ağustos 2019 - 9:30 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım.

Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49

Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor? Okumamış cahil ahmaklar ne iş yapıyor? Her iki kategoriden bulunanlardan kaç tanesi politik içinde yar bulmuş, kaç tanesi memleketin kaderiyle oynayabilecek makam ve yetkide bulunuyor?

Aslında siyası ahmaklar; bilerek ve tasarlayarak ahmaklıklarını sergilerler. Onlar ahmakça davrandıklarını düşünmez.  Zekice tavır ve davranış içinde olduklarını düşünürler.

Ahmak sözcüğünü bir az daha açalım. Ben ahmak tanımını şu şekilde yaparım: ‘’Ahmak; önce konuşan sonra düşünen kimselere denir. Başka bir ifadeyle:’’ önce dili sora aklı kullanan kişi veya kişilere ahmak denir. Ahmak buysa, akıllı kime denir? Bu soruya yanıt arayalım:  Ahmaksın tersine tavır ve davranış sergileyen kişi ve ya kişilere akıllı adam/ adamlar denir. Bana sorarsanız; Bu tanım ahmakça bir tanım oldu. Tanımı biraz daha açalım. Akıllı adam ya da adamlar kime denir? Öce aklını sonra dilini kullanan yani önce düşünen sora konuşan kişi ya da kişilere akıllı adam/ adamlar denir. Başka bir anlatımla; Dilini aklın arkasında ve emrinde koyabilenler, akıllı insanlardır. Denilmelidir.

Tekrar soruyorum: Memlekette kaç tane ahmak insan vardır. Bunlar hangi mevkidedir?

Başka bir soru: Memleketteki ahmak sayısı, akıllı sayısına oranı ne kadardır? Bilen var mı?  Ben bilmiyorum. Ancak memleketteki ahmakların çoğunu tanırım. Orantı kurmadım. Şunu söylemeliyim; Akıllılar ellerini taşın altına koymazlarsa, akıllıları ahmaklar yönetir. O zaman, memleketin başına gelecek felaketlerin sorumluları akıllı insanlar olur.

Sonuçta memleket zarar görür. Ahmaklar, toplumu uzun zaman uğraştırabilir.

Asaf HİŞMİ

Asaf Hişmi
Asaf Hişmideneme45@hotmail.com
afdah.info

voir films