ÜST REKLAM

logo

reklam

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş SAMANDAĞ’IN ORTASINA DİKİLMEK İSTENEN ASLINDA MEZAR TAŞIDIR


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

Allem edip, kallem ederek Samandağ’ın ortasında adeta mezar başına dikilen taş gibi bir beton bina inşa etmeye çalışıyor Samandağ Belediyesi.

Görmezden gelinemeyecek devasa bir beton yığını. Her şeye rağmen arsızlığın da bir sınırı olmalı dedirtecek halk iradesine dayatılan bir mezar taşı.

‘PARA, en zenginlerin yoksullara açtığı savaşta yegâne silah haline geldi. Büyük harflerle yazmamızın nedeni, yakın zamana kadar insanlar arasındaki alışveriş aracı olan PARA’nın, tek ve Tanrısal bir amaca dönüşmüş olmasıdır.

Gördüğüm kadarıyla Samandağ da PARA’nın az kişinin elinde yoğunlaşması, çok hızlı oluyor. Servetlerini artırmak isteyen büyüklü küçüklü en zenginlerin elinde tuttuğu muazzam servetler, sahiplerine doğal kaynaklara, ham maddelere, topraklara ve tarımsal emek ürünlerine el koymak imkânı veriyor.

Kimi sorumlu tutacağız?

Elbette ki belediye yönetimini, doğrudan veya dolaylı olarak, sermayeyi yönlendiriyor, belki de yönlendiriyor. Öğrenmek için daha ayrıntılarına işin içinden bakmak, kimlerle, hangi ilişkilerle yürütülüp karar veriyor öğrenmek lazım.

Üç dört gündür yoğunlaşan toplantılar, kiminin karşı kiminin taraf olduğu, eski vergi dairesi alanının %50’nin az üstünde hak sahibi olan Kaymakamlık ve Belediye, geri kalanın da vatandaşın hak sahibi olduğu alana bir bina yapalım mı yapmayalım mı kavgası, tartışması bugünlerde toplumun her bir katında meclisinde konuşulup tartışılıyor.

Bu tartışmaların en dışında sessiz olan mülk sahibi vatandaşlar.

Bakın tüm bu alım satımdan en büyük maddi zararı şimdi sessiz kalmış olan o arsa- parsel de hak sahibi Samandağlı görecektir.

İspatı çok kolay!

Gidin herhangi bir yürekli mimara, mühendise yapılması düşünülen binanın projesini önüne koysunlar, nasıl hak sahibi vatandaşı aldatıp kandırdıklarını dinlesinler, bakalım kendilerine söyledikleri gibimi çizdikleri proje, söylenen ile var olan proje aynı mı, inşaat bittiğinde borçsuz harçsız verdikleri sözlere veya imzalan anlaşmaya uygun mu teslim edilecek hiç biri belli değil tam manasıyla bir muamma. Ama onlar işin kurdu nasıl bir hile olduğunu, henüz bina yapılmadığı için bu sözlerin iftira olduğunu söyleyecekler.

Yoksa yeni bir fatura mı hak sahibinin önüne koyulacak da Yok  efendım maliyeti çok yüksek çıktı biz böyle olduğunu düşünmedik vs. vs zırvalıklar mı yapacaklar bina tamamlanınca ?

Neden mi böyle olacağından eminiz?

Yapılması düşünülen binanın projesi, ayrıntısıyla bakmak lazım bütün mesele tilkilikler burada proje de…

İki proje var biri yasal uygulamada işin kitabına uydurulmuş proje. İkincisi ölçüleri standartları daha büyük.

Sonra ne olacak paylaşılacak, haksız kar elde etmiş olacaklar. Şehri beton mezarlığına çevirme pahasına.

Aldatma ve kandırmaca- Bir başka deyimle çakallık ve kurnazlık işte tam da bura da başlıyor. Mülk sahibi olan her ortak projeyi görme hakkı var.

Eğer bu ‘BENDE ZENGİN OLACAĞIM’ beklentisiyle sessiz kalınıyorsa asıl ihanet bura da yatıyor.

Tabii ki Samandağ kaymakamlığına çok büyük bir görev düşüyor ve bu oyun da buradan bozulmalıdır. İsterse Kaymaklığım hak sahipliği bir metrekare olsun. Mülkiye amiri olarak yapılması istenilen binanın projesini önüne koymalı, TMMO’ dan , Üniversitelerin konuyla ilgili birimlerinden olur sorulmalıdır.

Yapılacak yerin jeoloji mühendislik çalışması yapılmış mıdır?

Deprem bölgesi olması dikkate alınmış bir projemidir?

