“Sokak Köpekleri Cana da ve Mala da Zarar Veriyor, HBB Bizi Duymuyor ” “KORKU İÇİNDE YAŞAMAK İSTEMİYORUZ” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“Sokak Köpekleri Cana da ve Mala da Zarar Veriyor, HBB Bizi Duymuyor ” “KORKU İÇİNDE YAŞAMAK İSTEMİYORUZ”

Bu haber 15 Mart 2022 - 13:42 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

HBB yetkililerinin, hayvan hakları gereği sokak köpekleri için doğal yaşam alanları oluşturmamaları bir yana bu konuda bir öneri bile sunmadıklarını ifade eden İlçemiz vatandaşlarından Mevlüd Oruç sokak köpeklerinin kümes hayvanlarına ve vatandaşlara zarar vermeye devam ettiğinin altını çizdi.

Konu üzerine gazetemize yaptığı açıklamada; “ Bu uyarı acilen dikkate alınmalıdır.  Sokak köpekleri diğer hayvanlara, cana ve mala zarar veriyor. Yetkililerin acilen gerekli tedbiri, önlemleri alması zorunludur.

Mahallemizde kısa zaman önce kümese giren sokak köpekleri 9 tavuk öldürmüş. Ahırlara, Kümeslere girip diğer hayvanları öldüren, cana ve mala zarar veren sokak köpekleri ile birlikte yaşam tehlikelidir, yüksek risk taşımaktadır. Mevcut durum sokak köpekleri için, diğer hayvanlar için ve insanlar için ölüm riski taşımaktadır. Başıboşluk devam ederse sokak köpeklerinin başta çocuklara ve diğer herkese zarar vermeyeceğinin garantisi yoktur. Kümes hayvanlarına, ahır hayvanlarına, çocuklara, cana ve mala zarar veren sokak köpekleri ile tehlike ve korku içinde yaşamak istemiyoruz.

İlçemizde Sokak Köpeklerinin Mevcut Durumu Sürdürülebilir Değildir

Yetkililer gerekli önlemleri almaz ise vatandaş kendi bildiği ve yapabildiği şekilde önlemini alabilir. Vatandaş can ve mal güvenliği için önlemini alabilir. Fakat vatandaşın Sokak köpekleri için alacağı önlem çok sevimli olmayabilir.  Hiçbir gerekçe ve hiç bir teori cana ve mala zarar veren sokak köpeklerinin sokakta kalmaya devam etmesini haklı gösteremez. Hiç bir soyut güzelleme sokak köpeklerinin taşıdığı cana ve mala zarar verme riskini gideremez. Somut çözüm ve gerçeklerden kopuk bazı sözde hayvan severlerin mevcut durumu savunmaları sokak köpeklerinin de zarar görmesine ve iş yapmak istemeyen yetkililere bahane oluşturmaktan başka işe yaramıyor ve yaramayacaktır.

Hayvan hakları gereği hayvanlar için doğal yaşam alanı oluşturmaktan aciz HBB ve diğer bütün yetkililere bahane oluşturan bütün sözde hayvan sever arkadaşlar hayvanların ve insanların gördüğü zararların en önemli müsebbiplerindendir.

Çözüm Doğal Yaşam Alanları Oluşturmak

Hayat ve Çözüm Somut pratiktir.  Sokak köpeklerinin insana, diğer hayvanlara ve mala zarar vermesini engellemenin çözümü diğer büyük şehir belediyelerinin oluşturdukları gibi hayvanlar için doğal yaşam alanı oluşturmaktır. Gelişmiş ülkelerin ve Ülkemizdeki hayvan haklarına saygılı büyük şehir belediyelerinin oluşturdukları Hayvanlar için doğal yaşam alanı tek çözümdür. Sokak köpeklerini saldım sokağa başınızın çaresine bakın şeklindeki başıboşluğu,  ilkelliği meşrulaştıran söz, yazı ve eylemler başta hayvan haklarına aykırıdır. HBB vakit kaybetmeden müdahale etmelidir. HBB ve Samandağ Belediyesi az laf çok iş yapmayı öğrenmelidir.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı