ÜST REKLAM

logo

reklam

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş SADECE HAYIR’CILARIN HESABI TUTACAK


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

İtibar kaybediyorlar. Yalanları dolanları dikiş tutmuyor. Diplomaside, iç politikada pot üstüne pot kırıyorlar.

Daha geçenlerde Grup yorum, Twitter hesabından bir not paylaşıyor:

‘’Ne ilginç bizim de yurtdışı konserlerimiz böyle engellenmişti, salonlar tehdit edilmişti, izinler iptal edilmişti. Hatta konserlerimizi düzenlemek suç sayılıp dinleyicilerimiz tutuklanmıştı, hala da tutuklular. O zaman Almanya demokratik dost ülke idi AKP için, şimdi düşman oluverdi bir anda.

Tek kelime ikiyüzlülük budur işte…’’

Grup yorum ardından bir Tweet daha atıyor:

‘’Yazmayı unutmuşuz. Üstüne üstlük Almanya’nın yurtdışı konserimizi engellemek için grubumuz üyelerine vize vermemiş olması, takındığı faşist tutum Türkiye’de AKP’nin de konserlerimizi yasaklama gerekçesi olmuştu.’’

Neydi olayın hikâyesi. Grup yorum iki ayrı tarihte İzmir’de konser vermek, birincisi İzmir’in Kınık ilçesinde Maden işçileri Mücadele Derneği’nin organizasyonunda. Ama Valilik konseri yasaklıyor. Yasaklama gerekçelerinden biri de Almanya’nın Oberhausen kentindeki Grup yorum konserini yasaklaması ve Grup yorum için ‘’Schengen ülkelerinde yarattıkları güvenlik sorunu nedeniyle sınır dışı edilmişlerdir’’ açıklaması gösteriliyor.

Bir zaman sonra Grup Yorum 2016 Ocağın 16’nde yine İzmir İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde bir konser vermek ister ama dönemin İzmir Emniyet Müdür Celal Uzunkaya ve İzmir Valisi onayıyla.

İki haftadır gündemden düşmeyen, Türk bakanların Almanya’da yapacakları propaganda etkinlikleri salonlardaki ‘’eksiklikler’’ nedeniyle belediyelerce peş peşe iptal ediliyor. Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binalı Yıldırım, Bakanlar Almanya’yı sert sözlerle eleştiriyor. ‘’Faşist Nazi Almanya’’si benzetmesi yaptılar.

En son Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşma yapacağı salonlar birer bire iptal edildi.

Türkiye’deki eşi benzeri görülmemiş ‘’Kamplaşma’’nın referandum öncesinde daha da keskinleştiğini sadece Almanya değil bütün dünya bunu gördü.

İçerde ise bir rahat, bir rahatlık var ki deme gitsin. Recep Tayyip Erdoğan’ın Nazı benzetmesi üzerine tüm ülkenin ayağa kalkması gerekiyordu.

Bodrum’da sahile vuran 3 yaşında ki Aylan bebek cesedi için!

13-14 yaşında evlendirilen ülkemizdeki 3.5 milyon kız çocuğu için.

2002’de öldürülen kadın sayısı 66’ydı.

2013’te 237.

2014’te 294.

2015’te 310.

2016’da 328.

Yok mu artıran!!! Dercesine bir yarış gözünü sevdiğim memlekette kadın öldürme özgürlüğü.

Suriye’nin içlerine doğru sınırlarımızdan sokulan kiralık canilerle öldürülen çocuklar kadınlar.

Şimdi de Suriye içlerine gönderilen askerlerimizin dönen cansız bedenleri…

2 aydır intihar eylemleri, bombaların susmasının şaibesi üstündeyken iktidarın dahası Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya Nazı benzetmesi.

AKP iktidarının başı çok fena dertte, Suriye’de Irak’ta sıkıştı, o nedenle de, ABD-Rusya arasında pinpon topuna dönmekten, Barzani’nin ipine sarılarak kurtulmaya çalışıyor.

Bu iktidarın 16 Nisan’da referanduma sunduğu Anayasa teklifi  birey olarak, toplum ve ulus olarak her yurttaş hakaret saymalıdır.

Tek bir ‘evet’ oy’u bile almamalıdır…

Bu teklif önümüze getirip, ‘’buyurun, kabul edin’’ demek, aklımıza, kişiliğimize ve insanlığımıza hakarettir!

Uygarlığa sırt dönmüş Osmanlı’ya özenen bir iktidar ne kadar direnirse dirensin,

 1. yüzyılda yaşadığını iddia eden bir toplum içinde de, ortaçağ kurumlarının yaşatılmasına imkân yoktur.

 

 

Share
633 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...