ÜST REKLAM

logo

reklam

SON GELİŞMELER


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

 

5 ve 6 Ocak günleri Suriye topraklarında Rusya’ya ait olan Tartus Deniz Üssü ile Hmeymin Hava Üssü  saldırıya uğradı.

Hmeymim Hava Üssü’ne doğru 10 adet insansız hava aracı gönderildi.

Üç adet insansız hava aracı ise Tartus Deniz Üssü’nü hedef alıyordu.

Ruslar çeşitli yöntemlerle bu insansız hava araçlarını etkisiz hale getirdi.

Rus Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’deki Rus üsleri Hmeymim ve Tartus’a yönelik saldırı girişiminde kullanılan İnsansız Hava Araçlarının Türkiye’nin garantörlüğünde bulunan tek bir noktadan gönderildiğini ve saldırıyı düzenleyenlerin yüksek teknolojiye sahip bir ülkede eğitim almış olmaları gerektiğini belirtti.

Rusya’nın bu açıklamalarıyla ABD’yi ima ettiği zamanla anlaşıldı. Zaten Putin açık bir şekilde; ‘’Türkiye bu olanlardan sorumlu değildir.’’şeklinde bir açıklamada bulundu.

Daha önce de benzer durumlar yaşamıştık. Hatırlayalım. Rus uçağı düşürüldüğü zaman uçağı düşürme emrini Cumhurbaşkanı da Başbakan da vermemişti. Bu talimatı İncirlik Üssü’nde nöbetçi olan bir albay vermişti. Daha sonra bu kişinin yurt dışı bağlantıları ortaya çıkmıştı. Gerilen Rusya-Türkiye ilişkileri bu gerçeklerin ortaya çıkması ile normale dönmüştü.

Diğer bir olay ise Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, 19 Aralık 2016’da Ankara’da katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesiydi. Rusya yine Türkiye’yi sorumlu tutmadı. Rusya; Türkiye’nin içindeki, Batı emperyalizminden beslenen derin devletin üretmek istediği karmaşaların farkında.

Hal böyle. Ancak Rusya’nın bu fiili durumlara bir cevap vereceği aşikar.

Daha önce Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki oluşumlarından kaynaklanan rahatsızlıkları vardı. Rusya bu rahatsızlıkların diplomasi ile çözüleceğini düşünüyordu ancak gelinen noktada Rusya’nın düşüncelerini değiştirdiğini görüyoruz.

Kuzeydeki oluşumun Amerika tarafından desteklendiği,bu oluşuma Amerikalılar tarafından 4900  tır silah verildiği, eğitilen kuvvet sayısının 30 bin civarında olduğunu herkes biliyor. (6 kişiye bir tır silah düşüyor) ABD ile direk karşı karşıya gelmemek için kimse bir müdahalede bulunmuyordu. Ayrıca PYD, İŞİD ile mücadele ediyor gibi görünüyordu.

Suriye’de İŞID yenilince Amerika PYD kartını oynuyor. Bu gelişme herkesi şaşırtıyor. Çünkü İŞİD ve PYD Suriye savaşının başından beri birbirleri ile kanlı bıçaklılardı. 2017’nin Eylül ayında yenilen İŞİD kuvvetleri PYD’nin yardımı ile Deyrezor’a geçince gerçekler ortaya çıktı.

Bu durum, ortada bir zıtlığın olmadığının kanıtı. Bir zıtlık varsa da zıtlıkların birliği teorisiyle hareket edildiğinin kanıtı. Daha önceden İŞİD ile mücadele ediyor diye Rusya Suriye  ABD, AB ve Türkiye’den destek alan bu oluşumların böyle olmadığı anlaşıldı.

Bu duruma ilk tepki veren Türkiye idi. Kobene mudahalesi, Irak referandumu  vs  bu idrakin yansımalarıydı. Ardından Irak tepki verdi, sonrasında ise  Suriye tepkilerde bulundu.

Hatırlayalım Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, PYD’yi  “Başta ABD olmak üzere yabancı bir ülkenin çıkarına hizmet eden, vatan hainleri’’ olarak nitelendirmişti. (18.12.2017)

Bu zamana kadar Rusya Suriye’nin kuzeyindeki bu oluşumlar için bir karar vermemişti. ABD ile bu kadar açıktan karşı karşıya gelmek istemiyordu.

Ancak ABD’nin, Rusların varlıklarına dolaylı yollarla yaptıkları müdahaleler ayyuka çıkınca işler değişti.

Yeni durumlar, yeni hamleler var. Ancak; ‘’Soçi Süreci’’ devam ediyor. Türkiye- Rusya- İran  ve dolaylı yollardan Suriye’nin  konumlarında çok büyük değişiklik olacağını düşünmüyorum.

Bu tür süreçlerde neler olacağını zaman gösterir. 2018 dünyasında büyük devletlerin bile ‘’olacak olaylar’’  için bir öngörüleri yok. Olamaz da. Devletler hangi olayları yaşayacaklarını bilemezler, kestiremezler. Ancak kendilerini her alanda geliştirmeye çalışırlar. Meydana gelen durumlara akılcı çözümler getirirken, durmadan ilerlemeye çalışırlar.

Hal böyle iken; şu olacak, bu olacak şeklindeki müneccimvari görüşleri çok da kayda almamak gerekiyor. Biz de, karmaşa ve korkularla bizi boğmaya çalışanlara rağmen daha ileriye gitmeye çalışalım.

Eğitimci Hüsamettin Kazan

Share
396 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...