Daha pek çok sorulması gereken ayrıntılar Kaymakamlıkça  bunları araştırmalıdır.

Ve bir terslik varsa da bunu Samandağ halkına açıklamak, ortalıkta ki bu konuda yapılan tartışmalara son verilmelidir.

Üniversiteler ve diğer bilim kurumları, akademik teknik bilgiler ve bulgular bu alanda böyle bir bina yapılmasına olur vermiyorsa, çıkmıyorsa derhal gündem de düşürülmelidir.

Halkın günlük hayatında hareket kabiliyeti sağlayacak bir festval ne bileyim yeşil alana- parka çevrilmelidir. Kocaman kocaman palmiye ağaçları kestane fidanları dikilmelidir.

Çünkü ayrıcalıklı zenginlerin keyfi kararları medya da sokakta da tartışılmamalı, daha hakça bir dünya kurmak isteyen insan iradesi esasa alınmalıdır..

Bu zenginler ki, ne insan, ne işçi haklarına uymak gibi bir niyetleri asla bulunmamaktadır.

1948 yılında Samandağ ilçe oldu acaba hiç düşüneniz oldu mu, belediyenin tapulu ne kadar toprağı vardı, şimdi ne kadar var.

Bakın bu işi Samandağ’ında bilenler hala hayatta öğrenin bakalım ne kadar mış?

Şimdi ne kadar kalmış tapulu belediye arsalarının?

Ama bir yerde de bitsin bu tartışma.

Belediye hak sahiplerinden biridir. Bir karar alırken önerisini sunup geri çekilmeli en küçük ortakları söz almalı.

Eğer bir büyüklükten söz edilecekse, bu kesinlikle belediye değil, büyük olan halktır, halkı dinleyin!

Bir insaf deyin bir kendinize gelin artık.

 

Share
702 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SARILMAK İLAÇ VE AŞILARDAN DAHA ETKİLİ

  26 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Sarılmanın, öpüşmenin hatta tokalaşmanın soğuk algınlığı ve gribe yakalanmayı kolaylaştırdığı bilinirdi ve insanlardan özellikle salgın zamanlarında bu tür davranışlardan uzak durmaları istenirdi. Yeni bir araştırma ise bu tür hastalıkları önlemede  “sıcak bir kucaklaşmanın” ilaç ve aşılardan daha etkili olduğunu gösteriyor. Carnegie Mellon Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada sarılmanın vücudun stresle baş etme ve enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini de artırdığı belirlendi. Psychol...
 • TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI

  17 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Ülkemizin tarımsal potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen, yeterince değerlendirmiyor. Topraklarımızın büyük çoğunluğu verimlidir ve tarıma elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için tarım politikaları, bilenler tarafından ele alınarak orta ve uzun vadeli uygulanabilir bir politika belirlenmelidir. Tarımda temel sorun yüksek girdi maliyetleri. Üreticilere ucuz yakıt ve ucuz tohum sağlanmalı. Tarımsal sanayide ise en önemli sorunlardan birisi yüksek finans maliyeti. Üreticiyi ezmeden düşük faizli hatta...
 • BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU?

  14 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  Asaf HİŞMİ BELBİR A.Ş.  ile Samandağ Belediyesi yetkililerinin ortak sorumluluğu altında BEL – BİR A.Ş. mağdurları, yok yere yaratılıp, geliştirildi. Aslında bu resmi belgelerle vatandaşı soyma operasyonu idi. Sonrada belde talanına dönüştü. BEL – BİR A.Ş. Kendini kamu kurumu oluğunu ve birçok belediyenin kendilerinin ortağı olup, beraberce ilgili belediyelerin acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Samandağ Belediyesinin acil ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılayabileceklerini ifade etmişlerdi. Samandağ Belediyesi yetkilileri, adı geç...
 • KAPİTALİZMDE HER YOL CEHENNEME ÇIKAR

  12 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Büyük fikir ve mücadele ustası Dr. Hikmet Kıvılcımlı “Allah, Peygamber, Kitap” isimli eserinde şöyle diyor: “7 bin sene sürmüş antika tarih, medeniyetlerin kuruluşu ve yıkılışı tarihidir. Bir medeniyet kuruluyor gelişiyor sonra duraklıyor, daha sonra da yıkılıyor. Fakat insanlık yıkılmıyor, toplumun üstüne çıkmış “yarı Allah” kesilmiş müstebitler yıkılıyordu ve o yıkılan medeniyetin hemen yanı başında yeni bir medeniyet doğuyordu, daha sonra o medeniyet de daha önceki yıkılan medeniyetin yolundan gidiyor; duraklama ...