ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ SAMANDAĞ’DA SOKAĞI ASIL KİRLETEN KISKANÇLIKTIR


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

Bırakın etrafınızdaki savaş kıskacında kalmışlığı, ekonominin dibe vuruşunu, eğitimin köklerinin sökülmesini, yerel yönetimlerin, ülkeyi yöneten iktidarın cambazlıklarını para servet peşinde koşan acımasızları, sermayeye peşkeş çekilmesini, Samandağ’ı asıl kirleten,  en güçlü, en şiddetli olan kıskançlık duygusudur.

İnsana dair en temiz, en insanı, tüm güzel duyguları öldüren kıskançlıktır ve  öyle bir noktaya gelmiş ki, nefsinizi de vicdanınızı da kurtaramazsınız, bu kıskançlık duygusunun yarattığı kirlilikten.

O yüzden de ne sofraların tadı tuzu kaldı, ne de sokaktaki insanın yüzünde huzur güvenlik mutluluğun esamisi kaldı.

Sosyal ve toplumsal sorunlar diz boyu çözüm beklerken, içeride, yeni yeni problemler ailenin kapısında çözüm beklerken ki,  sağlıktan ekonomiye, işsiz çocuktan, eğitim e kadar pek çok yaşamsal sorunlardır bunlar.

Bugün yanı başında ki Suriye savaşında insan hayatını kararttığı ruhsuzlaştırdığı,  insanı alçaltan ve küçülten kıskançlık duygusu.

Öyle bir canavardır ki kıskançlık, beraberinde tedirginliği, endişeyi ve huzursuzluğu da getirir. Samandağ da bugünlerde yaşanan tam da budur. Beyinleri böcek gibi kemiren asıl sorunun kaynağı olan kıskançlık.

‘’Hasetçinin huzuru, çabuk darılanın dostluğu, yalancının ise yiğitliği olmaz.’’ Der Hz Ali.

Çünkü dünya da en huzursuz kimse, kalbinde haset ve kin taşıyanlardır.

Toplumsal huzurun temelini çürüten, sosyal yapıya zarar veren, ilişkileri, iletişimi zedeleyen huyların, kötü duyguların temelinde kıskançlık ve haset duygusu vardır.

Kıskançlık; bütün kusurların mayası, en kötü huydur.

Amacına ulaşamama duygusu,

Birisinin üstünlük taslaması,

Makam, mevki sevgisi ve liderlik arzusu.

Hiç kimseyi kıskanmayın.

Eksikliğini çektiğiniz her ne ise, etrafınıza onu verin. Daha fazla sevgi ise aradığınız, sokaktaki evsiz çocuğu sevin, kapınızı tırmalayan kediye dokunun, peşinizden havlayarak koşan köpek gördüğünüzde durun!

Size sözlü olmasa bile kuyruk sallayarak merhaba diyecektir gülümseyin, sokağa terk edilmiş hayvan ne olursa olsun sevin.

Hayatınızdaki her şeyi, herkesi sevin.

Koşulsuz sevin!

Karşılıksız sevin!

Daha dünkü gibi hatırlıyorum.

Deniz sitesin de olsun Çevlik’in eski zamanlarında, yaz kış oturanları veya bir köy bakkalında zamanı gelince aşureliklerin yerini paskalye yumurtası alırdı.

Kanserli hücreleri yok etmekten kalp krizini engellemeye kadar pek çok faydası olan Samandağ Biberiyle yapılan yiyecekler ve yediğiniz de metabolizmayı hızlandırarak dolaşım sistemini direk olarak etkilediğini ayen beyan fark ettiren vitamin deposu kırmızı yeşil acı biberi ile yapılan ev kadınlarının mutfağından çıkan nefis yiyecekler dağıtılırdı.

Kadınlar her hafta sonu yufkalı tavuk, yuvalama, kete gibi farklı yöresel tadları birbirilerine tanıtma amacıyla ikram ederlerdi her hafta sonu, köylerden insan akın akın deniz sitesine inerlerdi.

Düğünlerde, cenazelerde, vaftiz törenlerinde, mevlüt toplantılarında Bir olmanın bilinciyle bir arada  olurdu insanlar.

Dünyada Anadolu toprakları kadar kanla sulanmış bir yer daha olmasa da, Bir olmak, birlikte olmak bu toprakların üzerinde yaşayan tüm insanların genetik kodunda vardı.

Ne demiş bilge: ‘’Dıştan bakan içeriyi göremez.’’

Biz, hala biziz.

Biz, hepimiziz.

Biz Anadolu’yuz.

 

 

 

 

 

 

Share
624 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...