ÜST REKLAM

logo

reklam

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş SAMANDAĞ’IN ORTASINA DİKİLMEK İSTENEN ASLINDA MEZAR TAŞIDIR


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

Allem edip, kallem ederek Samandağ’ın ortasında adeta mezar başına dikilen taş gibi bir beton bina inşa etmeye çalışıyor Samandağ Belediyesi.

Görmezden gelinemeyecek devasa bir beton yığını. Her şeye rağmen arsızlığın da bir sınırı olmalı dedirtecek halk iradesine dayatılan bir mezar taşı.

‘PARA, en zenginlerin yoksullara açtığı savaşta yegâne silah haline geldi. Büyük harflerle yazmamızın nedeni, yakın zamana kadar insanlar arasındaki alışveriş aracı olan PARA’nın, tek ve Tanrısal bir amaca dönüşmüş olmasıdır.

Gördüğüm kadarıyla Samandağ da PARA’nın az kişinin elinde yoğunlaşması, çok hızlı oluyor. Servetlerini artırmak isteyen büyüklü küçüklü en zenginlerin elinde tuttuğu muazzam servetler, sahiplerine doğal kaynaklara, ham maddelere, topraklara ve tarımsal emek ürünlerine el koymak imkânı veriyor.

Kimi sorumlu tutacağız?

Elbette ki belediye yönetimini, doğrudan veya dolaylı olarak, sermayeyi yönlendiriyor, belki de yönlendiriyor. Öğrenmek için daha ayrıntılarına işin içinden bakmak, kimlerle, hangi ilişkilerle yürütülüp karar veriyor öğrenmek lazım.

Üç dört gündür yoğunlaşan toplantılar, kiminin karşı kiminin taraf olduğu, eski vergi dairesi alanının %50’nin az üstünde hak sahibi olan Kaymakamlık ve Belediye, geri kalanın da vatandaşın hak sahibi olduğu alana bir bina yapalım mı yapmayalım mı kavgası, tartışması bugünlerde toplumun her bir katında meclisinde konuşulup tartışılıyor.

Bu tartışmaların en dışında sessiz olan mülk sahibi vatandaşlar.

Bakın tüm bu alım satımdan en büyük maddi zararı şimdi sessiz kalmış olan o arsa- parsel de hak sahibi Samandağlı görecektir.

İspatı çok kolay!

Gidin herhangi bir yürekli mimara, mühendise yapılması düşünülen binanın projesini önüne koysunlar, nasıl hak sahibi vatandaşı aldatıp kandırdıklarını dinlesinler, bakalım kendilerine söyledikleri gibimi çizdikleri proje, söylenen ile var olan proje aynı mı, inşaat bittiğinde borçsuz harçsız verdikleri sözlere veya imzalan anlaşmaya uygun mu teslim edilecek hiç biri belli değil tam manasıyla bir muamma. Ama onlar işin kurdu nasıl bir hile olduğunu, henüz bina yapılmadığı için bu sözlerin iftira olduğunu söyleyecekler.

Yoksa yeni bir fatura mı hak sahibinin önüne koyulacak da Yok  efendım maliyeti çok yüksek çıktı biz böyle olduğunu düşünmedik vs. vs zırvalıklar mı yapacaklar bina tamamlanınca ?

Neden mi böyle olacağından eminiz?

Yapılması düşünülen binanın projesi, ayrıntısıyla bakmak lazım bütün mesele tilkilikler burada proje de…

İki proje var biri yasal uygulamada işin kitabına uydurulmuş proje. İkincisi ölçüleri standartları daha büyük.

Sonra ne olacak paylaşılacak, haksız kar elde etmiş olacaklar. Şehri beton mezarlığına çevirme pahasına.

Aldatma ve kandırmaca- Bir başka deyimle çakallık ve kurnazlık işte tam da bura da başlıyor. Mülk sahibi olan her ortak projeyi görme hakkı var.

Eğer bu ‘BENDE ZENGİN OLACAĞIM’ beklentisiyle sessiz kalınıyorsa asıl ihanet bura da yatıyor.

Tabii ki Samandağ kaymakamlığına çok büyük bir görev düşüyor ve bu oyun da buradan bozulmalıdır. İsterse Kaymaklığım hak sahipliği bir metrekare olsun. Mülkiye amiri olarak yapılması istenilen binanın projesini önüne koymalı, TMMO’ dan , Üniversitelerin konuyla ilgili birimlerinden olur sorulmalıdır.

Yapılacak yerin jeoloji mühendislik çalışması yapılmış mıdır?

Deprem bölgesi olması dikkate alınmış bir projemidir?

Daha pek çok sorulması gereken ayrıntılar Kaymakamlıkça  bunları araştırmalıdır.

Ve bir terslik varsa da bunu Samandağ halkına açıklamak, ortalıkta ki bu konuda yapılan tartışmalara son verilmelidir.

Üniversiteler ve diğer bilim kurumları, akademik teknik bilgiler ve bulgular bu alanda böyle bir bina yapılmasına olur vermiyorsa, çıkmıyorsa derhal gündem de düşürülmelidir.

Halkın günlük hayatında hareket kabiliyeti sağlayacak bir festval ne bileyim yeşil alana- parka çevrilmelidir. Kocaman kocaman palmiye ağaçları kestane fidanları dikilmelidir.

Çünkü ayrıcalıklı zenginlerin keyfi kararları medya da sokakta da tartışılmamalı, daha hakça bir dünya kurmak isteyen insan iradesi esasa alınmalıdır..

Bu zenginler ki, ne insan, ne işçi haklarına uymak gibi bir niyetleri asla bulunmamaktadır.

1948 yılında Samandağ ilçe oldu acaba hiç düşüneniz oldu mu, belediyenin tapulu ne kadar toprağı vardı, şimdi ne kadar var.

Bakın bu işi Samandağ’ında bilenler hala hayatta öğrenin bakalım ne kadar mış?

Şimdi ne kadar kalmış tapulu belediye arsalarının?

Ama bir yerde de bitsin bu tartışma.

Belediye hak sahiplerinden biridir. Bir karar alırken önerisini sunup geri çekilmeli en küçük ortakları söz almalı.

Eğer bir büyüklükten söz edilecekse, bu kesinlikle belediye değil, büyük olan halktır, halkı dinleyin!

Bir insaf deyin bir kendinize gelin artık.

 

Share
619 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...