ÜST REKLAM

logo

reklam

SON GELİŞMELER


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

 

5 ve 6 Ocak günleri Suriye topraklarında Rusya’ya ait olan Tartus Deniz Üssü ile Hmeymin Hava Üssü  saldırıya uğradı.

Hmeymim Hava Üssü’ne doğru 10 adet insansız hava aracı gönderildi.

Üç adet insansız hava aracı ise Tartus Deniz Üssü’nü hedef alıyordu.

Ruslar çeşitli yöntemlerle bu insansız hava araçlarını etkisiz hale getirdi.

Rus Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’deki Rus üsleri Hmeymim ve Tartus’a yönelik saldırı girişiminde kullanılan İnsansız Hava Araçlarının Türkiye’nin garantörlüğünde bulunan tek bir noktadan gönderildiğini ve saldırıyı düzenleyenlerin yüksek teknolojiye sahip bir ülkede eğitim almış olmaları gerektiğini belirtti.

Rusya’nın bu açıklamalarıyla ABD’yi ima ettiği zamanla anlaşıldı. Zaten Putin açık bir şekilde; ‘’Türkiye bu olanlardan sorumlu değildir.’’şeklinde bir açıklamada bulundu.

Daha önce de benzer durumlar yaşamıştık. Hatırlayalım. Rus uçağı düşürüldüğü zaman uçağı düşürme emrini Cumhurbaşkanı da Başbakan da vermemişti. Bu talimatı İncirlik Üssü’nde nöbetçi olan bir albay vermişti. Daha sonra bu kişinin yurt dışı bağlantıları ortaya çıkmıştı. Gerilen Rusya-Türkiye ilişkileri bu gerçeklerin ortaya çıkması ile normale dönmüştü.

Diğer bir olay ise Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, 19 Aralık 2016’da Ankara’da katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesiydi. Rusya yine Türkiye’yi sorumlu tutmadı. Rusya; Türkiye’nin içindeki, Batı emperyalizminden beslenen derin devletin üretmek istediği karmaşaların farkında.

Hal böyle. Ancak Rusya’nın bu fiili durumlara bir cevap vereceği aşikar.

Daha önce Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki oluşumlarından kaynaklanan rahatsızlıkları vardı. Rusya bu rahatsızlıkların diplomasi ile çözüleceğini düşünüyordu ancak gelinen noktada Rusya’nın düşüncelerini değiştirdiğini görüyoruz.

Kuzeydeki oluşumun Amerika tarafından desteklendiği,bu oluşuma Amerikalılar tarafından 4900  tır silah verildiği, eğitilen kuvvet sayısının 30 bin civarında olduğunu herkes biliyor. (6 kişiye bir tır silah düşüyor) ABD ile direk karşı karşıya gelmemek için kimse bir müdahalede bulunmuyordu. Ayrıca PYD, İŞİD ile mücadele ediyor gibi görünüyordu.

Suriye’de İŞID yenilince Amerika PYD kartını oynuyor. Bu gelişme herkesi şaşırtıyor. Çünkü İŞİD ve PYD Suriye savaşının başından beri birbirleri ile kanlı bıçaklılardı. 2017’nin Eylül ayında yenilen İŞİD kuvvetleri PYD’nin yardımı ile Deyrezor’a geçince gerçekler ortaya çıktı.

Bu durum, ortada bir zıtlığın olmadığının kanıtı. Bir zıtlık varsa da zıtlıkların birliği teorisiyle hareket edildiğinin kanıtı. Daha önceden İŞİD ile mücadele ediyor diye Rusya Suriye  ABD, AB ve Türkiye’den destek alan bu oluşumların böyle olmadığı anlaşıldı.

Bu duruma ilk tepki veren Türkiye idi. Kobene mudahalesi, Irak referandumu  vs  bu idrakin yansımalarıydı. Ardından Irak tepki verdi, sonrasında ise  Suriye tepkilerde bulundu.

