ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ ŞİDDETLE KINIYORUM


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

Ne kadar öfkeliyim. Elim uzansa, yıldızları tutabilsem yırtıp parçalara böleceğim. Oysa öfkelenmemem gerektiğini iyi biliyorum.

Öfke akıl işi değil. Çünkü insana mutsuzluk veriyor. Dostlarınızı ve yakınlarınızı kırıyorsunuz. Sonra bir de bakıyorsunuz ki, baldan tatlı olan öfke sizi zehirlemiş. Öfkeli tartışmalarla tükettiğim zamana acımaktan yorgun düştüğüm için kötü kötü düşler görüyorum.

İki gündür yüzümde ikinci bir kişinin yüzünü görür gibiyim. Hemen kendime dönmeliyim, yoksa hiç tanımadığım ikinci bir kişiyle yer değiştireceğim diye korkuyorum.

İnsan bir defa düşmesin yanlış anlamaya, arkası tıka basa gelir iflah olmaz yanlışların, yanlış anlamaların.

Tarih, yanlış anlamalar sonucu atılmış yanlış adımlarla doludur. Siyaset tarihi söz konusu yanlış anlamalarla çoğu kez yerini almış, toplumları yönetenler, yönettikleri toplumların kaderinde derin izler, yaralar, çoğu kez de onarılmaz acılar zalimlikler yapmıştır.

Bu günlerde Samandağ da, ülke genelinde yaşanan, 16 Nisan Referandum sonucundan ayrı olarak, basına yönelik olağan üstü bir baskıya tanık olmaktayız.

Samandağ Belediye Başkanı Sayın Mithat Nehir, Ayna gazetesi editörü Ümit Sağaltıcı hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

Eğer bir gazete ‘Evrensel İnsan Hakları’ndan yana, ilkeli, kamuoyunu bilgilendirme adına haber yapıyorsa, eleştirilerini de bu yönde yapıyorsa saygıyla karşılamak, yetmez bu eleştiri ve farklı bakış açısından, toplum yararına faydalanmak lazımken, Sayın Başkan, Ümit Sağaltıcıyı adeta öcü gibi görmüş olacak ki, bir kaşık suda boğmak istiyor.

Samandağ Ülkemizin diğer pek çok yerinden farklı ayrıcalıkları hatta öncelikleri olan bir kadım yer.

Ayna gazetesini kuruluşundan bu yana tanırım. Egemen düzenin ideolojisine pek uymayan, savaş karşıtı, barışçıl emelleri olan bir yayın politikası izler ki, Başkan ve çevresinde yuvalanmış o şahsiyetler neden bu denli baskı kurmak istemişlerdir.

Sanırım iki yıl önce Şükrü Kanatlı Mahallesi ile ilgili Gazete de bir yazım nedeniyle Başkanın çevresinde yuvalanmış şahsiyetler beni tehdit edip Ayna gazetesinin ofisinde sözlü hakaretlere maruz kalmıştım. O günün şartlarında kendilerini uyardım baktım ki hız kesmiyorlar hukuk yoluna başvurmak zorunda kalmıştım dava sonun da malum kişi ceza almıştı şahsıma hakaretten.

Ve bu durum için, Samandağ ve bölge ile ilişkilerim 40 yıla yakın olan biri için çok ama çok ağır gelmişti. Olanlar oluyor kaleler durup dururken yıkılmıyor. Ama densize de had bildirmek gerekiyor çoğu kez.

Ta o günlerden bu zamana kadar özellikle Ayna Gazetesine önce boykot etmeye abonelerini tehdit şantaj gibi ağaç altı kültürü ile iptallere kadar işi götürdüler. Olmadı belediye basım işlerini paylaşması gerekirken Ayna gazetesini, güya ekonomik anlamda çökertmek için basım işi verilmedi bilerek bunu yaptı belediye bunları biliyorum. Hatta o zaman Belediye de sıkı fıkı ilişkileri olan, şimdi bir Milletvekili olan kişi de bu Ayna düşmanları arasında yer aldığına tanığım.

Daha pek çok örnek hatta gerektiğinde kişi adı bile verebilirim lakın bir Samandağ dostu olarak işin siyaset tarafı beni daha fazla ilgilendirir Ahmet, Mehmet Ali meselesi değil olamazda.

Ne var ki, kimi sol kümelenmeler, hala, ‘’ can çıkmayınca huy çıkmaz’’ örneğinde olduğu gibi Ayna Gazetesi’ne bu defa doğrudan muhataba alan Başkan Sayın Mithat Nehir’in kendisi oldu. Öyle bir dolduruşa getirildi ki ‘ Çocuklar Süt İçsin’ diyen bir Gazeteciyle karşı karşıya getirdiler,  o yanında olan dalkavuklar,

Sorarım size?

İşini barış için, emek ve özgürlükler, ekmek ve hürriyet için yapan bir gazeteciye saldırmak, suç duyurusunda bulunmak neyin kanıtıdır. Korkarım devrimciliğinizi kanıtlamak için yapmıyorsunuz, öyle bir tarafınız varsa tabii…

Bu yaptığınız sizin kalıcı olmadığınızı gösterir. Siz işin kolayına kaçıyorsunuz. Bir türlü kalıcı olamayacağınız için.  Samandağ’ın Politik yaşamın da bir süre bir boşluğu dolduruyor o kadar.

Saldırı mantığı geldiğimiz nokta da kendi halkını ispiyon çağrısına vardırdın ki sonun hayır olsun. Bildim bileli Samandağ halkı benimsediği bir yol değildir ispiyonculuk, lakin çok da var ha.

İnancım odur ki, düşünce ve basın emekçilerine baskınız hangi yere ve yola gidiyorsunuz bilmiyorum ama kesinlikle yolunuz kısalacaktır!

Zaten biz de, tam bunun için varız.

 

 

 

Share
586 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...