ÜST REKLAM

logo

reklam

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ DİNLEYİN SAYIN BAŞKAN


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

 

 

Biz, sizi de dost kazanmak isterdik. Sayısız Samandağ ziyaretlerimiz de, sizi de ziyaret programımıza koymak isterdik. Yaptığınız başarılı çalışmalarınız da kutlamak, eksik kalmış, göremediklerinizi de biz söylemek isterdik. Sonuçta ortak sevdiğimiz, saygı duyduğumuz yer Samandağ’dı. Bizi çok hazzetmeseniz de Samandağ için katlanmalıydık karşılıklı.

Karadeniz’den 10’a yakın ilden geçerek geldim Samandağ’a Ülkeyi yönetenlerin hemen hemen her ilde marifetlerine tanık oldum. İşletmelerin yabancılara nasıl davrandıklarından tutunda, Bağımsız Türkiye Cumhuriyetini kuranların çektikleri onca sıkıntılar ile kurulan Cumhuriyete sahip çıkanları, birilerinin kraldan daha çok kralcı, sözlü davranışlarına tanık oldum. Ülkemizin bir baştan bir başka kılıç gibi nasıl ikiye bölündüğünü, gerçek dünyayı unutup bir kişiye biat edenlerle bölünmüş durumda olduğunu da …

15 yıldır ülkeyi yönetenlerin marifeti değilmiş gibi, Ülkemiz dayanılmaz ölüm haberi acıları içinde yaşarken, taparcasına iktidarı alkışlayanları gördüm. Hemen her gün gözyaşı dinmeyen anaların babaların feryatları arşı inletirken, basit günlük üç kuruşluk menfaatleri için olanları yok sayanları ‘’Bana ne abi’’ diyenleri de gördüm bu yolculuğum sırasında.

Yolculuk boyunca sıradan insanlarla sohbette ‘’Ne ülkenin ne de bizim tadı tuzu kalmadı’’ diyenlerin çoğunlukta olduğunu gördüm.

Tıpkı Samandağ da daha sonra öğreneceğim gibi insanlarımız, ‘Fişi çekilmiş radyo Suskunluğu’nda olmadıklarına tanık da oldum. Sevincim o ki, giderek ülkemizin her yerinde bunca baskı bunca sindirilmişlik, ölüm, açlık, işsizlik korkusu yerine umudu yeşertiyor gün geçtikçe.

Bu demektir ki, ‘korkaklardan hain’ çıkması koşulları ortadan kalkıyor.

Giordano Bruno, aydınlanma Çağı’nın öncülerinden bir isim. Bildiğinizi varsayıyorum. ‘’Başkalarının kendi adına düşünmesine karşı çıktığı için cellât dilini kesti. Diri diri yakıldı.

Ve Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı gerekçesini şu ilginç sözle ifade etmişti. ‘’ Hürriyet ve İstiklal benim karakterimdir’’

Ve bu sözü söyleyip Selanik’te veya Şişli’deki evine çekilip rant ve ihale peşinde koşup ülkeyi beton yığınına çevirmemişti. Mustafa Kemal’in hayallerinden biri de ülkeyi demir ağı ile örmek, ulaşımı tren yollarıyla yapılmasını hayal etmişti.

Tarihin bir döneminde yaşamış olan Sokrates gibi bazı insanlar, düşüncelerini gizlemektense ölümü seçmişlerdir.

Sadece Samandağ için değil ülkemizin her yerinde ‘’Düşünce özgürlüğü bir söz olmanın ötesinde, düşündüğünü yazma, konuşma, anlatma ve yayınlama- yayma özgürlüğünü de içerir.’’

Samandağ’a bir sabah ulaştığım da gördüğüm manzara dehşete düşmedim desem yalan olur.

Elbette arkasından sevindiğim tarafları da bu ilçenin insanlarında gördüm. Toplum, eğitimli- eğitimsiz, varsıl yoksul ayırımı olmaksızın, özellikle de kadınların ‘durgun su’ misali yerine çok önemli bir uyanış sergiliyor olması idi.

Ülkemizin her yerinde tam hukuksuzluk ve tam kanunsuzluk hüküm sürdüğü bir zamanda, Samandağ’ında AKP iktidarının tam bir ‘İÇTİHAT’ oluşturulmuş kararlarının uygulandığını gördüm. Bura da amacım sizi ve yönetiminizi günah keçisine çevirmek değildir kesinlikle.

