ÜST REKLAM

logo

reklam

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş DESTAN BANKALAR DEĞİL İŞÇİLER EMEKÇİLER YAZAR


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

Destanlar bize yazının, bilimin aklın henüz gelişmediği çağlardan seslenir. En eski sözlü edebiyat türlerinden biridir. Toplumların tarihinde ses getirmiş, iz bırakmış büyük olayları anlatmak için nesilden nesile aktarılır.

Peki, destan ile banka kelimesi yan yana gelir mi?

Geldi vallahi. Başbakan yardımcısı (13 Mayıs 2017) Nurettin Canikli Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu’nda , ‘’Destan yazdınız’’ dedi.

Para satan kurumlar nasıl destan yazıyormuş derseniz, Canikli meğerse 15 Temmuz darbe (Organizasyon) girişimiyle bağlantı kurmuş.(*1)

Fikriniz ve zikriniz ne olursa olsun, muradınız da Derviş’in muradını geçemeyecektir.

Terör diye diye, terör bataklığında boğulup gideceksiniz!

Sayın Canklı, gideceksiniz çünkü sizi ayakta tutacak ne ekonomi var ne demokrasi işliyor ne de adalet söz konusu ne demokratik hak ve özgürlükler, işçiler emekçiler tarafından kullanılabiliyor.

Bu yüzden de istiyorsunuz ki bizim yönetimimiz padişah yetkileriyle donatılmış tek adam yönetimi olsun.

İşte bu olmayacak Sayın Bakan!

Hiç hesaba katmadığınız ülkemizin emekçileri işçileri var.

Siz sınıf savaşımında destan yazan işçileri emekçileri bostan korkuluğu mu sandınız?

Çiğneyip geçeceğinizi ve istediğinizi yapacağınızı mı sanıyorsunuz.

Ankara Yüksel Caddesin de açlığa mahkûm ettiğiniz yüz binlerce emekçiden bazıları, kendilerini ölüme mahkum ediyor. Bunun ne kadar büyük bir kudret, güç olduğunu çok iyi bilmenizi isterim.

Akademisyen Nuriye Gülmen ile Öğretmen Semih Özakça, hepimizin gözünün önünde eriyor.

Siz bankalara ‘’destan yazdınız’’ diyorsun.

Gülmen ile Özakça, KHK ile kaybettikleri işlerini almak için eylemde.

Haklarında açılmış bir tek dava yokken, ülkeyi yöneten siz Bakanlar toplanıp işten çıkardınız. Ve bu iki insanın gideceği hiçbir hukuk kurumu, derman arayacak yer yok.

Merhamet değil hukuk isteyen bu iki eylemci Başkentin göbeğinde, herkesin gözü önünde eriyorlar.

Siz Bakanlar seyrediyorsunuz?

Bankalara ‘’Destan yazdınız’’ söylüyorsunuz.

İnsanlığın vicdani ile ahlaki ile dalga geçmek değil de nedir peki?

Korku nitelik değiştiriyor.  Evlerde açlık korkusu her geçen gün büyüyor.

İşte bu çok ama çok büyük bir tehlikedir. Açlık korkusu sizin yarattığınız korkunun yüz misli büyüklüğündedir.

Yarın bu aç susuz evsiz işsiz ne yapar bilinmez değildir.

Bizde söylemesi.

Dedim ya destanı işçiler emekçiler yazar.

Huzur dolu bir hafta dileğiyle.

 

Share
633 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...