ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ SAMANDAĞ’DA SOKAĞI ASIL KİRLETEN KISKANÇLIKTIR


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

Bırakın etrafınızdaki savaş kıskacında kalmışlığı, ekonominin dibe vuruşunu, eğitimin köklerinin sökülmesini, yerel yönetimlerin, ülkeyi yöneten iktidarın cambazlıklarını para servet peşinde koşan acımasızları, sermayeye peşkeş çekilmesini, Samandağ’ı asıl kirleten,  en güçlü, en şiddetli olan kıskançlık duygusudur.

İnsana dair en temiz, en insanı, tüm güzel duyguları öldüren kıskançlıktır ve  öyle bir noktaya gelmiş ki, nefsinizi de vicdanınızı da kurtaramazsınız, bu kıskançlık duygusunun yarattığı kirlilikten.

O yüzden de ne sofraların tadı tuzu kaldı, ne de sokaktaki insanın yüzünde huzur güvenlik mutluluğun esamisi kaldı.

Sosyal ve toplumsal sorunlar diz boyu çözüm beklerken, içeride, yeni yeni problemler ailenin kapısında çözüm beklerken ki,  sağlıktan ekonomiye, işsiz çocuktan, eğitim e kadar pek çok yaşamsal sorunlardır bunlar.

Bugün yanı başında ki Suriye savaşında insan hayatını kararttığı ruhsuzlaştırdığı,  insanı alçaltan ve küçülten kıskançlık duygusu.

Öyle bir canavardır ki kıskançlık, beraberinde tedirginliği, endişeyi ve huzursuzluğu da getirir. Samandağ da bugünlerde yaşanan tam da budur. Beyinleri böcek gibi kemiren asıl sorunun kaynağı olan kıskançlık.

‘’Hasetçinin huzuru, çabuk darılanın dostluğu, yalancının ise yiğitliği olmaz.’’ Der Hz Ali.

Çünkü dünya da en huzursuz kimse, kalbinde haset ve kin taşıyanlardır.

Toplumsal huzurun temelini çürüten, sosyal yapıya zarar veren, ilişkileri, iletişimi zedeleyen huyların, kötü duyguların temelinde kıskançlık ve haset duygusu vardır.

Kıskançlık; bütün kusurların mayası, en kötü huydur.

Amacına ulaşamama duygusu,

Birisinin üstünlük taslaması,

Makam, mevki sevgisi ve liderlik arzusu.

Hiç kimseyi kıskanmayın.

Eksikliğini çektiğiniz her ne ise, etrafınıza onu verin. Daha fazla sevgi ise aradığınız, sokaktaki evsiz çocuğu sevin, kapınızı tırmalayan kediye dokunun, peşinizden havlayarak koşan köpek gördüğünüzde durun!

Size sözlü olmasa bile kuyruk sallayarak merhaba diyecektir gülümseyin, sokağa terk edilmiş hayvan ne olursa olsun sevin.

Hayatınızdaki her şeyi, herkesi sevin.

Koşulsuz sevin!

Karşılıksız sevin!

Daha dünkü gibi hatırlıyorum.

Deniz sitesin de olsun Çevlik’in eski zamanlarında, yaz kış oturanları veya bir köy bakkalında zamanı gelince aşureliklerin yerini paskalye yumurtası alırdı.

Kanserli hücreleri yok etmekten kalp krizini engellemeye kadar pek çok faydası olan Samandağ Biberiyle yapılan yiyecekler ve yediğiniz de metabolizmayı hızlandırarak dolaşım sistemini direk olarak etkilediğini ayen beyan fark ettiren vitamin deposu kırmızı yeşil acı biberi ile yapılan ev kadınlarının mutfağından çıkan nefis yiyecekler dağıtılırdı.

Kadınlar her hafta sonu yufkalı tavuk, yuvalama, kete gibi farklı yöresel tadları birbirilerine tanıtma amacıyla ikram ederlerdi her hafta sonu, köylerden insan akın akın deniz sitesine inerlerdi.

Düğünlerde, cenazelerde, vaftiz törenlerinde, mevlüt toplantılarında Bir olmanın bilinciyle bir arada  olurdu insanlar.

Dünyada Anadolu toprakları kadar kanla sulanmış bir yer daha olmasa da, Bir olmak, birlikte olmak bu toprakların üzerinde yaşayan tüm insanların genetik kodunda vardı.

Ne demiş bilge: ‘’Dıştan bakan içeriyi göremez.’’

Biz, hala biziz.

Biz, hepimiziz.

Biz Anadolu’yuz.

 

 

 

 

 

 

Share
741 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI

  17 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Ülkemizin tarımsal potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen, yeterince değerlendirmiyor. Topraklarımızın büyük çoğunluğu verimlidir ve tarıma elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için tarım politikaları, bilenler tarafından ele alınarak orta ve uzun vadeli uygulanabilir bir politika belirlenmelidir. Tarımda temel sorun yüksek girdi maliyetleri. Üreticilere ucuz yakıt ve ucuz tohum sağlanmalı. Tarımsal sanayide ise en önemli sorunlardan birisi yüksek finans maliyeti. Üreticiyi ezmeden düşük faizli hatta...
 • BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU?

  14 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  Asaf HİŞMİ BELBİR A.Ş.  ile Samandağ Belediyesi yetkililerinin ortak sorumluluğu altında BEL – BİR A.Ş. mağdurları, yok yere yaratılıp, geliştirildi. Aslında bu resmi belgelerle vatandaşı soyma operasyonu idi. Sonrada belde talanına dönüştü. BEL – BİR A.Ş. Kendini kamu kurumu oluğunu ve birçok belediyenin kendilerinin ortağı olup, beraberce ilgili belediyelerin acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Samandağ Belediyesinin acil ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılayabileceklerini ifade etmişlerdi. Samandağ Belediyesi yetkilileri, adı geç...
 • KAPİTALİZMDE HER YOL CEHENNEME ÇIKAR

  12 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Büyük fikir ve mücadele ustası Dr. Hikmet Kıvılcımlı “Allah, Peygamber, Kitap” isimli eserinde şöyle diyor: “7 bin sene sürmüş antika tarih, medeniyetlerin kuruluşu ve yıkılışı tarihidir. Bir medeniyet kuruluyor gelişiyor sonra duraklıyor, daha sonra da yıkılıyor. Fakat insanlık yıkılmıyor, toplumun üstüne çıkmış “yarı Allah” kesilmiş müstebitler yıkılıyordu ve o yıkılan medeniyetin hemen yanı başında yeni bir medeniyet doğuyordu, daha sonra o medeniyet de daha önceki yıkılan medeniyetin yolundan gidiyor; duraklama ...
 • KENT MERKEZİNE İLİŞKİN BİLİRKİŞİ RAPORU

  11 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  AsafHişmi Dava Konusu Parseller için, Adana 2. İdare Mahkemesi: ‘’ Uyuşmazlığın çözümü teknik yönden yerinde keşif ve bilirkişi incelemesini gerektirdiğinden mahkememizin 1997 / 201 sayılı dosyasına kaydan açılan ilgili dava dosyasında 3.7.1997 gününde yerinde yapılan keşif esnasında kayıtlı dava dosyasında ( Prof. Dr. Çınar Atay Bilirkişi, Doç. Dr. Sezal Göksu Bilirkişi, Mustafa Ekşi Bilirkişi olmak üzere uzmanlardan oluşan bilirkişi kurulu; 2.10.1997 tarihinde tanzim ettiği ) mevcut raporunda özetle; ‘’Dava dosyasını oluşturan bilgi, ...