ÜST REKLAM

logo

reklam
15 Mayıs 2019

“SOMA İÇİN ADALET İSTİYORUZ!”

‘5 yıl önce, 2014 yılı Mayıs ayında Soma’da 301 maden işçisini yitirdik’ KESK Dönem Sözcüsü Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Deniz Ezer, SOMA şehitlerini andı. Ezer, “Soma katliamını unutmadık, unutturmayacağız!” dedi.

Acımızı hala içimizde hissederken; bu süre zarfında ailelerin acılarının hafiflemesi bir yana, yaraları daha da kanatan gelişmeler yaşandı’ diyerek gazetemize konuşan Eğitim – Sen Başkanı Ezer, “Yargı katliamın sorumlusu madenin patronu Can Gürkan’ı ölümünden sorumlu olduğu her işçi için 5 gün hapis yatmasının ardından geçtiğimiz ay tahliye etti. Böylece 301 maden işçisinin ardından adalet de insanlıkta göçük altında kaldı.

İşçinin emeğinin olduğu kadar yaşamının da ucuz olduğu bu düzende, insanlık bir kez daha göçük altında kalmış oldu.

Bu göçük ülkeyi yönetenlerin eseri olan hukuki bir göçüktür, politik bir göçüktür, ekonomik bir göçüktür, ahlaki bir göçüktür.

Ülkemizde hukukun çöküşü Soma davasıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Davayı Soma’dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden patronu ve yöneticilerini “olası kasıt” üzerinden değil; “bilinçli taksir” ile “cezalandırarak” adeta ödüllendiren yargı sistemi, bir işçi için 5 gün hapis yatmayı yeterli görmüş; ülkemizde “hukuk”un geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Başından beri madenlerde gerekli denetimi yapmayanlar, Soma’daki öldüren çalışma düzenine izin verenler, güvencesiz ve taşeron çalıştırma biçimlerini egemen hale getirenler, sendikalaşmanın önüne engeller koyanlar hiçbir biçimde hesap vermemiştir. Aksine bu boyuttaki katliamların “fıtrat” olduğunu ifade ederek, katliamın politik savunusuna devletin tepesinin imzasını atmışlardır.

Bu düzen, daha fazla kar için daha fazla kan dökülmesini meşru gören bir düzendir. Soma katliamının ardından “Artık hiçbir şey eksisi gibi olmayacak” diyenler, hiçbir şeyi değiştirmemiş ve her şey eskisi gibi devam etmiştir. Soma katliamından bugüne en az 28 Soma katliamı kadar daha işçinin yaşamını yitirmesi kaza değil, tesadüf değil, hata değil, ülkeyi yönetenlerin kasıtlı bir tercihidir. İşçi Sağlığı İş Güvenliği yasasının, İş Sağlığı ve Güvenliği olarak değiştirilmesi, iktidar için işin ve patronların güvenliğinin işçinin yaşamından daha öncelikli olduğunu göstermektedir. Sadece kavramlardaki değişimde bile kendi gösteren bu zihniyetinin sonucu olarak, Türkiye iş cinayetlerinin en fazla olduğu ülkelerden biri olmuştur.

Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik göçükten çıkış için insanı, emeği, doğayı ve yaşamı değil; kanı, gözyaşını, betonu ve yıkımı güvence altına alan bir yol tercih edilmektedir. Bu korkunç tercih, 301 işçinin ölümüne sebep olan maden patronuna yeniden maden işletme hakkı vererek bir kez daha ilan edilmiştir.

Demokrasi isteyenlerin, basın özgürlüğüne sahip çıkanların, yaşamı savunanların, barış talep edenlerin, iktidarı eleştirenlerin hapishanelere doldurulduğu bir ülkede, 301 kişiyi göz göre göre ölüme yollayanların serbest olması, dibi görünmeyen derinlikte bir ahlaki göçüktür.

Gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini bilerek ve isteyerek almamak hata değil, kasıttır.

Yıllık üretim planının neredeyse üç katı üretim yapmak için işçileri zorlamak hata değil, kasıttır.

Madenlerdeki taşeron, rodövans, dayıbaşılık gibi güvencesiz çalıştırma uygulamalarını yaygınlaştırmak, madenleri özelleştirmek, kamu denetiminden çıkarmak hata değil, kasıttır

Türkiye tarihinin en büyük işçi katliamı dosyasında İstinaf mahkemesi, duruşma açma gereği dahi duymadan, sadece gerekçeli kararı yaklaşık altı bin sayfa olan dosyayı üç ay gibi kısa bir süre içinde

“inceleyerek” mağdurları dinlemeden karar vermiştir. İstinaf mahkemesinin, sorumlular hakkındaki beraat kararını onamasını ve katliamın esas sorumlularından Soma Holding patronu Can Gürkan’a tahliye kararı vermesini kabul etmiyoruz. Ayrıca Soma davasını baştan sona kadar sahiplenen,Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk KOZAĞAÇLI başta olmak üzere ÇHD’Li avukatların serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

Share
0 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?