Amacım, eşitlikten, kardeşlikten, barıştan yanadır.

Esnafından köylüsüne, çalışanından işsizine, kadınlardan okul öğrencilerine kadar her ailenin dolaylı olarak Belediyenizin olanakları ( İşsizlere kısa veya uzun vadeli iş imkanı sağlayarak, ev yapacak olana usulsüz kent dokusuna uygun olmayan ruhsat verildiği..)

Kullanılarak insanların gerçekleri görmemezlikten gelmelerini sağlamak, size muhalefet etmelerini engellemek, basit çıkar ve menfaat vaatlerinizle toplumu birbirine bağlamak yolunu seçmiş olmanız dehşete düşmemin birinci nedeni bu!

Çimento sanayi en kirli sanayi dallarından biri. Yurttaşlarının ve doğal hayatın sağlığını umursamayan siyasal iktidarların ki, Samandağ da 15 ile 20 yıl görev yapmış Belediye Başkanların iş başında olduğu dönemler çimento Şantiyesine az çevirmediler, siz ise rekor kırdınız.

Siz yapmayın bunu?

Ekolojik tartışmaların öbek noktası bolca kullanılan Çimento ve onun kullanıldığı alanda yayılan kirlilik ki, Toprağı suyu ve havayı kirletiyor ve doğaldır ki bunun bir sonucu olarak meralarda otlayan hayvanlardan tutunda toprağa ekilen her ürün, yediğiniz bir lokma ekmek, patates, soğan, sebze zehirlidir. Kanserojen oluşturmaktadır.

Vakıflara çok meraklı olduğunuzu biliyoruz. Peki, hiç Tema vakfı ile görüşmeniz oldu mu?

Olmadıysa olsun.

Bir heyet gönderin Samandağ’ına davet edin. Baksınlar toprağınıza, şehir sularınız içilir mi içilmez mi?

Temiz mi?

Kirli mi?

Kaldığım süre boyunca her duş aldığımda emin olun ki, temizlenmek şöyle dursun, kullandığım havlular kirlendi.

Sonra mahallelerde köylerde artezyen- Su kuyularının durumunu sordum,  denetim- kontrol yapılıyor mu, kuyulardan su numunesi alınıp ölçülüyor mu diye aldığım yanıt hiçbir denetim ve kontrolün yapılmadığı oldu. Bakın sorun sermaye güçlerinin 5 yıldızlı otel statüsünde hastane yapmak çözmez sağlık sorununu. Denetim kontrol ve bilimsel yöntemlerle hastalığın önünü kesip sağlık sorununu çözebilirsiniz ancak.

Bir de sanmayın ki bunca sorunu alt alta getirdim diye bu Belediyenin sorumluluğunda değildir boşuna yazıyorsun diye, ilk bakışta böyle düşünseniz bile belediyeler yerel yönetimlerde anahtar görevi görür ‘benim işim değil’ diyemezsiniz. Sorumluluktan kaçamaz hatırlatanlara da agresif davranamazsınız.

Ağırlığınızla, yetkilerinizle, inançlarınızla yasal gücünüzle üstünü örttükleriniz var çünkü.

Size sunulan projeleri önemseyin dikkate alın. Mutlak bir olur tarafı vardır. Konuşun tartışın, itiraz etmeyin toplumsal mutabakat, ortak irade böyle sağlanır.

Size muhalefet edenler vardır. Haklı olduğunuz noktasında haksız olduğunuzu söyleyen de var.

Bir arpa tanesi dâhil dışarıda kalmamacasına, ayırım gözetilmeksizin herkesi dinleyin ve anlayın.

Olumlu eleştirilere, yararlı projelere eften püften nedenler öne sürüp red etmeyin.

Örneğin, ‘Samandağ Genç Girişimciler Derneği’nde olduğu gibi.

Siz bu halkın her şeyi evet, her şeyi usul usul kabullendiğini görece olarak görüyor olabilirsiniz. Ama işin aslı bambaşka olduğunu, siz hangi iktidarla siyam ikizi olursanız olun.

Yüzlerce, hatta binlerce Samandağ insanı külyutmaz muhabir gibi peşinizde her daim olduğunu unutmayın!

Siyam ikizi olmaktan kurtulun!

Samandağ halkı adına, halkla birlikte demokrasi eşitlik ve özgürlüğünüzü ve bağımsızlığınız ilan edin!

 

Share
536 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...