SOKAĞIN SESİNİ DİNLEDİ « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

SOKAĞIN SESİNİ DİNLEDİ

Bu haber 16 Ağustos 2022 - 11:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HDP EŞ Genel Başkanı Sancar, Samandağ Esnafıyla Buluştu. Genel Başkan Sancar, barış ancak halkların eşitliği temelinde kurulabilir.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar İlçemiz esnafıyla biraraya geldi. Samandağ’da ki birliktelikten, dayanışma ruhundan ve yardımlaşmadan ilham aldıklarını belirten Eş Genel Başkan Sancar, “HDP fikriyatının kökleri bu topraklardadır” dedi.

Sancar, ilçemizi ziyaretinde çiçek ve bahhurla karşılandı. Esnaflarla çoğu yerde anadilleri Arapçayla sohbet eden Sancar’a esnaflar çeşitli ikramlarda bulundu.

Abdullah Cömert alanında esnafla bir araya gelen Sancar’ın yanı sıra HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, HDP İl Eş Başkanı Kerem Nalbant, HDP ilçe Eş başkanı Naim Özbek, partililer ve çok sayıda halk katılım gösterdi.

Esnaf ziyareti sonrasında Sancar ve beraberindekiler Abdullah Cömert Alanında vatandaşlarla bir araya geldi. CHP, TİP, SYKP ilçe yöneticilerinin de katıldığı vatandaş buluşmasında ilk olarak HDP Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant konuştu.

Savaşa ve sömürüye hayır çalışması kapsamında gerçekleştirdikleri ziyaretler sırasında konuşan HDP Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant ; “İlçe yöneticilerim, basın emekçileri ve sevgili Samandağlılar hepiniz hoşgeldiniz. Çözüm bizde, savaşa ve sömürüye hayır çalışması kapsamında geçen hafta bir mitingimizi Diyarbakır’da, bir mitingimizi İstanbul’da başlatma kaydıyla dünde Erzin’de bir halk buluşması gerçekleştirdik Eş Genel Başkanımız ile birlikte. Şimdi de Samandağ ayağını gerçekleştirmek için buradayız. Tekrardan bize göstermiş olduğunuz bu tevecühten dolayı hepinize İl Örgütüm adına teşekkür ediyorum. Hepiniz sağolun, varolun” ifadelerine yer verdi.

Esnaf ziyaretinin ardından Abdullah Cömert alanında vatandaşlarla biraraya gelen Eş Genel Başkan Mithat Sancar; “Samandağ nasıl özel bir yer olduğunu gayet iyi biliyoruz. Burada kültürler, inançlar, halklar birlikte yaşamayı, eşit ve barış içinde yaşamayı başarabilmişlerdir. Bütün tezgahları boşa çıkarmış, bu birlikteliği bugüne kadar güçlü bir şekilde devam ettirmişlerdir. Bizler buradan büyük ilham oluyoruz. HDP fikriyatının kökleri bu topraklardadır. İşte burada bulunuşumuzun nedeni de bu birlikteliği yeniden hatırlatmak, canlandırmak ve daha da güçlendirmek gerektiğini bir kez daha vurgulamaktadır. Sorunlar büyük biliyoruz. Ekonomik çöküş içinde, yoksulluk almış başını gitmiş, açlık yayılmış durumda ama bir avuç sermayedar servetine servet katıyor. Bunun temelindeki anlayışı, bu iktiran beslendiği kaynakları değiştirmek zorundayız. Eğer değiştirmezsek sadece isimlerle uğraşırsak bu devran döner gider. Biz diyoruz ki bu devran artık dönmesin, bu devranı durduralım. Soygun düzenini durduralım. Bunu da ancak halkların birleşik mücadelesiyle yapabiliriz. Amacımız demokrasi güçlerinin hepsini bir araya getirmek ve güçlü bir alternatif, güçlü bir seçenek yaratmaktır. Eğer gerçek bir alternatifi, güçlü bir seçeneği, bu halklara sunamazsak başarı da kendiliğinden gelmeyecektir. O nedenle fikrimizi, birikimimizi, gücümüzü, irademizi birleştirmek zorundayız. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz.

