ÜST REKLAM

logo

reklam

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş KRALIN SOYTARILARI


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

Bunların hiçbir birikimleri yoktur, Kitap okumazlar, emeğe zerre kadar saygılı değillerdir, kültür bunlar için gereksiz bir yüktür. Tarih bilmezler ama tarihten bahsedenleri eğer kendi biat anlayışlarına uygun görmezlerse hemen ‘’kral adına’’ taşlamaya başlarlar!

Memleket meseleleri bunların uzmanlık alanıdır! Kral’ın ağzına bakarlar; kral ne diyorsa ‘’ballandıra ballandıra ‘’ kralın sözlerini, diyar bir diyar gezer tekrar ederler! Beslenme kanalları sadece burasıdır, yalancılık, riyakârlık, inkâr, yağcılık; bunlar yemeklerinin değişmez menüsüdür!

Rolünü yaptıkları kişi ya da kurumların toplumsal etkisi devam ettikçe, bunların temsil çığırtkanlıkları devam eder! Havayı çok koklarlar, gelişmeler savundukları kişi ya da fikirleri başarısız kılarsa, hemen; ‘’durumdan vazife çıkararak’’ sanki daha önce savundukları, kişi, kurum ve durumlarla hiçbir ilgileri yokmuş gibi bu sefer yeni gelişmelerin en ateşli savunucusu olurlar!

Mitinglerde en önde ellerinde bayrakları ile avazları çıktığı kadar bağırırken gördüğünüz kralcılar, toplantılarda, mümkünse protokolde bile oturmayı başarırlar!

İkiyüzlülüklerinden, riyakârlıklarından, yalancılıklarından dolayı savundukları kişi ya da kurumlar; bunların ‘’kraldan çok kralcı’’ tutumlarını kolay kolay anlayamaz, çözümleyemezler! Bu tehlikeli durumun farkına varıldığı zaman ise bu tip kişiler çoktan bir başka gelişmenin, kişi ya da kurumun en ateşli savunucusu olmuşlardır ve yeni durumu benimsedikleri için suçlandıklarını ilan ederek bu sefer yeni rollerinin ‘’güven endeksini’’ oluştururlar!

Eskiden beri bizde alışkanlıktır, geliyorum diyen tehlikelerin bariz tehdidine rağmen işin sorumluları konuyu görmezden gelir, yetki dalgalanmasına bırakır ve sonra da olay meydana gelince sanki yeni duyup, öğrenmiş gibi hemen işe koyulur ve vatandaşın gözünde iş yapmış görüntüsünü, sağa sola hava atmaya emir vermeyi görev zanneder!

Bunlar, sıradan vatandaş, bürokrat, amir, üye, mücadele adamı, eski’’ şucu- bucu’’ rollerinde olabilirler.

Bunlardan kurtulmanın tek çaresi vardır, o da şudur:

‘’İşi ehline emanet etmektir’’

Riyakârlıktan başka hiçbir vasfı olmayan ‘’her devrin kralcıları’’ ortada kalır! İşte bu kadar.

 

Share
666 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAM CAFER’İ SADIK’TAN BİRKAÇ HADİS

  20 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan 1- Erkek, hanımına karşı üç şeye riayet etmelidir: Hanımının muhabbet ve ilgisini kazanmak için onunla uyum sağlamak; ona karşı güzel ahlaklı olmak; onun gözünde güzel görünmek ve refahını sağlamakla kalbini elde etmek. Kadın da kocasına karşı şu üç şeye riayet etmesi gerekir: Kocasının tüm hallerde güvenini sağlayacak şekilde kendisini kötülüklerden korumak; muhtemel hatalarının affedilmesi için sürekli kocasının hakkını gözetmesi; tatlı dil ve çekici tavırlarıyla kocasına olan sevgisini bildirmesi. 2- Basi...
 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...