Hatırlayalım Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, PYD’yi  “Başta ABD olmak üzere yabancı bir ülkenin çıkarına hizmet eden, vatan hainleri’’ olarak nitelendirmişti. (18.12.2017)

Bu zamana kadar Rusya Suriye’nin kuzeyindeki bu oluşumlar için bir karar vermemişti. ABD ile bu kadar açıktan karşı karşıya gelmek istemiyordu.

Ancak ABD’nin, Rusların varlıklarına dolaylı yollarla yaptıkları müdahaleler ayyuka çıkınca işler değişti.

Yeni durumlar, yeni hamleler var. Ancak; ‘’Soçi Süreci’’ devam ediyor. Türkiye- Rusya- İran  ve dolaylı yollardan Suriye’nin  konumlarında çok büyük değişiklik olacağını düşünmüyorum.

Bu tür süreçlerde neler olacağını zaman gösterir. 2018 dünyasında büyük devletlerin bile ‘’olacak olaylar’’  için bir öngörüleri yok. Olamaz da. Devletler hangi olayları yaşayacaklarını bilemezler, kestiremezler. Ancak kendilerini her alanda geliştirmeye çalışırlar. Meydana gelen durumlara akılcı çözümler getirirken, durmadan ilerlemeye çalışırlar.

Hal böyle iken; şu olacak, bu olacak şeklindeki müneccimvari görüşleri çok da kayda almamak gerekiyor. Biz de, karmaşa ve korkularla bizi boğmaya çalışanlara rağmen daha ileriye gitmeye çalışalım.

Eğitimci Hüsamettin Kazan

Share
472 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RANT OLUŞTURMA YOLUNDA MAHKEME KARARLARINDA YER BULAN…

  29 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi Bu iş, Samandağ Belediyesi ile BEL – BİR AŞ. Arasında; Samandağ Noterliğinde akdedilen ‘’ Düzenleme Şeklinde Taşınmaz Mal Satış Vaadi Sözleşmesi’’nin imzalandığı 06 AUSTOS 1991 tarihinde başladı.  Ben, sözleşmenin ihale yassına aykırı düzenlendiğini, BEL – BİR AŞ’nin kamu kurumu olmadığını, Maliye Bakanlığının uygun görüşünü almadığını, bu nedenle ihalesiz iş verilemeyeceğini kamuoyuna defalarca basın açıklaması yaparak belediye yetkililerini ve anılan şirketten taşınmaz mal satın alan vatandaşlarımızı uyarmıştım. Yet...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  27 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Neredeyse her gün  “kadın cinayeti” haberleri ile uyanıyoruz. Toplum açısından bu korkunç durum 10-15 yıldan beri devam etmektedir. İçler acısı bu durumun sebepleri üzerinde duracağımıza, sonuçları ile uğraşıyoruz. Yani suçluları keselim, biçelim, idam edelim, hadım edelimse… Acaba bu yargılar doğru mu? Bu önyargılar göreceli olarak doğru bile olsa, bizi bu cinayetleri önleme hedefine ulaştırır mı? Her olay hem sebep, hem de neticedir. Olayları sadece neticeleri ile ele alırsak işin içinden çıkamayız. ...
 • İMAM CAFER’İ SADIK’TAN BİRKAÇ HADİS

  20 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan 1- Erkek, hanımına karşı üç şeye riayet etmelidir: Hanımının muhabbet ve ilgisini kazanmak için onunla uyum sağlamak; ona karşı güzel ahlaklı olmak; onun gözünde güzel görünmek ve refahını sağlamakla kalbini elde etmek. Kadın da kocasına karşı şu üç şeye riayet etmesi gerekir: Kocasının tüm hallerde güvenini sağlayacak şekilde kendisini kötülüklerden korumak; muhtemel hatalarının affedilmesi için sürekli kocasının hakkını gözetmesi; tatlı dil ve çekici tavırlarıyla kocasına olan sevgisini bildirmesi. 2- Basi...
 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...