Bu soygun düzenini ayakta tutmak için iktidarın sarıldığı en önemli dayanak şimdi savaş politikalarıdır. Savaş politikaları iktidar iki amaçla kullanmak istiyor. Birincisi bu soygun düzenini devam ettirmek için. Bunu belki de en canlı yaşayan yer Hatay’dır. Düşünün Suriye’de iç savaş başladıktan sonra, bu iç savaşı körükleyen güçler devreye girdikten sonra, halk daha da fakirleşti ama bir avuç kesim zenginliğine zenginlik kattı. Ticaret daha önce bütün bölgeye iyi kötü eşit olmasa bile dengeli dağılıyorken şimdi savaş lortları bütün kaynakları tek elde toplamaya başladı. Özellikle sınır kentlerimiz bunun sonuçlarını ağır bir şekilde görüyorlar. Bizler bu savaşın bitmesini istiyoruz. İktidar bu kaynakları tek elde belli bir çevreye aktarmak için savaş politikalarını kullanıyor. Ayrıca iktidarını devam ettirmek için de savaş politikalarını kılıf olarak kullanıyor. Yani halkları, emekçileri, yoksulları birbirinin ayrıştırmak için, savaş politikalarından medet umuyor.

İktidar, milliyetçiliği, hamaseti yükselterek demokrasi güçlerinin bir araya gelmesini engellemeye çalışıyor. Bu oyunların farkına varalım. Şimdi Suriye’de, Suriye yönetimi ile bir diyalog içindeymiş gibi görünüyorlar. Bunun amacı, gerçekten bir bölgesel barış olsa amenna. Ama biliyoruz ki bu iktidarın barış gibi bir derdi yok. Barış ancak halkların eşitliği temelinde kurulabilir. Halkların haklarına saygı temelinde kurulabilir. Halkların iradesini tanımak temelinde kurulabilir. Oysa şimdi bu iktidar, kapı kapı dolaşıp yeni bir savaşı mümkün kılacak çalışmalar, diplomasi yürütüyor. Yani yaptığı şey barış için çalışmak değil, Kürtlere karşı savaşı derinleştirecek desteği bulmaktır. Ama halklar bunun farkındadır. Suriye de Türkiye halkları da bunun farkındadır. Barış maskesi altında tezgahlanan kirli arayışları da boşa çıkaracak güce sahibiz. Biz hem bu ülkede hem de bölge de gerçek, onurlu halkların eşitliğine dayalı bir barış düzeni için bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bölgesel barışta ancak bu şekilde gerçekleşebilir. Bölgesel barış ülkemizdeki barışla iç içedir.  Buradaki barışta halkların eşit, ortak, gönüllü birlikteliği ve çözüme dönük iradesiyle gerçekleşir. İşte biz Samandağ’dan bu fikriyata güçlü desteği gördük. Şimdi sınır kapıları meselesine değinmeyim zaten o rant döngüsünün devamındaki en önemli araçlardan biri de işte iki tane sınır kapısı, ikisi de çetelerin elinde, Yayladağı Sınır Kapısı asıl Suriye ile halklar arası ticaret yapılacağı sınır kapısı kapalı. Yok hayır, böyle yağma düzeni kabul edilemez. Bu sömürü düzeni savaşla birlikte ancak mümkün olabiliyor. Savaş sömürüyü büyütüyor. Sömürüyü de gizlemek için savaşın yaratacağı milliyetçiliğe hamasete sarılmak istiyorlar. Bu oyunu boşa çıkaracağız. Hepimiz birleşeceğiz. Demokrasi güçleri birleşecek, halklar birleşecek, mücadeleyi ortak hale getireceğiz, bu iktidarı, düzeni değiştireceğiz. Hep birlikte yapacağız.” dedi.

Bizim bütün muhalefete çağrımız da  bu sesimizi iyi duymalarıdır. Halkın sesini duymalarıdır.” dedi.

Samandağ ilçe esnafına gerçekleştirdiği  ziyareti sonlandıran Genel Başkan Sancar, daha sonrasında HDP heyeti ile birlikte Antakya’ya hareket etti.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı 

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket